Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Ağacın Peygamberimize Doğru Gelişi Mucizesi.

Posted by Site - Yönetici Ekim 23, 2013

agacin-peygamberimize-dogru-gelisi-mucizesi

Ağacın Peygamberimize Doğru Gelişi Mucizesi.

îbn-i Ebû Şeybe, Ebû Yûlâ, Baremi, Beyhaki ve Ebû Nuaym el-A’meş tarikiyle Ebû Süfyan’dan, O da Enes’ten şöyle rivayet ederler: “Cebrail Peygamber Efendimiz’e geldi, kendileri bu sırada Mekke dışında idi ve Kureyş tarafından kanlar içinde bırakılmıştı.

Cebrail: “Bu hal nedir?” diye sordu. Peygamberimiz de: “Kureyş beni kanlar içinde bıraktı” dedi. (cebrail peygamberimize teselli için: “Bir mucize görmek ister misiniz?” diye sordu, peygamberimi.’! de “Evet” dedi. Cebrail: “Şu ağacı çağır” dedi. O da çayırdı. Ağaç yeri yararak gelip Peygamberimi­zin önünde durdu. Cebrail: “Emret de yerine gitsin!” dedi. O da yerine gitmesi için ağaca emretmiş  ağaç da yerine dönmüştür. Bu olay üzerine Peygamberimiz: “Bu kadarı bana yeter” demiştir.

Beyhaki Hasan-ı Basri’den rivayet eder: “Peygamberimiz Kureyş’in kendisini yalanlamaları sebebiyle son derece üzülmüş ve Mekke’den dışarı çıkarak bazı dağ yollarında yürümeye başlamıştı. Bu sırada: “Ey Rabbim, bana teselli olacağım ve kendisiyle üzüntüden kurtulacağım bir şey göster!” diye niyazda bulunmuş. Kendisine, karşısındaki ağacın hangi dalını isterse yanına gelmesi için çağırması hakkında vahiy gelmiş. O da çağırmış. Bunun üzerine dal ağacından ayrılarak O’nun yanına gelmiş. Peygamberimiz o dala yerine gitmesini emretmiş, dal da yeri yararak geri dönmüş ve âit olduğu ağaçla birleşmiştir. Bunun üzerine Resûlullah Efendimiz Allah’a hamdederek Mekke’ye dönmüştür.”

îbn-i Sa’d, Ebû Yâlâ, Bezzâr, Beyhaki ve Ebû Nuaym güzel bir sened ile Hasan-ı Basri’den, o da Ömer Îbnü’l-Hattâb (r.a.)’ten rivayet ederler. Şöyle ki: “Peygamber Efendimiz Mekke’den çıkıp Hacûn tarafın­da bulunuyordu, oldukça üzgün idi. Müşriklerin ezalarını hatırlıyor ve: “ilâhi, bugün bana öyle bir ayet göster ki, bir daha üzülmeyecek şekilde kalbim itmi’nana ersin!” diye dua ediyordu. Bu sırada kendisine “Vadideki ağaçlardan birini çağırması” emredildi. O da çağırdı. Ağaç yeri yararak geldi, O’nun önünde durdu ve kendisine selâm verdi. Sonra Peygamber ağaca: “Yerine dönmesini” emretti. Ağaç da geldiği gibi yerine döndü. Bunun üzerine Peygamber (a.s.): “Bu tecelliden sonra, beni yalanlamalarına hiç de aldırmam!” dedi.”

Ebû Nuaym Câbir’den naklediyor, O demiştir ki: “Müşrikler Peygamber’e (s.a.v.) eziyet ediyorlardı. Cabrâil gelerek Peygamber’i aldı ve Mekke’nin dışına çıkardı. Ağaçlık bir vadinin kenarından geçerlerken Peygamberimiz’e hitaben: “Ağaçlardan hangisini istersen çağır!” dedi. Peygamberimiz de bir ağacı çağırdı, ağaç geldi ve O’nun önünde durdu. Bunun üzerine Cebrail: “Ey Peygamber, gerçekten sen hak üzeresin!” dedi.”

Kaynak : Peygamberimizin Mucizeleri ve Buyuk Ozellikleri – îmam Suyuti

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: