Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

“MUHAKKAK Kİ ALLAH SABREDENLERLE BERABERDİR.”*

Posted by Site - Yönetici Kasım 30, 2014

Dünyanın En Değişik Hastalıkları.Allah sabredenlerle beraberdir

MUHAKKAK Kİ ALLAH SABREDENLERLE BERABERDİR.”*

.”* Cenab-ı Hakk’ın Esmâ-i Hüsnâ’sından biri de Sabûr ism-i şerifidir. Her kimde sabır varsa onda kudret-i ilahiye’den bir tecelli vardır. Hele bu ehl-i sabır bir yere gelip bir cemaat olurlarsa mutlaka Allâh’ın inayetine nail olurlar, Allah onların daima dostu ve velisidir. Duaları kabul olur, ve ilahi yardım daima onların yanlarında dolaşır. Bakara Sûresinin 153. âyet-i kerîmesinde -meâlen- “Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir.” buyurulmaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurur:

Müslüman’a vücuduna batacak bir dikene varıncaya kadar yorgunluk, hastalık, keder, hüzün, eza ve iç sıkıntısı isabet ederse, Allâhü Teâlâ bu sıkıntıları o müslümanın günahlarından bir kısmına keffaret kılar.

Sabredenlere cennet müjdelenmiştir. Ata Bin Ebi Rebah (r.a.) anlatır: “İbn-i Abbas (r.a.) bana: Sana cennet kadınlarından bir kadın göstereyim mi? dedi. Ben: Evet, göster, dedim. İbn-i Abbas (r.a): “İşte şu esmer kadındır. Bu kadın bir ara Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’e geldi ve: “Beni sara hastalığı tutuyor ve üstüm başım açılıyor. Benim için Allâhü Teala’ya dua ediver.” dedi. Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz de:

İstersen hastalığına sabret, bunun karşılığında sana cennet vardır. İstersen sana afiyet vermesi için Allâh’a dua edeyim buyurdu. Kadın: “Ben sabredeyim. Ancak sara tuttuğu zaman üstümün başımın açılmaması için Allâh’a dua ediver.” diye rica etti. Peygamberimiz de ona dua etti.

İmam-ı Rabbani Hz. Mektubat-ı Şerife’sinde (c. 2, Mek.17) şöyle buyurur: “Bu sıkıntılar görünüşte yara gibi gözükse de hakikatte merhemdirler ve manevî yükselişe, sevap kazanmaya vesîle olurlar. Allâhü Teâlâ’nın yardımıyla dünyada bu sıkıntılardan dolayı elde edilen neticeler, âhirette verileceği ümid edilen nimetlerin yüzde biridir.

* Bakara Sûresi, 153. âyetin meâlinden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: