Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Rüşvet ve Torpil…

Posted by Site - Yönetici Mart 17, 2014

20,Zekâtın verileceği, harcanacağı kişiler ve müesseseler (2)

Rüşvet ve Torpil…

Torpil: Toplum hayatı bir çok işte aracılığı gerekli kılar. Kendisinden aracı olması istenen kişi, neye ve kime aracı olduğuna iyi bakmalıdır. Torpil yapacağı isin fayda ve zararını düşünmelidir.

Her kim güzel bir şefaatte bulunursa, ona, ondan bir nasip olur. Her kim de, kötü bir şefaatte bulunursa, ona da ondan bir nazîr olur. Allah, her şeye nazır bulunuyor.”(en-Nisâ: 4/85)

Vatan ve millet hizmetlerini yürütmekle görevli olan bir idareci, “adama iş bulma” zihniyetine kapılmamalı, “işe ehil kimseleri aramayı” prensip haline getirmelidir. Haksız yere torpil yaparak, ehil olmayan kişileri layık olmadıkları makam ve mevkiye getirmek bütün topluma bir zulümdür.

Cenab-ı Allah, şöyle buyurmaktadır:
Haberiniz olsun ki, Allah size şunları emrediyor: Emânetleri ehline veresiniz ve insanlar arasında hükmettiğiniz vakit, adaletle hükmedesiniz. Hakikat, Allah size ne güzel va’z veriyor. Şüphesiz ki Allah, semi`, basîr bulunuyor” (en-Nisa: 4/58)

Rüşvet ve Torpil üzerinde eğinilmesi gereken sosyal bir yaradır. Rüşvet ve torpilin var olduğu dâirelerde milletin işi durur. Devlet varlığını yitirir. Devletin imkanları halka değil belirli kişilere hizmet eder.
Rüşvet ve torpil en büyük zulümdür…
Zulüm, sadece birilerine şiddet kullanmak, dövmek, öldürmek, malını gasbetmek veya kendisine fiilî haksızlık yapmak değildir…
Bir âmir ve memurun zamanında işine gelmemesi, insanlara hizmet etmek için maaş alan veya hizmet makamında bulunan kişilerin o yerin hakkını vermemesi, vatandaşlara sert davranması, “Bu gün git yarın gel” felsefesinde bulunması, torpil peşinde koşması, rüşvet alması, işinin başına geç gelmesi veya daireyi erken terk etmesi, işinin ehli olmaması veya onu gereğince yapmaması bir zulümdür. Bu yolda aldığı haramdır:
Bir de aranızda mallarınızı bâtıl sebeple yemeyin! Nâsın emvalinden bir kısmını bile bile günah ile yemek için o malları hâkimlere sarkıtmayın.” (Bakara: 2/188),

Halkına hizmet etmek için devletin görevlendirdiği kişilerin halktan soğuk olması ve onlara sevgi ve hoşgörülü davranmaması tamir edilmesi mümkün olmayan sosyal yaralara yol açan büyük bir zulümdür…
Bu konuda geniş bilgi için, “Rüşvet ve Torpil” isimli çalışmama bakınız.

İsmail Hakkı Bursevi(k.s.), Ruhu’l Beyan Tefsiri: 5/402.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: