Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Cennetin Kapısındaki Barık Irmağı

Posted by Site - Yönetici Haziran 17, 2010

cennetselale

Cennetin Kapısındaki Barık Irmağı:

İsrâ hadisinde Rasûlullah (s.a.v.) Sidre-i Müntehadan bahsederken şöy­le buyurmuştur:

Baktım ki oranın dibinden ikisi açık, ikisi de gizli (olmak üzere dört) ırmak çıkıyor. Gizli olanlar cennettedir. Açık olanlarsa Nil ile Fırat’tır.”

İmam Ahmed b. Hanbel’in Müsned’inde ve Müslim’in Sahih’inde… Ebû Berire’den rivayet olundu ki; Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Seyhan, Ceyhan, Fırat ve Nil. Bütün bunlar Cennet ırmaklarındandır.

İbn Abbas, Peygamber (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

Cenab-ı Allah, cennetten şu beş ırmağı (dünyaya) indirdi: Seyhun… Bu, Hindistan’daki bir ırmaktır. Ceyhun. Bu, Belh’teki bir ırmaktır. Dicle ve Fırat… Bunlar, Irak ırmaklarıdır. . Bu da Mısır’daki bir ırmaktır. Ce­nab-ı Allah bunları cennetin en alt derecelerinden Cebrail’in iki kanadı üze­rinde (dünyaya) indirmiş, dağlara bırakmış ve sonra da yeryüzüne akıtmıştır. Maişetlerinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere o ırmaklarda çeşitli fayda­lar meydana getirmiştir.

Şu ayette kastedilen manâ da budur: “Gökten suyu ölçü ile indirdik de onu yerde durdurduk.” (Müminûn, 23/18)

Ye’cuc ve Me’cuc ortaya çıktığında Cenab-ı Allah Cibril’i dünyaya gönderir. O da yeryüzünden Kur’ân-ı Azim’i, bütün ilimleri, Makam-ı İbra­him’den taraf Beytin köşesindeki Hacer-i Esved’i, içindekilerle birlikte Mu­sa’nın tabutunu ve bu beş ırmağın hepsini kaldıracaktır. Şu âyete anlatılmak istenen de budur: “Şüphesiz onu gidermeğe de kadiriz.” (Müminûn, 23/18)

Bu eşyalar yeryüzünden kaldırılınca, yeryüzü halkı dünyâ ve ahiret ha­yırlarından yoksun kalmış Olur.”

Bu, cidden garip, hatta münker bir hadistir. Bunun râvilerinden Mesle-me b. Ali, hadis imamları nazarında zayıf bir râvidir.

Noksanlıklardan münezzeh olan yüce Allah, cennet ırmaklarını çok akan ırmaklar olarak nitelemiş ve cennetliklerin o ırmakları diledikleri tara­fa çekebildiklerini bildirmiştir. Onlara bu ırmaklar vesilesiyle çeşitli pınarlar ve otlaklar yaratır. İbn Mes’ud bu hususta şöyle demiştir: “Cennetteki her pı­nar mutlaka bir misk dağının altından kaynayıp çıkar.”

Müstedrek adlı eserinde Hâkim… Ebû Hüreyre’den rivayet etti ki; Rasû-lullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Ahirette Cenab-ı Allah’ın kendisine şarâb içirmesinden hoşlanan kimse, onu dünyada içmeyi bıraksın. Ahirette Cenab-ı Allah’ın kendisine ipek (elbise) giydirmesinden hoşlanan kimse, dünyada onu giymesin. Cennetin ır­makları, misk tepelerinin (veya dağlarının) altından kaynayıp çıkar. Cennet­liklerin en kıymetsiz elbiselisinin elbisesiyle dünyalıların tümünün elbiseleri mukayese edilecek olsa, ahirette Cenab-ı Allah’ın o cennetliğe giydirmiş ola­cağı elbise, dünyalıların tümünün elbiselerine   üstün gelir.

Kaynak : Ölüm ve Ötesi -İbn-i Kesir

..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: