Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

KURÂN-I KERÎMİN MUHÂFAZASI

Posted by Site - Yönetici Aralık 17, 2010

KURÂN-I KERÎMİN MUHÂFAZASI

KURÂN-I KERÎMİN MUHÂFAZASI

KURÂN-I KERÎMİN MUHÂFAZASI

Hicr Sûresinin 9. âyet-i kerîmesinde şöyle buyuruluyor: (meâlen) Hiç şüphe yok ki zikri (Kur’an-ı Kerîmi) biz indirdik biz! Onu muhâfaza edecek de biziz!

Görüldüğü üzere Cenâb-ı Hak, Kurân-ı Azîmüş-Şânın muhâfazasını bizzât üstlendiğini bir çok tekîdle ifâde buyuruyor. Tefsir âlimleri bu muhâfazanın nasıl olacağı husûsunda birkaç vecîh beyân etmişlerdir,

Şöyle ki:

1. Allâhü Teâlâ, Kurân-ı Kerîmi hiçbir beşerin sözüne benzemeyen bir mûcîze kılmıştır. Böylece insanları Kurân-ı Kerîme ziyâde yapmaktan veyâ onu noksanlaştırmaktan âcîz bırakmıştır. Çünkü Kurân-ı Kerîme bir şey ilâve edecek veyâ eksiltecek olsalar nazm-ı Kurân değişir ve bütün akıl sâhipleri bunun Kur’ân olmadığını bilir.

2. Allâhü Teâlâ hiç kimseye Kurân-ı Kerîmle mücâdele edebilecek kudret vermemiştir. Onunla mücâdele etmeye kalkışan, dâimâ mağlûb olmaya mahkûmdur.

3. Cenâb-ı Hak, Kurân-ı Kerîmi muhafaza edecek, onu öğrenecek ve insanların da öğrenmesi için kıyâmet sabahına kadar hizmet edecek bir topluluğu vazîfelendirir. Bu sûretle, Kurân-ı Azîmüş-Şânın ortadan kalkmasına veyâ bozulmasına mânî olur.

4. Yine bir kişi Kurân-ı Kerîmin bir harfini veyâ bir noktasını değiştirmeye kalksa, muhakkak ona Bu yanlıştır, Allâhın kelâmını değiştirmektir, dalâlettir. İşte görülüyor ki, Kurân-ı Kerîm başka hiçbir kitaba nâsib olmayan bir muhâfaza altındadır.  Din düşmanlarının onu değiştirmek ve ortadan kaldırmak için bunca çalışmalarına rağmen Kitab-ı Mübînin bir harfini bile değiştirememeleri Kur’ân-ı Kerîmin en büyük mûcizelerindendir. (N-9)

Bu yazıyı gönderen degerli  ŞERİFE ŞEVVAL KARDELEN hocamizdan Allah razı olsun,Sizlerinde dualarını bekleriz.

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: