Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Güzel Bir Sohbet İyi Bir Nasihat.

Posted by Site - Yönetici Haziran 28, 2015

Güzel Bir Sohbet İyi Bir Nasihat.

Güzel Bir Sohbet İyi Bir Nasihat.

ESSELAMÜ ALEYKÜM:
Ahir zamanda dinini öğrenmek için ALLAHIN YOLUNU tercih eden asrın Ayşe’lerine, Fatıma’larına, Hatice’lerine, Sümeyye’lerine olsun.
Rabb’im şu an lafzını öğrenmekle başladığınız dini mübini İslam’ın şuur ve hakikatine de ulaştırsın.
İçinde yaşadığımız çağın bilgi çağı olmasına rağmen, toplumdaki ahlaki çöküntünün artması ne kadarda manidar. Şuur olmadan öğrenilen bilgilerin malumat olma dışında pek anlamı olmuyor. Oysa ilmin gayesi nedir? Yunus’umuz cevaplasın;

İlim ilim bilmektir,
İlim kendini bilmektir,
Sen kendini bilmezsen,
Ya nice okumaktır…

Kendini bilmek” bir ömür süren bir serüvendir. Kendini bilmek neden mühim? “Men arafe nefsehu fekad arafe Rabbehu” Nefisini bilen Rabbini bilir… Rabb’e giden yol, kendini bilmekten geçiyor çünkü.

Çağın unutturmak istediği budur sevgili KARDEŞLERİM. Dışı parlak ambalajlarla kaplı ışıltılı dünyayı cazip gösterip, asli vazifeyi unutturmak. Bir genç kız önce fıtratını bilecek. Kadınlık fıtratını. Bozulmamış fıtratın pusula ibresi HAZ.Allah’ı ve peygamberini gösterir.

Çünkü Efendimizin beyan buyurduğu üzere; ‘‘Kur’an-I KERİM ve insan ikiz kardeştir” Yaratılıştan tanıştır onlar. Gelelim Kadınlık fıtratına, Kadının fıtratında neler var? En başta annelik istidadı. Küçücük bir kız çocuğunun bebeğine annelik yapması, onu besleyip büyütmesi fıtratın içindeki annelik sinyalidir.

Demek ki her genç kız müstakbel anne adayıdır. Ayağına Cennetin serileceğini müjdeleyen Peygamber müjdesine mazhardır. Bir genç kız ileride sahip olacağı çocuğunun yüzüne ak bir şekilde bakabilmek için evlilikten önceki hayatını dikkatle yaşamalıdır. Kendisine ilham olacak rehberler, yol gösterecek yıldızlar bulmalıdır. Ama bunu sakın günümüzde ”Star‘ olarak adlandırılan sahte yıldız olarak telakki etmeyin.

Bülbülü rehber edinen gül bahçesine, kargayı rehber edinen leşe gider.

İslam tarihi, Osmanlı tarihi yüzlerce hakiki yıldız olan analarımızla doludur, iç dünyamızı onlarla aydınlatmalı hayat yolunda onları rehber edinmeliyiz. O analar kadınlık fıtratını muhafaza etmiş nadide şahsiyetlerdir. İman dolu yürekleri ile içinde bulundukları çağa, zulme meydan okumuş Rabb’imiz tarafından taltif edinmiş incilerdir.

Ve bugün evlenirken Allah’ın rızasını dahi hatırına getiremeyen bir gençlik… Hakiki yıldızları kaybettiğimiz için mi yolumuzu şaşırdık? Bir yuvanın kurucusu erkek ve kadının fıtratı bozulunca yuvalarında ayarı kaçtı, Cennetin başlangıcı olan aile Cehenneme döndü adeta. Bize ne oldu sevgili KARDEŞLERİM?

Merhum Arif Nihat Asya’nın dediği gibi;

Bize bir nazar oldu, Cumamız pazar oldu,

Bize ne olduysa, Hep azar azar oldu…

Toplumun kurtuluşu kadının kurtuluşuna, kadının kurtuluşu kadının fıtratı selimesine dönmesiyle mümkündür. Çağın zehirlerine karşı Kur’an-ı Kerime bakacak olursak onu sadece söz olarak değil şuuruna da ererek öğreneceğiz.

Şu kurslarımızda aldığımız bilgiler sözden manaya, manadan anlaşılmaya, anlaşılan da yaşayışa dönüşmüyorsa ne anlamı var öğrendiklerimizin? Bize bir diriliş lazım, uyanış lazım, canlanma lazım…

Küfür mukaddes değerlerimizi zahiren alamadı ama bize ruhumuzu kaybettirerek en büyük zararı verdi. Nasıl mı? Kadınlık fıtratının bir gereği olan örtünün şeklini, ruhunu ve anlamını kaybettirerek. Evet örtünme de kadınlık fıtratının bir gereğidir. Örtünen kadın huzura erer. Çünkü örtü aynı zamanda edep, hayâ, iffet alametidir.

Hani yazar diyor ya; ”Kızaran yüzlere madalya takılmalı” çünkü kızarmak hayâ alametidir, Hayâ da efendimizin beyanıyla iman alametidir. Ne çok ihtiyacımız var kızarmaya…

Bizler bacısının yüzündeki peçeye namahrem eli değdi diye ölümü göze alan Sütçü İmam’ın torunlarıyız. Bu mücadele niçin yapıldı. Milyar verseler örtümü çıkarmam diyen anaların evladı, ne oldu da “milyar verseler örtünmem” der hale geldi.

Bakınız sevgili kardeşlerim ünlü bir Hollywood yıldızına rol icabı örtü takmak istiyorlar ”Rol icabı dahi olsa örtünmem” diyor. Medya, sinema, diziler, gazeteler vasıtasıyla Müslüman genç kızları örtüden utanır hale getirdiler.

Örtüsünü, edebini, fıtratını kaybetmiş bir genç kız, nasıl ana olacak?

İşte gerçek ana. Hanne Valide gibi evladını Rabb’e adayan ana. Hani Meryem validemizin anası Hanne senelerce evlat sahibi olamadı. En nihayet hamile kaldığını anlayınca Kur’an-ı Kerimde geçen şu duayı yaptı. ”Ya rabbi karnımdakini sana adadım kabul et. Şüphesiz ki sen işiten ve bilensin” (Âl-i İmran Suresi. 35)

Ana odur ki evladını ahirete bağlasın, dünyaya değil… Anne Hanne olursa evlat Meryem olur. Ana odur ki evladına ilk kelime olarak ”Allah”, ilk cümle olarak ta ”La ilahe illallah” dedirtir. Çünkü o yavruyu o anaya veren Allah azze celledir. Bu o ananın Rabb’e vefasıdır. Ana odur ki daha evladı karnındayken yavrusunu Rabb’e adasın.

Ey müstakbel analar, toplumun gözbebeği genç kızlar, kadınlık fıtratına dönmeden, ne hayırlı bir ana, ne de hayırlı bir eş olabiliriz. Mehmet Akif’in dediği gibi…

Yükselirse kadın beşer yükselir, Alçalırsa kadın beşer alçalır

Ana vardır çag kapatıp çağ açan Fatih doğurur…

Ana vardır şer saçan evlat doğurur.

Bayrak şairi Arif Nihat ASYA Fetih Marşında ne diyordu…

Yürü hâlâ, ne diye oyunda oynaştasın

Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.

Kızım sen de Fatihler doğuracak yaştasın…

Sevgili kardeşlerim analık, zevcelik gibi şerefli bir vazifeye aday cennet güllerim! İslam’ın tadına vardığınız zaman gerçek değerinizi fark edeceksiniz. Sakın ola bu değeri geçici dünyanın sahte iltifatlarında aramayın.

Çünkü dünyada verilen değer sıfatlarınız gidince yani gençliğiniz güzelliğiniz gidince biter. Ama El-Vafi olan Allah, onun yolunda sarf edilen hiçbir şeyi zayi etmez. Allah yolunda giden gençliğe ebedi, solmayan bir gençlik verilir.

İlk şehide Hz. Sümeyye anamız gibi. Esmer zayıf bir hanımdı Sümeyye anamız. Ama gözü ahirete açık olan arifler Sümeyye anamız şehit olduktan sonra Cennetin kapısından gencecik ve çok güzel bir şekilde içeriye girdiğini müşahede ettiler.

Çok vatnizi almadan PEYGAMBERİMİZİN BUYURDUĞU GİBİ allaha dua ediyorum ya rabbi göz açıp kapaynca kadar bile olsa beni nefsimin eline bırakma ÜSTAZIM S. H. TUNAHAN hazretlerinin duasıyla ya rabbi son nefesimize kadar son nefesimiz dahil imandan itaattan ve allah yolunda sayru gayretten ayırma diye dua edelim .cenab- i hak yar ve yardımcımız olsun. Amin.

Şerife Şevval Kardelen

Bir Yanıt “Güzel Bir Sohbet İyi Bir Nasihat.”

  1. Elif said

    Allah Razi ve memnun olsun. Çok güzel bi nasihat hepimize . Selamlar

    Vealeykumselam, Allah cumlemizden razi olur insaallah

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: