Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Ülü’l-Emre İtaat…

Posted by Site - Yönetici Şubat 22, 2014

mescidi-nebevimedineyesil-kubbeulul-emre-itaat

Ülü’l-Emre İtaat…

Ülü’l-emre itaat hakkında merhum Yusuf Nebhânî (k.s.) hazretlerinin çok değerli bir risalesi vardır.
Bu değerli hadis kitabını daha sonra merhum Mehmet Hoca efendi, “Emîr ü’l- Mü’minine (Ülü’l-Emre) İtaatin Vücûbu hakkında Kırk Hadis” adı altında tercüme etti. Ve saygıdeğer Abdulkadir Dedeoğlu tarafından (1970’li yıllarda) Osmanlı yayınevi evinde neşredildi. Bu konuda geniş bilgi sahibi olmak isteyenlere bu kıymetli e-seri tavsiye ederim.

Dikkate değer kayıtlardan birisi de müminlere hitap edilerek “sizden” kaydıdır ki, mânâsı apaçıktır. Müminlerden olmayan idarecilere itaat etmek dinen vacip kılınmamıştır. Bu hususta itaat değil, varsa bir anlaşmaya riâyet etmek söz konusudur. Fakat itaat etmenin vacip olmamasından mutlaka isyan etmenin gerekli olduğu manası olmamalıdır.
İtaatin vacip olmaması, isyan etmenin vacip olmasını gerektirmeyeceğinden itaat mecburiyetinde bulunmamakla, isyan mecburiyetinde bulunmak arasında fark vardır. İsyan hakkı başka, isyan etme vazifesi yine başkadır. Bundan dolayı buracten mümin olmayan bir ülkede bulunan müminlerin şuna buna karşı isyancı ve ihtilalci bir durumda kabul edilmemeleri ve belki müminlerin her nerede bulunurlarsa bulunsunlar Allah’a ve Resulüne karşı itaatsizlikten sakınmak ve aynı zamanda kendilerinden olan idarecilere itaat etmeleri ve tağutlara boyun eğmemelerinin gerekli olduğunu anlamak gerekir.
Bu bakımdan Taberî tefsirinde de zikredildiği gibi şu hadisler ne kadar önemlidir: İbni Zeydin babasından rivayet ettiği üzere Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurmuştur ki: “İtaat, itaat, itaatte imtihan da vardır. Fakat Allah dilemiş olsaydı emretmeyi hep peygamberlere verirdi.” Yani peygamberler mevcut iken bile hükümdarlara emretmeyi nasip etmiştir. Ve nitekim Yahya Aleyhisselâm’ın öldürülmesine bile hükmetmişlerdir.

Aynı şekilde Ebu Hüreyre’den rivayet o-lunduğu üzere Hz. Peygamber (s.a.v.) buyurmuştur: “Benden sonra size bir takım valiler valilik edecek iyi iyiliği ile velayet edecek, günahkar da günah işlemekle velayet edecek; hakka uygun olan her konuda bunları dinleyin ve itaat edin ve arkalarında namaz kılın, iyilik yaparlarsa hem sizin, hem onların lehinedir. Kötülük yaparlarsa sizin lehinize (menfaatinize), onların zararınadır.

Aynı şekilde Abdullah b. Ömer hazretlerinden rivayet olunduğu ü-zere Hz. Peygamber ( s.a.v.) buyurmuştur ki: “Müslüman olan kişinin itaat etmesi onun vecibesidir, hoşlandığında da hoşlanmadığında da. Ancak günah işlemesi emredilmiş olursa başka. Günah işlemeyi emredene itaat yok.

Şuara sûresinde:
O aşırıların emrine uymayın. Onlar yeryüzünde bozgunculuk yaparlar, ıslah etmezler.” (Şuarâ, 26/151-152) âyeti de bu hususu apaçık ifade ediyor.

Ebu’s-Suûd, tefsirinde bütün bunları şu şekilde özetlemiştir. Bunlar raşid halifeler ve onlara uyan ve doğru hareket eden hakkı emreden idareciler ve adil davranan valilerdir. Zâlim idarecilere gelince, bunlar Allah’a ve Hz. Peygambere atf ile kendilerine itaat etmenin vacip olmasını hak etmekten u-zaktırlar.

Zâlim İdareciye İtaat Vacip Değildir

Muhakkak ki zâlim idareciler, Müslümanların üzerine galebe çalmış hırsızlardır.
Çünkü zâlim idareciler, insanların mallarını kahr, galebe ve zorla gasp ederler.

Günah işlemeyi emredene itaat yok.
” Şuara sûresinde:
“O aşırıların emrine uymayın. Onlar yeryüzünde bozgunculuk yaparlar, ıslah etmezler.” (Şuarâ, 26/151-152) âyeti de bu hususu apaçık ifade ediyor.

Vali Halka Göredir …

Şunu iyi bil ki, valilerin (ve idarecilerin) sâlih veya fasit- (İyi ve kötü kişiler) olmaları idare olunan halkın iyi veya kötü olmaları hasebiyledir.

Siz nasıl olursanız (içinizden) biriniz sizi o şekilde idare eder!

Efendiniz (s.a.v.) hazretleri buyurdular:
-“Siz nasıl olursanız (içinizden) biriniz sizi o şekilde idare eder!”
Yani sizler eğer sâlih kişiler olursanız; üzerinize sâlih bir adam vali ve memur olarak tayin edilir. Ve eğer sizler kötü kişiler olursanız, sizin üzerinize kötü bir adam vali veya amir olarak tayin edilir.

Kaynak : İsmail Hakkı Bursevi(k.s.), Ruhu’l Beyan Tefsiri: 5/272-273-274-

280-281.

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: