Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Çocuk ve Mesuliyet Duygusu

Posted by Site - Yönetici Nisan 8, 2016

Çocuk ve Mesuliyet Duygusu

Çocuk ve Mesuliyet Duygusu

Çocuğa mes’uliyet duygusu kazandırmak, ebeveyn için zahmetli,sabır isteyen zor bir vazifedir.Bu mesuliyetin,vatana, millete,ahlâki değerlere saygı ve bağlılık gibi temel kavramların üzerine kurulması icabeder.

Çocuklara bu duygu disiplinli bir hayat ile aşılanabilir.Disiplin ise şefkat ve samimi duygular ile yoğrulmuş olmalıdır.
Çocuğun eşyalarını dağıtması, itaatsizliği,okuldaki başarısızlığı anne baba ile çocuk arasında devamlı soğuk savaşlara,suçlamalara,zor kullanmalara dönerse verilmek istenen mes’uliyet duygusundan çok uzak bir noktaya gelinir.

Çocuğu disiplinli bir terbiye altında tutarken; mes’uliyetlerin kazandırılmasında en iyi yol çocuğun güvenini kazanmaktır.Bu vazife ebeveyne düşüyor.Çocuğa mes’uliyet duygusunun aşılanması anne babanın mükellefiyetlerinin hepsini yerine getirmesi ile olur.Çocuğa verilmek istenen şeyleri çocuk,anne babasından bulmalı, görmelidir.
Çocuk inancı,güveni ve samimiyeti böyle kazanır.Çocukların huysuzlukları,ebeveynin sabırlı kararlı ve çocuğun kusurlarına hoşgörülü tavrı ile kaybolur.Zor kullanmak ise,en son çare olmalıdır.Zor kullanmanın terbiyede devamlı bir tesiri,iyi edici özelliği yoktur.

Çocukları anlayışla dinlemek yanlışlarını düzeltmeye yardımcı olmak,hırçın davranışlardan kaçınmak,onu gücendirmemek, kırıcı söz ve küfürlerden uzak durmak,iyi ve güzel sözlerle telkinde bulunmak gerekir.

Şerife Şevval Kardelen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: