Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Ahnef (r.h.) Kimdir ?

Posted by Site - Yönetici Eylül 15, 2013

ahnefimamislamgulkim-kimdir

Ahnef (r.h.) Kimdir ?

Ahnef (r.h.); Asıl adı, Dahhak bin Kays’tır. Künyesi Ebû Bahr, lakabı ise Ahneftir. Hilmi ve yumuşaklılığı ile darb-ı mesel idi. Ayağı eğik veya ayakları arkası üzerine basa­rak yürüdüğü için kendisine “Ahnef’, denilmiştir.

Basra’da doğdu. Doğum tarihi kesin olarak bilinmiyor. “Muhadramûn“dandır. Usûl-u hadis ilmine göre, Muhadramûn, hem câhiliyet çağını yani Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin peygamberlik çağından evvelki zamanı idrâk eden ve Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin peygamberlik zamanında yaşa­yan ve Efendimiz (s.a.v.) hazretlerini görmeksizin iman eden kişilere denilir. Bunlar, Efendimiz (s.a.v.) hazretlerini görmek ve sohbet etmek şerefine nail olmadıkları için sahabe olma mertebesinden mahrumdurlar. Muhadramûn, tâbiîndendir. Meselâ Zeyd bin Vehb (r.h.) Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin hayatında iman ettiği halde gelip Efen­dimiz (s.a.v.) hazretlerini görme şerefine nail olamadı. Cübeyr bin Nefir ise Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin vefatından sonra iman ettiler. Muhadramunun sayısı İmam Müslime göre yirmidir. İmam Nevevî hazretleri ise muhadramunların sayılarının daha çok olduğunu beyan ederler. Bu konuda daha geniş bilgi için bakınız: Usûl-u Hadis, s. 19. Mahmud Esad Seydişehrî, Cemal Efendi matbaası, 1316- İstanbul.

Efendimiz (s.a.v.) hazretleri. Ahnef (r.h.)’ın kabilesine İslâm’ı anlatmak için sahabeler, gönderdi. Gelenlere İslâm’ı anlattılar. Ahnef (r.h.). onlara: “Siz güzel şeyler anlatıyorsunuz, halkı güzel şeylere çağırıyorsunuz,” deyip Müslümanlığı kabul etti. Onun Müslüman olmasıy­la kabilesi Müslüman oldu. Sahabî mürşidler, gelip bu durumu Efendimiz (s.a.v.)hazretlerine anlattıklarında Efendimiz (s.a.v.) hazretleri, “Allâhım! Ahnefı bağış­la!” diye dua etti.

Ahnef (r.h.) Hazret-i Ömer (r.a.), Hazret-i Ati, Hazret-i Osman ve diğer büyük sahabelerle görüştü. Onlardan az sayı da da olsa hadis-i şerif rivayet etti. Horasan fetihlerinde bulundu. Şöyle buyurdular: “Şu üç şeye dikkat ederim. Birincisi: Beni aralarında görmek istemeyenlerin yanma varmam. İkincisi: Çağırılmadıkça ma­kam ve mevki sahiplerinin kapısına gitmek, üçüncüsü: İnsanların kendilerinin muhtaç oldukları şeyleri bana vermelerini asla kabul etmem ve arzulamam.” Yine buyurdular: “Bizim bulunduğumuz yerde, kadınlardan yiyecek ve içeceklerden bahsetmeyin. En çok kızdığım kimse, avret yerinden, karnı ve midesinden sözeden kişidir.” Ahnef (r.h.) 67 (m. 686) yılında Küfe’de vefat etti.

Kaynak :  İsmail Hakkı Bursevi, Rûhu’l-Beyan Tefsiri: 4/185-186.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: