Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Vekr el-Cerrâh (r.h.) Kimdir ?

Posted by Site - Yönetici Mart 17, 2012

283057120_298f553b45_o copy

Vekr el-Cerrâh (r.h.) Kimdir ?

Vekr el-Cerrâh (r.h.) büyük müfessir ve âlimlerdendir.

129 {M. 746) yılında. Irak’da Küfe şehrinin Feyd köyünde doğdu. İyi bir tahsil gördü.

Ehli sünnetin büyük âlimlerinden, lmam-ı Azam. İmam Ebu Yusuf, imam Züfer ve Süfyân-ı Sevrî hazretleri gibi büyük müctehidlerden ders aldı.

Hadis ilminde sika ve hüccetti. Mufessirdi. Müfessirlerin ikinci tabakasından olarak zikredilir. Bütün ömrünü ders vermeye ve Islâmı öğretmeye adadı. Birçok talebe yetiştirdi.

İmam Şafii ve İmam Ahmed bin Hambel ondan ders aldılar. Vekr hazretleri, tefsir, hadis, fıkıh, ahlak ve çeşitli konularda bir çok kitap yazdı.

Vekî hazretlerinin: Malın helalinin hesabı, haramının azabı vardır.” Sözü bir darbi mesel olarak günümüze kadar geldi. 197 (M. 812) yılında vefat ettiği rivayet edilir.

Kaynak : İsmail Hakkı Bursevi, Rûhu’l-Beyan Tefsiri: 2/216-217.

.

3 Yanıt “Vekr el-Cerrâh (r.h.) Kimdir ?”

 1. Yaz Gülü said

  Hocam öncelikle böyle bir site yaptığınız için ALLAH razı olsun. Çok şeyler öğreniyoruz. Benim bir sorum olacaktı. Sayıyla bir şey yok diyorlar.
  (Yasin hatmi gibi). Şimdiden cevap için teşekkürler.

  Cevap : Salavatlar ve istigfarlar sayıya bakılmaksızın istenildiği sayıda okunabilir. Ama Hatimler ( Salavat veya ihlas veya yasin ve diger hatimler ) belirlenen sayıyla okumak ondan beklenen neticeyi göstermede etkilidir.

  Maddi kilitlerin kendilerine münasip anahtarları olduğu gibi manevi kilit hükmünde bazı sırların da kendilerine münasip ölçülerde anahtarları vardır.

  Kilide göre anahtarı kullanmadınız mı muvaffak olamazsınız. Mesela sizin e- mailinizin bir şifresi vardır. O şifreyi yanlış girdiğiniz takdirde – mail kutunuza giremezsiniz. İşte bazı ilahi sırların açılabilmesi için belirli sayıda tesbihin veya salavatın çekilmesi gerekir. Bu sayı kasten çekilmez ise o ilahi sırra erişilmesi mümkün değildir. Fakat sehven yani unutarak yanlış çekilmiş ise Cenab-ı Hakkın rahmeti sizden onu kabul etmektedir. O ayrı meseledir.

  maddi-manevi hayatımızın hemen her safhasında sayılar, belli rakkamlar vardır. Bunlar âdeta hedefteki 12 gibidir. Hedefi tam olarak yakalayabilmek, beklediğimiz tesiri bulabilmek için o sayılar önemlidir. Az veya çok olması, isabetsizlik olur, hedefi tutturamamak olur.

  Ve yine tasavvufta pek çok velinin kendine hâs esrarlı rakkamları vardır malumunuz. 3, 7, 11 gibi… Hatimlerdeki rakkamlar da gene bâtınî ilimlerde müçtehit olan evliyaullah’ın tensibidir. Yoksa ezbere-kafadan hiçbir şey olmaz.

  Havâs ilminde en temel tasnifle ayetlerin-duaların dört türlü hatimleri olur:

  a) Hatmi asgar,

  b) hatm-i sağir,
  c) hatm-i kebîr, d)

  hatm-i ekber.

  Bunlar o kadar böyledir ki, mana ehli arasında mürekkep icma hilini almıştır. Üzerinde konuşulması, tartışılması bile yanlış olur. Ayrıca akla-mantığa ilmi kriterlere de ters düşer. Vesselâm…

  Ayrica sitemize olan ilginiz ve duaniz icinde tesekkur eder yorum ve ønerilerinizin devamini bekleriz insaallah.

  Selam ve dua ile…

  Beğen

 2. Yaz Gülü said

  Hasbünalahü hatminin sayısı kaçtır cevabınızı bakliyorum

  Beğen

 3. Yaz Gülü said

  hocam allah razi olsun çok güzel açıklamışinız ben tam yazamadım galiba allaha şükür bizim en ufak bir terettütümüz yok ama yabancı cemaatten soran çok oluyor cevap vermede yetersiz kalıyoruz onu sormak istemiştim sizin sayenizde bu siteden çok şeyler ögrendik bu hizmetinizi mevla mizanınıza koysun inşaalah alah razi olsun allaha emanet olunuz

  Site Yøneticisi : Allah cumlemizden razi olsun.Øgrenmenin yarisi sormak ile elde edilirmis tabiki bilmediklerimizi birbirimize soracagiz ki øgrenelim. øgrendiklerimizide bilmeyenlere øgretelim, yorumlariniz icin bizler tesekkur ederiz. Dualarinizi bizlerden esirgemeyin insaallah.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: