Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Dünya Yakışmaz – Dünya ve Âhiret

Posted by Site - Yönetici Ocak 18, 2014

tumblr_o6014vrjww1v53vrbo1_540

Dünya Yakışmaz –  Dünya ve Âhiret

Hazret-i Âişe (r.a.)’dan rivayet olundu. Buyurdular:

-“Ben (Efendimiz s.a.v. hazretlerine), ya resûlellâh (s.a.v.)! Allah’tan yemek (bol rızık) istesen de, Allah, sana yedirse (ve bol rizik) verse!”,dedim.

Hazret-i Âişe (r.a.) buyurdular:

-“Bunun üzerine ben ağlamaya başladım; Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinden görmüş olduğum açlığa ve Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin şiddetli açlıktan dolayı karnına taş bağlamasından dolayı (üzülüp ağladım).”

Efendimiz (s.a.v.) hazretleri buyurdular:

-“Ey Âişe! Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin olsun ki, eğer ben Rabbimden dünyanın bütün dağlarını altın yapmasını isteseydim; elbette Allâhü Teâlâ onları benimle icra ederdi. Yeryüzünde nereye gitsem, o altınları benimle beraber gezdirirdi. Lâkin ben;

Dünyanın açlığını, tokluğunun üzerine tercih ettim; Dünyanın fakirliğini, zenginliğinin üzerine; Dünyanın hüznünü, sevincinin üzerine tercih ettim. Ey   Âişe!   Muhakkak   ki   dünya,   Muhammed   (s.a.v.)’e gerekmez; Muhammed (s.a.v.)’ın ehline de yakışmaz!” buyurdu.”

Dünya ve Âhiret

Yine Efendimiz (s.a.v.) hazretleri buyurdular:

-“Dünya ve âhiret iki kumadırlar. Kim ikisini bir araya top­lamak isterse, aldatılmıştır. Birleştiğini iddia eden ise mağrurdur, aldanmiştır.”

Kim, nefsin hevâ-ü hevesine râm olup tâbi olmakla beraber, yüksek derecelere ulaştığını zannederse, gaflet deryasında boğulmuştur.

Allâhü Teâlâ hazretleri, dünya üzerine hırs ile nefse tuğyanı beraber mühlet verir. Hatta nefs dünyaya olan hırsından, ihtiyacının ötesine gider. Dünyevî maksatlar kapısı kendisine açılır. Müstağnî olur. Ve istiğnasının miktarı kendisini ziyadesiyle tuğyana götürüp azgın bir hale getirir.


Kaynak : İsmail Hakkı Bursevi, Rûhu’l-Beyan Tefsiri: 4/262-263.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: