Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Berat’ımızı almak için‏

Posted by Site - Yönetici Eylül 23, 2012

cennet,cehennem,Berat'ımızı almak için‏

Berat’ımızı almak için‏

Yüce Rabbimizin  biz kullarına rahmet ve şefkati o kadar sınırsız ki!.. Kullarının illaki Cennet’e girmesi için pek çok imkan ve fırsatlar vermiş. Üç aylar içindeki dört mübarek gece bunlar arasında: Regaib, Miraç, Berat ve Kadir geceleri. Ramazan ayı ise başlı başına bir rahmet deryası. Haftanın günleri içindeki cumanın feyiz ve bereket yüklü oluşu hepimizce malum. Hadis-i Şerif’te buyuruluyor: “Güneş, Cuma gününden daha hayırlı bir gün üzerine doğmamıştır. Adem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu.”
Allah’ın rahmetinin yağmur misali yağdığı gecelerden biri de Berat gecesidir. Günah ve kötülüklerden kurtulma, ilahi rahmete ulaşma gecesi. Tabiatıyla, bu mübarek gecenin ecir ve mükafatını bilip bu geceyi ihya ederek beratını alabilenler için.
rasülüllah (s.a.v) buyuruyor: “Şaban ayının 15. gecesini (Berat gecesi) ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü yüce Allah, bu gece rahmetiyle tecelli eder ve tevbe eden yok mu, onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu, ona rızk vereyim. Hastalığından şifa isteyen yok mu, ona şifa vereyim. Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen der. Bu durum sabaha kadar devam eder.” (İbni Mace)
Berat gecesinin rahmet deryasına dönüşmesine sebep olan en büyük olay Kur’an-ı Kerim’dir. Son ilahi kitap bu gecede Levh-i Mahfuz’dan, yedinci kat semadan dünya semasına toplu halde indirilmiştir. “Apaçık kitaba andolsun ki, şüphesiz biz Kur’an’ı mübarek bir gecede indirdik.(Duhan,2-3)
Kur’an, Kadir gecesinde yeryüzünü aydınlatmaya başlamıştır. Berat gecesinde, dünya semasına indirilmesi, Kadir gecesine bir hazırlıktır. Kur’an-ı Kerim, dünya ve ahiret saadetinin anahtarıdır. Ona inananlar için şifa ve rahmettir. Bütün insanlık için aydınlığa açılan bir kapıdır. “Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna apaçık ayetler indiren O’dur. Şüphesiz Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.” (Hadid,9)
Bu kadar önemli bir gece önümüze gelmiştir. Bu, önemli bir fırsattır. Bu mübarek geceyi ihya etmek, büyük bir kazançtır. Berat gecesinde, son bir sene içinde olup bitenler, kulların amelleri Allah-ü Teala’ya arz olunur. Gelecek Berat gecesine kadar vuku bulacak olaylar da görevli meleklere tevdi edilir. Amellerimizin, ibadet ederken ve Allah’ı unutmadığımız halde Rabbimize arz olunması ne büyük güzelliktir.
Yüce Rasülümüz (s.a.v) de,Berat gecesini uyanık ve ibadetle geçirir, Rabbimize iltica ederdi. Bir Berat gecesinde, uzun bir ibadet halinden sonra şöyle dua etmişti: “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Sen’den, yine Sana iltica ediyorum. Şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, Sen’in kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir şekilde hamd etmekten acizim.
Berat gecesi af ve bağışlanma gecesidir.
Berat gecesinde yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.
Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) şefaatin tamamı bu gecede verilmiştir.
Maddeleşmiş dünyada,mübarek gün ve geceler, Rabbimizin rızasını kazanıp kulluğumuzu hatırlamak için güzel bir fırsattır.
Hepsi, kurtuluş beratimizi alabilmek için…
Dünyada bize verilmiş olan ömür sermayesini en güzel şekilde değerlendirebilmek için…
Allah’ın biz kullarına açtığı manevi hazinelerden istifade edebilmek için…
Rahmet deryasından nasibimizi alabilmek için…
Bu gece, İslam’ın zafer kazanması, ümmetin uyanması için dua edelim.  Cehaletten kurtuluşu ve ilme yönelmeyi isteyelim. Fiilen de gereğini yapalım.
Mazlumları unutmayalım. Zulmü ortadan kaldırabilmek için üzerimize düşenin ne olduğu konusunda tefekkür edelim.
Bütün insanlığın huzur ve barışını isteyelim. Cenneti talep edip cehennemden Allah’a sığınalım.
Ellerimizi semaya, gönlümüzü Allah’a açalım.
Günahlardan kaçınmaya söz verelim.
İsteklerimizi Allah’a arz edelim.
Allah’tan bağışlanmayı isteyelim. Çünkü,her şeyin sahibi O… Yaratanımız, yaşatanımız…O, Alemlerin Rabbi!. O’nun gücü her şeye yeter. Kudret ve kuvvet sahibi…
Yarabbi! Bizi beratini alanlardan eyle!.
Berat, Kadir verdim niçin bilmedin/ İki rekat olsun namaz kılmadın/ Beyhude işlerden sen usanmadın/ Derse Allah ben ne cevap vereyim(Yunus Emre)

Bu yaziyi gønderen Şerife Şevval Kardelen Hoca Hanıma Teşekkür Ederiz.

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: