Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

İSLAM’IN ŞARTLARINA RİÂYET EDEN CENNETE GİRER

Posted by Site - Yönetici Aralık 11, 2016

11393146_444200362428354_2699449521190359379_n-copy

İSLAM’IN ŞARTLARINA RİÂYET EDEN CENNETE GİRER

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Allâhü Teâlâ’ya ibâdetlerinizde ihlâslı olun, beş vakit namazınızı kılın, mallarınızın zekâtını gönül hoşluğu ile verin, Ramazan orucunu tutun, Beytullâh’ı haccedin. (Böyle yaparsanız) Rabbiniz’in cennetine girersiniz.

Namaz, bedenle yapılan en fazîletli ibâdettir. Namazın kemâliyle edâsı ancak bütün âdâbına riâyet etmekle mümkün olur. Bunlar da şeytanın vesvesesine kulak vermemek, âzâların huşû içinde olması, rukünleri sükûnetle; ağır ağır yapmak, her rukünde okunması gerekenleri tam okumak, (tahiyyatta kelime-i) şehâdeti (Eşhedü enlâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlüh) okurken dikkatli ve kalbi uyanık bulunmaktır.

Sabah namazının ilk olarak Âdem (a.s.)’a, öğle namazının Dâvud (a.s.)’a, ikindi namazının Süleyman (a.s.)’a, akşam namazının Yâkup (a.s.)’a, yatsı namazının da Yûnus (a.s.)’a farz kılındığı hadis-i şerifte haber verilmiştir. Cebrâîl (a.s.) Mi’raç’tan sonra iki gün gelip birinci günde beş vakit namazları ilk vaktinde, ikinci günde de son vaktinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e kıldırdıktan sonra “Yâ Muhammed, bu vakitler senin ve senden önceki ümmetlerin namaz vaktidir” buyurdu.

Bu hadîs-i şerîfte bedeni temizleyen namaz ibâdetinden sonra malı temizleyip çoğaltan, insanı cimrilik kirinden arındıran, zekât ibâdeti beyan buyuruldu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kendisinden isteyeni başkasına havâle etmeyip bizzat verdiği gibi mümkünse zekâtı kendi eliyle vermelidir.

Ramazan orucunu, şartlarına, erkân ve âdâbına riâyet ederek tutmalı, sahuru son vaktinde, iftarı da acele edip hemen ilk vaktinde yapmalı, haramlardan koruyarak bütün âzâlarına da oruç tutturmalıdır.

Beytullah’ı (Kâbe’yi) de erkân ve âdâbına uyarak, hükümlerini tam yerine getirerek sünnet üzere haccetmelidir.

Bu ibâdetleri yukarıda bildirildiği sûrette yerine getirirseniz kurtuluş yolunu, hidâyeti ve ihlâsı ihsan eden Rabb’inizin cennetine girersiniz.

(Feyzu’l-Kadîr)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: