Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Amelsiz İlim Aleyhte Delildir.

Posted by Site - Yönetici Şubat 19, 2018

Amelsiz İlim Aleyhte Delildir.

İmam-ı Gazâlî Hazretleri şöyle buyurdu:
Ey oğul, Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) bir hadîs-i şerîfinde ümmetine şöyle nasîhat etmiştir:
“Allâhü Teâlâ’nın kulundan yüz çevirdiğinin alâmeti, kulun mâlâyânî (dünyâ ve âhiretine faydası olmayan şeyler) ile meşgul olmasıdır.

Bir kimse ömründen bir ânı, yaratılış gâyesinin dışında geçirirse, kıyâmet gününe kadar pişmanlığı hak etmiş olur. Kim de kırk yaşını geçer ve hayrı şerrinden çok olmazsa cehennem ateşine hazırlansın.” Burada, bu hadîs-i şerîfi iyi anlayanlar için kâfi nasîhat vardır.

Ey oğul, nasîhat etmek kolaydır, zor olan onu kabul etmektir. Çünkü nasîhat, nefsin arzu ve isteklerine uyan kimse için acıdır. Zîrâ bu gibi kimselerin kalbinde yasaklar ve günahlar daha sevimlidir. Husûsiyle de nefsini üstün tutmak ve dünyâ menfaati elde etmekle meşgul olan ilim talebelerine daha da zordur. O, amelsiz ilmin kendisini kurtaracağını zanneder.
Fakat bu kibirli kimse amel etmediği müddetçe elde ettiği ilmin kıyâmette, aleyhine delil olacağını düşünemez. Nitekim Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem):
“Kıyâmet gününde en şiddetli azâba uğrayacak olan insan, (amel etmediği için) ilmi kendisine fayda vermeyen âlimdir.” buyurmuştur.

Bir zat, vefat eden Cüneyd-i Bağdâdî Hazretlerini rüyâsında görmüş. Ne halde olduğunu sorunca Cüneyd-i Bağdâdî Hazretleri: “Bütün öğrendiğim ilimler, dünyâdaki işâretler hepsi kayboldu, gitti. Ancak gece yarısı kalkıp kıldığım birkaç rekât namaz imdâdıma yetişti.” diye cevap vermiştir.

(Eyyühe’l-Veled)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: