Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Sabır Yolu Cennet Yolu..

Posted by Site - Yönetici Ocak 21, 2017

sabir-yolu-cennet-yolu

Sabır Yolu Cennet Yolu..

Sabır yolu, uzun ve meşakkatlidir.
Rabbimiz, herkese, kendisi için zor gelecek imtihanlar gönderir. Mühim olan, o musibetlerle ilk karşılaşıldığı zaman dengeyi kaybetmemek; sabrı her an kuşanmaktır.
Sabır yolu, ancak takvâ azığı ile geçilir.
Aslında bir ağacın altında konaklama süresinden ibaret olan” dünya hayatı, göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Âhiretten dünyaya bakınca, koskoca bir ömür, bir “kuşluk vakti” kadar ya eder ya da etmez!.. O hâlde dünyanın gamına, kederine kapılmamalı; kulluk için gönderildiğimizi, Allâh’ı râzı etmek üzere yaşadığımızı unutmamalıyız. Cennet yolu, dikenli taşlarla doludur. Bu taşlara gönül rızâsıyla sabredenler, kurtuluşa ererler.
Rabbimiz, bu yolun herkes için aynı şekilde hazırlandığını şöyle beyân etmektedir:
“( Ey mü’minler! ) Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler, size de gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı, onlara öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki, nihayet Peygamber ve beraberindeki mü’minler: «Allâh’ın yardımı ne zaman?!» dediler. Bilesiniz ki, Allâh’ın yardımı yakındır.” (El-Bakara, 214 )
Dünya hayatının bir yüzü sabırsa, diğer yüzü şükürdür. Belâ, musibet, zorluk ve çilelere sabır; ferah, nimet ve lütuflara şükür!.. “İnsanlara teşekkür etmeyen, Allâh’a şükretmiş olmaz!..” ( Ebû Davud, Edeb, 11/4811; Tirmizî, Birr, 31 )
Allâh’a şükretmeyen, aslında hiçbir varlığa teşekkür etmiş olmaz. Çünkü bütün iyilik ve güzelliklerin başlangıcı ve kaynağı, Allah Teâlâ’dır.
Ey Rabbimiz; her gecenin arkasından doğan Güneş gibi, her kapanan kapının ardından açılan kapılar gibi, bizi de sabaha çıkar!.. Bizi sabır ve şükür kanatları ile kanatlandır. Bizi, Sen’den râzı olmuş ve kendisinden râzı olduğun kullarının arasına kat!..
Sabrımızı artır, biz de “çokça sabreden” kullarının arasına girelim. Şükrümüzü ziyadeleştir, Sana nankörlük etme gafletine düşmüş kullarından olmayalım!..
Bizi affet, bizi bağışla, bizi temizle, arındır ey Rabbim!.. ..

Şerife Şevval Kardelen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: