Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Efendimiz (S.A.V.)’in Hacer-i Esvedi Yerine Koyması

Posted by Site - Yönetici Ocak 12, 2012

Hacer-i esved,Hacer-ül Esved taşı,hacerulesved copy

Efendimiz (S.A.V.)’in Hacer-i Esvedi Yerine Koyması

Zührf  den rivayet olundu. Kureyşliler, Kâbeyi bina ettiler. Rüknün yerine geldiklerinde aralarında münâkaşa ve husumet çıktı. Zira her kabile,  Hacer-i esvedi kendisi yerine koymak istiyordu. Bu şeref ile diğer kabilelerin üzerinde üstünlük sağlamak istiyorlardı. (Ebû Ümeyye’nin teklifi ile):
-“Sabahleyin Safa kapısından ilk gelen zât bize hakem olsun,” dediler. Bu görüş üzerine anlaştılar. Sabahleyin bütün Kureyşliler, nefeslerini tutmuş, safa kapısından kendilerine doğru gelecek olan meçhul kişiyi bekliyorlardı. O anda Efendimiz (s.a.v.) hazretleri çikageldi. Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin görünmesiyle herkes sevindi. Onu hakem tayin ettiler. Efendimiz (s.a.v.) hazretleri emretti, Hacer-i esvedi, bir elbisenin (örtünün) içine koydular. Her kabilenin efendisine (başkanına) emretti, onlar da gelip her biri Hacer-i esvedin İçinde olduğu örtünün bir ucundan tuttular. Sonra hepsi birden Hacer-i esvedi kaldırdılar. Efendimiz (s.a.v.) hazretleri de, elbisenin içinden Hacer-i esvedi kaldırıp yerine koydu. Böylece büyük bir ihtilaf önlenmiş oldu.

Altından Daha Değerli Hazine

Denildi ki, Kureyşliler, Rüknün içinde Süryânice bir kitab (bir yazı) buldular. İçinde yazılı olan şeyi anlayamadılar. Bir Yahudi o yazıyı onlara okudu. İçinde şöyle denilmekteydi: (1/231)
Ben Allah’ım! Mekke’nin sahibiyim! Ben onu, yeri ve gökleri yarattığım gün yarattım. Güneş ve ayı tasvir ettim. Çevresini yedi hanif mülk ile ihata ettim. O yedi mülk yerinde durdukça ona bir şey olmaz. Onun ehline su ve sütü mübarek kıldım.

Kaynak : İsmail Hakkı Bursevi, Rûhu’l-Beyan Tefsiri, Fatih Yayınevi: 2/58-59.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: