Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Ashâb-ı Fîl Kimdir ve Nasıl Helak Oldular ?

Posted by Site - Yönetici Ağustos 16, 2015

Ashâb-ı Fîl Kimdir ve Nasıl Helak Oldular

Ashâb-ı Fîl Kimdir ve Nasıl Helak Oldular ?

Ashâb-ı Fîl Habeşistan’ın Yemen valisi Ebrehe’nin Kabe’yi yıkmak niyetiyle harekete geçmesi’ üzerine, tâ Mekke’nin yakınlarına gelip, Mekke yakınında Cenâb-ı Hakk’ın gönderdiği bir kuş sürüsünün attığı taşlarla helak olan orduya denilir.

Rivayet edilir ki: Habeşistan’ın Yemen valisi olan Ebrehe, Arapların Kabe’ye olan saygılarını görerek dinî. siyasî ve iktisadî düşünceler içinde Arapları ve dolayısıyla ticâret ve parayı memleketine çekmek için San’â şehrinde “el-Kulleys” adında çok büyük ve haşmetli bir kilise yaptırır. Çevrede yayınladığı bir tamimle Araplar’ı Kabe yerine Kulleys’i ziyarete çağırdıysa da. bu çağrı kabul görmedi. Hatta bir gece Kulleys’e gizlice giren bir Arap, hakaret olsun diye içine pisledi. Ebrehe. buna çok öfkelendi. Kabe’yi yıkmaya karar verdi. Büyük bir orduyla Mekke’ye doğru harekete geçti. Orduya heybet vermek üzere Habeşistan’dan bir fil de getirtmişti. Fil. ordunun önünde azametle yürüyordu. Bu filden dolayı Ebrehe ve ordusuna “Ashâb-ı Fîl“, bu seneye de “Fil Senesi” ve hadiseye de “Fil hadisesi” adı verilmiştir. Ebrehe. ordusuyla birlikte süratle Mekke’ye doğru ilerliyordu. Onun maksadını öğrenen Araplar telâşa kapılmışlar, Mukaddes Beyt’lerinin yıkılmasına mani olmak üzere mukavemet hareketlerine teşebbüs etmişlerse de Ebrehe’nin muazzam ordusu karşısında yenilip, dağılmışlardı. Zaten Arap kabileleri siyasî bir organizasyondan mahrum olup dağınık bir vaziyetteydiler ve henüz bir birlik sağlayamamışlardı.

Böylece Ebrehe, küçük bir takım mukavemetleri kolaylıkla bertaraf ederek Mekke yakınlarına kadar geldi. Ebrehe’nin bir elçisi Mekke’ye gelip, kendilerine karşı konulmaması ve Kabe’nin yıkılmasına müdahale edilmemesi hâlinde kimseye dokunulmayacağı, fakat küçük bir direnişle karşılaşırlarsa Mekke’de taş üzerinde taş bırakılmayacağı ihtarında bulundu.

Ebrehe’nin ordusu Mekke’nin meralarında otlayan, deve ve diğer hayvan sürülerini almışlardı. Mekke reisi olarak Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin dedesi Abdülmuttalib b. Hâşim, bir heyetle Ebrehe’ye müracaat etti. Ebrehe ile konuştu. Ondan hayvanlarını istediler. Ebrehe Abdülmuttalib’in çok tesirinde kalmıştı. Ona istediği bütün hayvanlarını geri verdi. Ve ona:
-“Eğer benden Kabe’nin bağışlanmasını isteseydin; senin hatırın İçin Kabe’ye dokunmaz geri dönerdim” dedi. Abdülmuttalib:
-“Ben develerimin sahibiyim! Onun için senden develerimi istiyorum! Kabenin ise Rabbi var. Kabenin Rabbi Kabe’yi korur…” buyurdular.

Mekkeliler, şehri boşaltıp dağlara çekildiler. Ertesi sabah Ebrehe, ordusuna hareket emrini verdi. Kısa bir mesafe kat edildikten sonra Mekke’ye ve Kabe’ye hücum edilecekti. Ancak ordunun hareketinden az sonra gökte görülen bir kuş sürüsü, ordunun tam üzerine geldiği zaman taşıdıkları taş parçalarını Ebrehe’nin askerleri üzerine bırakmaya başladılar. Her kuş, biri gagasında, ikisi ayaklarında olmak üzere üç taş taşıyordu ve rivayetlere göre mercimekten biraz büyük, nohut tanesinden biraz küçük olan ve pişmiş topraktan oluşan bu taşlar, mutlaka bir askere isabet ediyor, taşın isabet ettiği yerde de derhal bir yara açılıyordu ki kısa sürede derinleşen ve iltihaplanan bu yara, askerlerin tamamen kırılıp telef olmasına sebep teşkil etmişti.

Ebrehe ordusunun bir kısmı bizzat olay yerinde cansız düşmüş, bir kısmı geri kaçarken Yemen yolunda can vermişti. Bizzat Ebrehe de yara almış bir vaziyette San’â’ya dönebilmişse de orada ölmüştü.

Fil olayı, 570 senesinde. Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin doğumundan yaklaşık iki ay önce vuku bulmuştu (lbnü’1-Esîr, el-Kâmil fı’t-Târih. c. 1, s. 442-447).
Bu konuda daha geniş bilgi “Fil Sûresi“nde gelecek, inşallah. Oraya bakınız.

Kaynak : Dipnotlardan – İsmail Hakkı Bursevi (k. S.) Ruhu’l –Beyan Tefsiri 7/481-482.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: