Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Kalbim Temiz İbadet Etmeme Ne Gerek Var?

Posted by Site - Yönetici Ocak 30, 2011

Kalbim Temiz İbadet Etmeme Ne Gerek Var,kalbimtemizbadetetmemen copy

Kalbim Temiz İbadet Etmeme Ne Gerek Var?

Önemli olan kalbin temiz olması, ibadet etmesem de olur” deyip ibadet etmeye gerek duymayanlara ne denmeli?

Cenab-ı Hak nihayetsiz nimetlerle dolu olan dünyayı insan için yaratmıştır. Bunun karşılığında da kullarından şükür olarak ibadet vazifesini ister. Çünkü ibadet insanın Allah’a karşı olan en büyük kulluk borcudur.

Günümüzde “sen kalbime bak, benim kalbim temiz” gibi çokça kullanılan ifadeler, ibadetlerine dikkat etmeyen kimselerin vicdanlarını rahatlatmak için söyledikleri bahanelerdir. Oysa kalbin hangi yolla temizlenip hangi yolla kirleneceğini ancak kalbin gerçek sahibi olan Allah (cc) belirleyebilir.

Nitekim Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur: “Kul bir günah işlediğinde kalbinde bir siyah nokta meydana gelir. Eğer o günahtan el çeker, Allah’tan bağışlanmasını diler ve tövbe ederse kalbi cilalanır. Eğer bir daha o günaha dönerse o siyah nokta büyür, öyle ki, bütün kalbi kaplar.” (Tirmizi)

Kalp temizliği, Allah`a iman etmek, emir ve yasaklarına istenilen şekilde uymak ve O`na teslim olmakla olur. İslam ahlâkına göre, bundan farklı bir “kalp temizliği” söz konusu değildir.

Hem insanlara borcunu ödemekten kaçan hilekâr bir kimsenin kalbinin temiz olduğunu düşünemiyorsak, Allah’a olan kulluk borcunu yerine getirmeyen kimselerin kalplerinin temiz olduğunu söylemeleri bizim için ne kadar inandırıcı olabilir?

Kalp temizliği sadece insanlar hakkında iyi düşünmekten ibaret değildir. Bu düşüncede olanlar, insanlara karşı yardımsever olmakla Allah’a karşı olan ibadet sorumluluğundan kurtulduklarını sanıyorlar. Halbuki güzel ahlâkla birlikte namaz, oruç gibi temel ibadetler kalp temizliği için esastırlar.

Cenab-ı Hak Kur’ân-ı Kerim’de iyiliği şöyle tarif eder: “…iyilik o kimsenin (iyiliği) dir ki, (onlar) Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitap(lar) a ve peygamberlere iman eder; ona (o elindeki mala) olan sevgisine rağmen malı akrabaya, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, dilenenlere ve kölelere verir; namazı hakkıyla eda eder. Ve zekatı verir. Ve (onlar) söz verdikleri zaman sözlerini yerine getirenler ve sıkıntı (fakirlik), hastalık ve savaşın şiddetli anında sabredenlerdir. İşte onlar, doğru olan kimselerdir. Ve yine onlar, gerçekten takva sahibi olanlardır.” (Bakara, 177)

Hz. Peygamber (asm) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:Sizden birinizin kapısının önünde bir nehir bulunsa ve bu nehirde her gün beş defa yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?’

Orada bulunanlar: ‘Onun üzerinde kir namına hiçbir şey kalmaz!’ dediler.

Peygamber (asm) şöyle buyurdu:

İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah (cc) onlar sayesinde bütün hataları siler.’ (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesei, İbn Mace)

Günde beş defa namaz nehrine girip çıkanın hali böyle. Peki ya ömründe bir defa bile böyle bir nehre girmeyenin, yıkanmayanın hâli nasıldır

Bu yazıyı gönderen degerli  ŞERİFE ŞEVVAL KARDELEN hocamizdan Allah razı olsun,Sizlerinde dualarını bekleriz.

.

2 Yanıt to “Kalbim Temiz İbadet Etmeme Ne Gerek Var?”

  1. şükran said

    Rabbim islamın 5 şartınıda yerine getirebilmeyi ve tam anlamıyla islamı yaşayabilmeyi hepimize nasip etsin inşaALLAH.Yazı için Allah razı olsun Hocam sizden ve Şerife Şevval Hocamızdan. Benim hem kalbim temiz hemde günde 5 değil 10 defa o nehirde yıkanıyorum :)…Selam ve dua ile …

    Beğen

  2. İSTEMENİN ESRARI KİTABINDAN
    Her şey için şükrediyorum.Gönülden, içten istiyorum.Yılmadan dua ediyorum .İlgili yeteneklerimi geliştiriyorum.Ölümümü sıklıkla hatırlıyorum .Herkes için de iyilik istiyorum.Çekememezlikten kaçınıyorum.İhtiyacımı hissederek istiyorum.Gizli kusurları örtüyorum.Dalgın değil,dikkatli istiyorum.Adaletsizlikten kaçınıyorum.Vazgeçmeden, sıklıkla istiyorum. Sadece Allah’tan diliyorum.Adalete uygun olanları istiyorum. Sorumluluklarımı yapıyorum. Manevi önderlerle dualaşıyorum.Hedeflerimi kıskananlardan gizliyorum. Etkili duaları tekrarlayarak istiyorum.Somut davranışları diliyorum Zor önemli zamanlarda istiyorum.Allah’agüvenerek dua ediyorum.Meleklerle duayla yardımlaşıyorum.Sebeplere debaşvuruyorum.Allah’ın güzel isimleriyle istiyorum.Sabrımı koruyorum.Başkalarını gıyaben destekliyorum.(Bu rehberi tekrarlamalarınız sayrsinde zamanla tablodaki davranışlar kişiliğinize yerleşip gelişir.)

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: