Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Şeyh Rüknüddin Alâüddevle (k.s.) Hazretleri Kimdir ?

Posted by Site - Yönetici Şubat 8, 2014

20İbrâhim (a.s.)'in Hayatı ve Tevhid Mücâdelesi

Şeyh Rüknüddin Alâüddevle (k.s.) Hazretleri Kimdir ?

Şeyh Rüknüddin Alâüddevle (k.s.) hazretleri, Horasanda yetişen evliya ve âlimlerin büyüklerindendir.

İsmi Ahmed bin Muhammed bin Ahmed bin Muhammed es-Semmânî’dir. Lakabı Rüknüddîn’dir. Semnân Pâdişâhının oğludur. 659 (m.1261) yılında Semnân’da doğdu. (Semnân Horasanda bir şehrin adıdır.) Şeyh Rüknüddin Alâüddevle, iyi bir eğitim aldı. Zahirî ve maddî ilimlerde mahir bir kişiydi. Gençli­ğinde amcası Melik Şerefüddin Semnânî ile beraber Argun Hânın hizmeztinde dev­let ricaliydi. Yüksek bir mevkii vardı. Kendisine geleceğin Pâdişâhı gözüyle bakılı­yordu. Devlet yönetimi, beşerî ilişkiler, askerî yönetim ve savaş ile ilgili çok iyi bir eğitim almıştı. Fakat ne olduysa, bir anda değişti. Devlet işlerini bıraktı. Âhî Şerefüddin Semnânî (k.s.) hazretlerinin dergahına giderek tasavvuf yoluna girdi. Hacca gitti. Hac dönüşü Bağdatta kaldı. Orada ilim tahsil etti. Manevî ilimlerde yüksek bir dereceye ulaştı. Özellikle tefsir, fıkıh, hadis, kıraat ve tasavvuf ilimlerin­de icazet aldı. Alâüddevle hazretleri tasavvufta kemâle erdikten sonra şöyle bu­yurmuşlardır: “Şimdiki aklım olsaydı vaktiyle devlet işlerini ve memuriyeti terk et­mezdim. O makamda riyasızca ve gösterişten uzak bir şekilde ihlasla Allah’a ibâdet eder ve mazlumların haklarını korur, garibanları himaye eder ve halka hizmet e-derdim” demiştir.

Şeyh Rüknüddin Alâüddevle (k.s.) hazretleri, 13 ciltlik bir tefsîr yazdı. Bütün ömrü­nü kitab yazmak ve talebe yetiştirmekle geçirdir. Üçyüz (300)’den fazla kitab kitab yazdı. 736 (m. 1336) yılında vefat etti. Kabri Sûflâbâd şehrindedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: