Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Darbecilerin ecdad saygısızlığı‏

Posted by Site - Yönetici Haziran 18, 2010

Darbecilerin ecdad saygısızlığı‏

Darbecilerin ecdad saygısızlığı‏

Darbecilerin ecdad saygısızlığı‏

27 Mayıs darbecilerinin Süleymaniye Camii’ndeki 453 yıl önce yapılmış orijinal İznik çinilerinin üstünü Horasan harcı yerine çimentoyla kapattıkları ortaya çıktı.

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, Süleymaniye Camii’nin restorasyonu sırasında, 27 Mayıs ihtilalinin ardından 1960’lı yıllarda caminin içinin tamamen çimentoyla sıvandığını gördüklerini belirterek, “Çimentodan arındırma işlemleri sırasında da Süleymaniye Camii’nin bize bir sürpriz hazırladığını gördük. O da fil ayaklarında 453 yıl önce yapılmış orijinal İznik çinileri olduğuydu” dedi. Uzun yıllardır Süleymaniye sevdasıyla cami için ne yapabileceklerini düşündüklerini belirten Özekinci, 2007 yılında çok kapsamlı bir restorasyon çalışmasına başladıklarını hatırlattı.

Caminin statik yapısının araştırıldığını, yapının maketlerinin yapılıp simülasyon tekniği ile 7 ve 8 şiddetinde depremler uygulandığını anlatan Özekinci, caminin ve özellikle kubbesinin çok sağlam olduğunun görüldüğünü söyledi.

DARBECİLER YÜZLERCE YILLIK YAPININ ÜSTÜNE ÇİMENTO DÖKMÜŞ!

Özekinci, yapılan restorasyon çalışmalarıyla ilgili olarak “1960’lı yıllarda caminin içinin tamamen çimentoyla sıvandığını gördük. En büyük çalışmalarımızdan biri Süleymaniye’nin bu çimentodan arındırma işlemleri oldu. Çimentodan arındırma işlemleri sırasında da Süleymaniye Camii’nin bize bir sürpriz hazırladığını gördük. O da fil ayaklarında 453 yıl önce yapılmış orijinal İznik çinileri olduğunu tesbit ettik. Bu raspa çalışmaları ile ortaya çıktı. Fakat bu çinilerimizin üzerinde ise 19. yüzyılda hattat Abdülfettah Efendi tarafından yazılmış hat levhalarımız da var. Şimdi bilim kurulumuz buradaki işlemi nasıl çözeceği noktasında karar aşamasında. Hem çinileri, hem de o hat levhayı korumak durumundayız” şeklinde konuştu.

Özekinci, Süleymaniye Camii’nin bu yıl içinde ibadete açmaya çalışacaklarını da kaydetti.

Kaynak : VAKİT

Bu yazıyı bize gönderen M.Emin Çzler bey’e teşekkür ederiz

..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: