Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Ahmed bin Ebi el-Havâri (k.s.) Hazretleri Kimdir ?

Posted by Site - Yönetici Kasım 3, 2013

Ahmed bin Ebi el-Havâri (k.s.) Hazretleri Kimdir ?

Ahmed bin Ebi el-Havâri (k.s.) Hazretleri, evliyanın büyüklerindendir. İsmi. Ebû Hasan Ahmed bin Ebi’l-Havaridir. Şam’da doğdu. Doğum tarihi bilinmemektedir. Sü­leyman Darânî. Muhammed bin Semmâk (k.s.) hazretleri gibi büyük velilerden irfan aldı. Hadis-i şerifler rivayet etmiştir. Ahmed ibni Ebi’l-Havarî hazretlerinin hocası. Muhammed bin Semmâk (k.s.) hazretleri bir ara hastalanmıştı. Ahmed ibni Ebi’l-Havârî hazretleri hocasının idrarını bir şişeye koymuş ve tahlil için nasrânî bir doktora götürüyordu.

Yolda güzel yüzlü, hoş kokulu, iyi giyimli bir pîr-i fâniye rastladılar. 0 yaşlı adam on­lara sordu:

-Nereye gidiyorsunuz?

-Tabibe…

-Neden?

-Hocamızın Hastalığını öğrenip Tabipten gerekli ilaçları almak için..

-Hocanıza dönün! Elini ağrıyan yere koyup: Oy

“Ve bil-Hakkı enzelnâhu ve bil-Hakkı nezel” âyeti kerimesini okusun. Inşaallâh hiçbir şeyi kalmaz, iyileşir. Eskisinden bile daha iyi olur. Ahmed ibni Ebi’l-Havarî hazretleri. Hadiseyi Hocası ibni Semmâk Hazretlerine anlatır. İbni Semmâk Hazretleri kendisine verilen manevî ilacı tatbik eder. Muhammed İbni Semmâk Hazretleri bu manevi ilacı kendilerine veren zatın kim olduğunu sordular. Buyurdu:

-Sizinle görüşen o zat Hızır Aleyhisselâm’dı.

Yine rivayet edilir. Ahmed bin Ebi’l-Havârî hazretleri, Hocası Ebû Süleyman Dârânî hazretlerine asla muhalefet etmeyeceğine söz vermişti. Bir gün Şeyh hazretleri, tale­be, murid ve muhibbâna ders anlatırken, Ahmed bin Ebi’I-Havâri içeriye girdi, hocası­na: “Fırın iyice ısındı ne pjşirelim?” diye sordu. Şeyh hazretleri cevab vermedi. Ahmed bin Ebi’I-Havâri hazretleri yine sordu. Bu soruyu üç defa sordu. Ders anlatmakla meş­gul olan hocası sorunun tekrarına üzüldü ve ona: “Git içinde otur!” dedi. Bunun üzerine Ahmed bin Ebi’I-Havâri hazretleri gidip kızgın fırının içine oturdu. Dersten sonra Şeyh hazretleri onu sordu. Yok dediler. Şeyh hazretleri gidin firma bakın, buyurdu. Talebeler gidip fırına baktılar. Ahmed bin Ebi’I-Havâri hazretlerini kızgın fırının içinde oturur buldular. Hocasına itaat etmek ve sözünü dinleme kerametinden dolayı kendisine hiçbir şey olmamıştı.

Kaynak : İsmail Hakkı Bursevi, Rûhu’l-Beyan Tefsiri, Fatih Yayınevi: 4/293.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: