Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Kur’ân-ı Kerîm`i Öğrenip Okumak Ve Dinlemek İbadettir.

Posted by Site - Yönetici Ekim 21, 2017

Kur’ân-ı Kerîm`i Öğrenip Okumak Ve Dinlemek İbadettir.

Resûlullah (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular:
“Kim Kur’ân-ı Kerîm okuyup -helâllerini helâl, haramlarını da haram kabul ederse ona- ailesinden cehennemi hak etmiş on kişiye şefâat etme hakkı verilir.”
(Hadîs-i Şerîf, Taberânî, el-Mu‘cemü’l-Kebîr)

Her Müslümanın namazı câiz olacak kadar Kur’ân-ı Kerîm’den ezberlemesi farz-ı ayındır. Fâtiha sûresiyle diğer bir sûreyi ezberlemek de vâciptir ve bununla farz da yerine getirilmiş olur. Kur’ân-ı Mübîn’in diğer kısımlarını ezberlemek de Müslümanlar için bir farz-ı kifâyedir.

Kur’ân-ı Kerîm’i namaz dışında yüzünden bakarak okumak, ezber okumaktan efdaldir. Çünkü bu takdirde okumak ibâdetiyle Mushaf-ı Şerife bakmak ibâdeti birlikte yapılmış olur.

Kur’ân-ı Azîm’i namaz haricinde de kıbleye yönelerek ve güzel elbiseler giyip temiz ve abdestli olarak okumak müstehaptır Evvelinde “eûzü” ile “besmele” yi okumak da müstehaptır.

Kur’ân-ı Mübîn’i ayda bir defa hatim etmek evlâdır. Senede bir, kırk günde bir, haftada bir hatmedilmesini tercih edenler de vardır. Üç günden az bir müddette hatmedilmesi müstehap değildir. Çünkü böyle az bir müddette okurken Kur’ân-ı Azîm’in yüksek mânalarını düşünmek pek mümkün olmaz, tecvidine de belki riâyet edilemez.

Okunan Kur’ân-ı Kerîm’i dinlemek bir farz-ı kifâyedir. Ancak meşgul kimselerin yanlarında Kur’ân âyetlerinin sesli okunması doğru değildir. Bu halde Kur’ân-ı Kerîm’i dinlemeyenler değil, okuyanlar günaha girmiş olurlar.

Kur’ân-ı Hakîm’i okumak nâfile ibâdetten, işitilecek bir sesle okumak gizlice okumaktan ve dinlemek okumaktan daha faziletlidir.

Kur’ân-ı Kerîm’i güzel sesi ile tecvide riâyet ederek okumak müstehaptır. Fakat tecvide riâyet etmeden telhin, tercî’ ve nağmeler ile okumak câiz değildir. Kelimeleri değiştiren bir lahn haramdır.

Kur’ân-ı Kerîm’i okuyup öğrenmiş olan kimse, bilâhare yüzünden okuyamayacak derecede unutması günahtır.

Kur’ân-ı Kerîm’i okumak gibi başkasına okutmak (öğretmek) de pek büyük bir ibâdettir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.):

“Sizin en faziletliniz, Kur’ân’ı öğrenip başkalarına öğreteninizdir.” ve “Güzel Kur’ân okuyan müslümanlar, cennet ehlinin en arifleridir.” buyurmuşlardır.

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: