Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Allah`ın diger isimleri ile dua edilirmi!

Posted by Site - Yönetici Ocak 11, 2021

Allah`ın diger isimleri ile dua edilirmi!

Rivayet olundu:
Sahabelerden bir adam namazında rahman ismiyle dua etti. (Orada bulunan) müşriklerden bir adam,
-“Muhammed ve ashabı, kendilerinin bir Rabbe ibâdet ettiklerini zannetmiyorlar mı? Bu adama ne oluyor ki, iki Rabbe dua ediyor?” dedi.
Bunun üzerine Allâhü Teâlâ hazretleri bu âyet kerimeyi ( A’râf Suresi 180. Ayet ) indirdi: (Ve;
-“Halbuki Allah’ındır en güzel İsimler (Esmâ-i hüsnâ)…
Onun İçin siz O’na onlarla çağırın… Ve O’nun isimlerinde sapıklık eden mülhidleri bırakın. Yarın onlar yaptıklarının cezasını çekecekler.” Buyurdu.

Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v.) hazretleri de buyurdular: -“Allah’a dua edin! İsterseniz, Rahman’a dua edin (ister Allah diyerek dua ve isterseniz, rahman diyerek dua edin…)
Müşriklerin burunlarının yerde sürtünmesine rağmen (esmâ-i hüsnâ’dan dilediğiniz isimle Allah’a dua edin…)”
Zira isimlerin teaddüdü müsemmâ’run teaddüdünü lazım kılmaz…
(Allâhü Teâlâ hazretlerinin isimleri çoktur; ama kendisi birdir…)

Cenab-ı Allah’ı tanımak ve gereğince ona kulluk edebilmek için, onu Mübarek Sıfatları:
Sıfat-ı Zatıyye, Sıfat-ı Sübütiyye ve Esmâ-i Hüsnâ -güzel isimleriyle tanımak her Müslüman’a farzı ayındır.

Cenab-ı Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzeh’tir. Cenab-ı Allah’ın; Zâtında, Sıfatında, Ef âlinde, Esmâ’sında, Ahkâmında noksanlık yoktur.

Cenab-ı Allah, kemâl sıfatlarıyla muttasıftır. O kemâl sıfatlarının sahibidir. Cenab-ı Allah’ın sıfatları ne zâtının aynıdır ne de gayri… Bu Mübarek Sıfatlar, zatiyle kaimdir ve asla zeval bulmaz yani bir gün yok olmazlar.

Sıfat-ı zâtiye:
Cenab-ı Allah’ın Zatî sıfatları altıdır. Bu altı Mübarek Sıfatın hiçbiri varlıkların hiç birinde yoktur, Yalnız Allâhü Teâlâ Hazretlerine mahsusturlar, başkasında bulunmazlar. Bunların varlıklardan her hangi birine hiçbir surette bağlılıkları da yoktur. Çünkü Cenab-ı Allâhın zat ve sıfatlarında ortağı yoktur.

Zatî sıfatlar şunlardır:

VÜCÛD
Vücûd: Var olmak. Allah vardır. Varlığı ezelîdir. Vâcib’ül- Vücüd’dur yani varlığı muhakkak lâzımdır. Elbette var olması gerekir. Allah vardır ve varlığında başkasına muhtaç değildir.

KIDEM
Kıdem: Evveli olmamak; ezelî olmak. Yani Allâh’u Teâlâ’nın evveli yoktur. Allah, kadîm’dir. “O ilktir, sondur, zahirdir, bâtındır. O herşeyi bilendir.

BEKA
Beka: Sonu olmamak; ebedî olmak. Allah’ın sonu yoktur, yok olmayacaktır. Zat ve sıfatlarının yokluğu imkansızdır. “Yalnız celâl ve ikram sahibi Rabbinin yüzü (zâtı) baki kalacaktır.”

VAHDÂNİYYET
Vahdaniyet: Birlik.., Zatında ve sıfatlarında tek olup, ortağı yoktur. “Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilahlar olsaydı, bunların ikisi de (yer ve göklerde ki nizam ve intizam) fesada uğrar, yok olurdu…”

MUHÂLEFETÜN LİL HAVADİS
Muhalefetin lil-Havâdis: Sonradan olanlara hiç benzememek Allâhü Teâlâ zat, sıfat ve işlerinde yaratıklarının hiç birine benzemez. Onun benzeri yoktur.

KIYAM Bİ-NEFSİHİ
Kıyam bi-Nefsihî: Var olmasında başka bir şeye muhtaç olmamak. Allâh’u Teâlâ zatı ile kaimdir. Var olmasında ve durmasında hiçbir şey ve yere muhtaç değildir. O, her türlü ihtiyaçtan uzaktır.

SIFAT-I SÜBÜTİYYE
Cenab-ı Allah’ın sübûtî sıfatları sekizdir. Bu sekiz sıfat Cenab-ı Allah’ın varlığını göstermektedir. Zâtında, sıfatlarında ve işlerinde kemâl, üstünlük bulunduğunu ve hiçbir kusur, karışıklık, eksiklik ve değişiklik olmadığını bildirmektedir.

Sübûtî sıfatlar şunlardır.

HAYAT
Hayât: Allâhü teâla diridir ve dirilticidir. Allâhü Teâlâ’nın hayatı mahIukatın hayatına benzemeyip, zatına mahsus olan hayat, ezelî ve ebedîdir. Hayatının başlangıcı ve sonu yoktur.

İLİM
İlim: Bilmesi olmak: Allâh’u Teâlâ her şeyi, hatta kalplerde gizlenen niyetleri dahi bilir. Allah’ın bilmesi mahlukatın bilmesine benzemez. Onun bilgisi ezelî ve ebedîdir. Onun bilgisinde eksilme, azalma ve çoğalma gibi değişiklikler olmaz.

SEMİ
Semi :İşitmesi olmak : Allâh’u Teâlâ her şeyi işitir. Cenab-ı Allah’ın işitmesi vasıtasız ve ortamsızdır. Onun işitmesi kullarının işitmesine benzemez. O, işitmekte başka bir şeye muhtaç değildir.

BASAR
Basar: Görmesi olmak: Allâhü Teâla her şeyi görür. Hatta, karanlık gecede, kara taşın üstünde, kara karıncanın yürüdüğünü görür ve ayağının sesini işitir. Çünkü onun görmesi aletsiz ve şartsızdır.

İRÂDET
İrâdet: Dilemesi olmak: İrade sahibidir ki, diler, ne dilerse onu dilediği gibi yapar. Ol emri ile her şey onun dilediği gibi olur. Onun irâdesine engel olacak hiçbir kuvvet yoktur. “Dilediğini yapandır.”

KUDRET
Kudret: Gücü yetmek. Allâh’u Teâlâ her şeye kaadir. Onun gücü her şeye yeter yani hiçbir şey ona güç gelmez.

KELAM
Kelâm: Konuşması olmak: Allâh’u Teâlâ’nın harf ve sese muhtaç olmadan söylemesi demektir. Cenab-ı Allah, âlet, harf, dil ve sese ihtiyacı olmadan söyler.

Kur’ân-i Kerim ve diğer ilâhî kitaplar, Kelâmü’llâh’dır. Allah’ın kelâmıdır. Cenab-ı Allâh Tur-ı Sina’da Musa Aleyhisselâm ve Mirac’ta Efendimiz (s.a.v.) ile konuştu.. Allah’ın kelâmı sonsuzdur.

TEKVÎN
Tekvin: Yoktan var etmek, meydana getirmek, yaratmak. Bütün kâinat ve mevcudat Onun “Ol emriyle yaratıldı. “Olma” derse her şey yok olur. Ondan başka yaratıcı yoktur. Her şeyi O yaratır. “O’nun emri, bir şeyi dileyince ona sadece “Ol!” demektir. O da hemen oluverir.

Kaynak;İsmail Hakkı Bursevi (k.s. ) Ruhu’l Beyan Tefsiri : 9/515-516.

Bir Yanıt “Allah`ın diger isimleri ile dua edilirmi!”

  1. MEHMET MUSTAFA PAYAS said

    Sayın yönetici:(Mesajın, Facebook’taki diğer insanların kötü amaçlı olduğu yönünde şikayet ettiği içerikler içerdiği için gönderilemedi).Paylaşmak istedim zaman bana face den böyle bir uyarı geliyor.Neyapmam gerekiyor.

    Degerli arkadasim, malesef facebook cifte standart uyguluyor,wordpress ten paylasimi engelliyor, nedenini bizde bilmiyoruz,dini icerikli yazilarin coguna facebook izin vermiyor,uzgunuz.bizimle ilgili birsey degil. ilginiz icin tesekkur ederim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: