Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Namazda Hazret-İ İbrahim’e Salavât Okunmasının Sebebi

Posted by Site - Yönetici Aralık 10, 2011

Namazda Hazret-İ İbrahim’e Salavât Okunmasının Sebebi

Namazda Hazret-İ İbrahim’e Salavât Okunmasının Sebebi

İbrahim Aleyhisselâm, kendi asrının peygamberiydi, amma, kıyamet gününe kadar, bütün insanlar, ona uyacaklar.  Allah. Muhammed Mustafa (s.a.v.) hazretlerine şöyle buyurdu:Sonra da (Habibim Ahmed! Rasûlüm ya Muhammedi) sana: “Hakka yönelen ve müşriklerden olmayan İbrahim’in dinine tabi oldiye vahyettik.”  Ve bundan dolayı, tüm din sahibleri, İbrahim Aleyhisselâm’a saygı duyarlar. Ve bütün “Ümmet-i Muhammed” (s.a.v.) ise, namazlarının sonunda İbrahim Aleyhisselâm’a salevât okurlar.

Allahım, (Peygamber Efendimiz hazret-i) Muhammed’e ve âline, rahmet eyle; Hazret-i İbrahim’e ve âline rahmet ettiğin gibi. Muhakkak ki sen hamid ve mecid’sin Allahım, (Peygamber Efendimiz hazret-i) Muhammed’e ve âlini, mübarek kıl; Hazret-i İbrahim’i ve âlini mübarek kıldığın gibi. Muhakkak ki sen hamîd ve mecîd’sin.”

Bunun sebebinde şöyle denildi:
Biz; Allahım, (Peygamber Efendimiz hazret-î) Muhammed’e ve âline, rahmet eyle.” Dediğimiz zaman; bize şöyle denilmektedir: Size alemlere rahmet olan, o yüce Rasûlün gönderilmesini Allah’dan taleb eden, İbrahim Aleyhisselâm’dır. İbrahim Aleyhisselâm, şöyle dua etmişti:
Ey bizim Rabbimiz, bir de onlara içlerinden öyle bir peygamber gönder ki, onlara senin âyetlerini tilavet eylesin, kendilerine kitabı ve hikmeti öğretsin, içlerini ve dışlarını tertemiz yapıp onları pâk eylesin. Hiç şüphesiz Azîz sensin, Hakîm Sensin” .   Bu mübarek söz ve dualar, bizi:
Hazret-i ibrahim’e ve âline rahmet ettiğin gibi rahmet et.” demeye sevketmektedir. Sonra biz bütün bu nimetlerin, Allahü Teâlâ hazretleri tarafından bize gönderildiğini hatırlayıp: Muhakkak ki sen, hamîd ve mecîd’sin,” diyerek Allahü Teâlâ hazretlerine hamd ve sena etmeye başlıyoruz.

Haber’de geldi: İbrahim Aleyhisselâm, rüyasında çok uzun bir cennet gördü. Ağaçlarının üzerine yazılıydı. İbrahim Aleyhisselâm, bunu Cebrail Aleyhisselâm’a sordu. Cebrail Aleyhisselâm, ona kıssa’yı haber verdi. (Ona Efendimiz s.a.v. hazretlerini ve şerefli ümmetini anlattı.) Bunun üzerine İbrahim Aleyhisselâm şöyle dua etti:
Ey rabbiml Ümmet-i Muhammed’in dili üzere benim zikrimi devam ettir!” Allah, onun duasını kabul etti. İbrahim Aleyhisselâm`ın adını, namazda, Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin adının yanma koydu.

Kaynak: Ruhu-l Beyan Tefsiri Tercumesi

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: