Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Ölümü Temenni ve İntihara Teşebbüs Etmenin Günahı

Posted by Site - Yönetici Mayıs 21, 2010

Ölümü Temenni ve İntihara Teşebbüs Etmenin Günahı

Ölümü Temenni ve İntihara Teşebbüs Etmenin Günahı

Ölümü Temenni ve İntihara Teşebbüs Etmenin Günahı

HUTBE

Din kardeşlerim!
İman sahibi her fert, hayatını ve sağlığını korumakla mükelleftir. Zira yaşama nimeti, Allah Teâlâ’nın biz kullarına bir emaneti ve çok değerli bir hediyesidir. Rabbimizin bu armağanına karşı kadirbilmezlik ve Allah’ın kurduğu vücut yapısını tahrip etmek haramdır.
Allah biz kullarını zaman zaman ve değişik sebeplerle imtihana tabi tutar. Rabbimizin verdiği ibtilalar karşısında ümidsizliğe kapılıp ölümü için dua etmek ve daha ileri giderek intihara teşebbüs etmek kulluk vazifelerine sadakatsizlikten doğar.
İntihar, ya cinnet veya cinayettir. Canına kıyan da ya mecnun veya Allah’ın kurduğu bir binayı yıkan canidir.
İntihar, kendine olan güven hissini kaybedip vazifeden kaçmak ve inançlarında iflasa uğramaktır.
İntiharın sebebleri farklı olabilir. Suçu sebebe göre değil, neticeye bakarak hükme bağlamak gerekir. Bu itibarla, intihara teşebbüsün her şekli haramdır. Bu suça cür’et eden kimse ne haklı ne de mazur sayılabilir. Bu suç, adam öldürmekten daha büyük bir cürümdür.


İntihara teşebbüsün başlıca sebepleri şunlardır:
1 — Izdırabı fazla veya iyileşme ümidi olmayan bir hastalığa tutulmak,
2 — Sevdiği bir kimsenin ölümüne dayanamamak,
3 — Kendine olan güvenini kaybetmek,
4 — Okuduğu bir romanın tesiri altında kalmak,
5 — Şöhretine sebep olan şeylerin elden çıkması sonunda, etrafındaki kimselerin dağılmasından dolayı hayata küsmek.


Bu suçu irtikap etmeye insanı iten sebepleri sırası ile neşterleyip tutulan yolun hatalı olduğunu izah etmek isteriz.
Yakalandığımız bir hastalık, şiddetli ağrı ve ateş yapabilir, tedavisi zor ve uzun sürmüş olabilir. Bu gibi durumlarda sabır-u tahammül göstermeli ve tedavi yollarını araştırmalıdır. Hiçbir zaman ümidsizliğe kapılmamalı ve kuvve-i maneviyesini sarsmamalıdır. Çünkü yeis, derin bir uçurum gibidir ve tehlikelerin en büyüğüdür. Hastalığı veren Rabbimiz şifasını da yaratmıştır. Tedavi çaresini araştırırken şifaya sebep olacak ilacı karşımıza çıkaran yüce Rabbimiz, onu kullanınca sağlığımıza kavuştururda hiç hastalık çekmemişe döneriz.
İnsan, tutulduğu ve tedavisi güç bir hastalıktan dolayı, ölümü teşebbüs değil temenni bile etmemelidir. Kâinatın sebeb-i rahmeti ve beşeriyyetin ümit kaynağı bulunan Resul-i Ekrem, bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:
Biriniz ölümü temenni etmesin ve kendisine gelmeden önce ölümüne dua etmesin. Zira biriniz öldüğü vakit (hayırlı) işleri kesilir. Şüphesiz ki bir mü’minin ömrü (nün uzun olması) hayır (ve sevabı) artırır”.


Allah’a niyazda bulunan bir kimse hayır, iyilik ve kurtuluş dilemeli ve asla kendi canına ilenmemelidir. Çünkü duaların kabul olunduğu bir vakte tesadüf ederse beddua hedefini bulur. Yaptığına sonradan pişman olursa da hükmü ilahiyi geri çevirmek kabil olmaz. Cenab-ı Hakk biz kullarının bu gibi yersiz istek ve dualarının doğru olmadığına işaret eden bir ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır:
İnsan, hayra olan duası gibi şerre dua eder. Pek acelecidir (bu) insan.
Başına gelen sıkıntıdan dolayı ölümü temenni veya ona teşebbüs etmek, Yüce Rabbimizin rızasını kaybetmemize sebep olur. Eğer bu istikametteki duayı mutlaka yapacak ise,
Canımı al da kurtulayım” gibi yakışıksız sözler, sarf etmemeli, hiç olmazsa Ya Allah, hayat benim için hayırlı olduğu müddetçe beni yaşat; ölüm benim için hayırlı olduğu zaman beni öldür demelidir.
Âlemlere ve âdemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, daima hayrı ve azimet yolunu tavsiye etmiştir. Zira hayatta olup bir defa “Allah” demek, yer altında asırlarca yatmaktan hayırlıdır. Bu âleme getirilişindeki gayeyi ve yaşamaktan maksadın ne olduğunu idrak etmiş bulunan bir insan, Resulüllah (s.a.v.) in şu emri dışına çıkmamalıdır:
Biriniz sakın ölümü temenni etmesin. Eğer o iyi bir kimse ise hayrını artırır. Kötü bir şahıs ise (tevbe ederek Allah’tan) rıza isteyebilir.
Sevdiği bir kimsenin ölümü karşısında kendi hayatına kıymak, yanlış hareketlerin en çirkinidir. Böyle bir teşebbüse kalkışan kimse, hem rıza-i ilahiyi kaybeder hem de ahiret hayatında çok sevdiği o kimseyi görememeye mahkûm olur. İman sahipleri cennette bir araya gelecek ve ahiret saadetlerini birlikte yaşayacaklardır..
Bir şahsın kendine olan güvenini yitirmesi, Allah Teala’ya tevekkülünün tam olmamasından kaynaklanmakta ve nefsini boş heveslerinin peşine takmakla sıfıra inmektedir.. Allah Teâlâ’ya inancı tam olan bir kimse, asla ümidsizliğe düşmemeli; her gecenin bir sabahı ve her sıkıntının bir kurtuluş yolu bulunduğunu düşünerek teselli aramalıdır.

Hayatın gerçeklerini bilmeyenler, hayal peşine takılırlar. Hayale dalarlar, hakikata darılırlar. Hakka küsenler, haşirde ayılırlar. Romantik bir hayatın heveslerine kendilerini kaptıranlar, yazar’ın yönlendirdiği hayali şahsın trajedik tablosuna kendilerini uydurmaya heveslenirler Yazılanlarla kendi hayatında benzerlik bulan kimseler, kendi hayatlarını da benzeri bir facia ile noktalama yolunu tutarlar.
Şöhret ve güzellik gibi şeyler, yer değiştiren bir gölge gibi, vefasız ve kararsızdır. Bu gün varsa yarın yok, bu gün azsa ertesi gün çoktur. Bunların varlığı zamanında etrafında haleleşen insanların iltifatına aldanmamalı, sözlerine kulak verse de dostluklarına güvenmemeli, iltifatlarını ihtiyatla karşılamalıdır. Ebedi hayata intikal edecek değerler, zamanların solduramayacağı salih amellerdir.
İnsan hayatını korumak ve canına rıfk ile muamele etmek zorundadır. Dimağını karıştıran öfkeden, kendine olan güvenini zayi etmekten, aklını hayali bir hayat arzusunun peşine takılmaktan sakınmalı; hastalığın acısına ve ölümle gelen ayrılık hasretine katlanmalı ve insanların vefasızlıklarını tabii bir hadise imiş gibi karşılamalı; su üzerindeki bir tahta parçası gibi hayatın çalkantılarına intibak etmeye alışmalıdır. Zira ilahi takdiri değiştirmeye veya geciktirmeye imkân yoktur.


Sözlerimizi kâinatın yegâne Efendisi bulunan Hz. Muhammed (s. a.v.) in bir hadisi ile noktalamak istiyoruz:
Kim kendini bir demir parçası ile öldürürse, demiri elinde olduğu halde ve karnına dürterek ebedi ve daimi surette cehennem ateşi içinde kalacaktır. Kim zehir içerek kendini öldürürse, o kimse, zehirini içer halde ebedi ve daimi olarak cehennem ateşi içinde kalacaktır. Kim de kendini dağdan aşağı atıp intihar ederse o da kendini yüksekten atarak ebedi ve daimi olarak cehennem ateşi içinde (azap) olacaktır.

Kaynak :  Mehmed EMRE – Büyük Hutbe Kitabı, Cilt II, Sayfa 356 – 358

..


10 Yanıt “Ölümü Temenni ve İntihara Teşebbüs Etmenin Günahı”

 1. İSİMSİZ said

  benide öldürmek istediler ama allahın izniyle başaramadılar kafirler araba ile az kalsın kasten ezeceklerdi.
  Bunu ister yayınlayın ister yayınlamayın size bırakıyorum.

  Beğen

 2. esra said

  siz diyorsunuz intihar kötü cehennemlik peki canından çok sevdiğin biri giderse kanadı kırık kuş olsan kimsen olmasa.seni koruyan gözeten kimse ozamanda günahmı ben babamı kaybetim ve bana göstermediler bende major depresyon vr ilaçlarla duruym .şimdi onn yanında olmak içn canımı verrdim .biliyorum kızacaksınız ama çok yoruldum.uyuyamıym boğazımda düğüm.ve kaza geçirdi babam şehit olmuş şimdi onn yanına gitsem hiç göremezmiym .babamı.yardıma ihtiyacımvr.ben babamı istiyorum.birde kaza geçirdiği gece 4 de camıma taş atttılar baktım yok kimse babam gelmiş olabilrmi elveda demek içn taş bile yanımda .kimse ianmıyr .bana ama eşimikaldırdımm o gece cama taş atıldı deddim.o şaidimdir kaldırdım aradık kmse yoktu sadece taş vardı.orda

  Beğen

 3. günahkar said

  16 yaşndym ve geçen sene hap içerek intahar ettm ama hapların etkili olmdı hala hayattym nedenini bnde bilmyrm ama ölemem gerkrdi bazzen içmdeki ses bileklerimi kesememi sölyr bunu nasl engellycm bilmyrm pişman oldğm halde böle sesler duyuyorm ve korkuyorm eyleme geçirmekten bana yardm eddn

  Cevap : Gunahkar rumuzlu kardesim mailinize bakiniz lutfen.

  Beğen

 4. yorgun.. said

  kainatı yaradan güzel rabbim yaşamam hayırlıysa yaşmamı ölümüm hayırlı ise ölümemi nasip et .

  Beğen

 5. Pişmanım said

  Sınavdan kötü sonuç aldığım için ve annemi çok üzdüğüm için kendimi öldürmek istedim ve intihar etmeye kalktım yaptım ama beceremedim çok pişmanım annemde gördü o da pişman oldu. hemen abdest alıp namaz kıldım dua ettim ama içimde hala bi pişmanlık var ne yapabilirim Allah’a kendimi nasıl affettirebilirim lütfen yardımcı olun.

  Beğen

 6. Merve said

  Ölümü istemek intihardan iyidir 🙂

  Beğen

 7. MEVLÜT Yigit said

  Yabancı bir kadınla evlendim ondan bi çocugum oldu müslüman olmadı ayrıca farklı nedenlerden dolayı ayrıldık şimdi başka bır kadınla beraberım nikah yok oda hamile ne yapmalıyım bu gunahlardan nasıl kurtulurum hsyatımın kalanıda gunahlarla dolcak şimdi ben intihar etsem daha fazlamı cehennemlik olcam hayatımı mahvettım eyer yazarsanız sevinirim

  Cevap : Kisaca yazayim, simdiki kaldigin kadinla dini nikah kiyin, gecmisteki gunahlar icin tevbe edin,Kesinlikle ve kesinlikle intihari dusunmeyin, intihar demek ebediyyen mahvolmak demektir.

  Beğen

 8. Aytek said

  Cok borcum var cocukluk arkadasim beni dolandirdi yeni evliyim hic bir seyim kalmadi bankalardan kredi borcum sahislara olmek istiyorum hic bir care yok bulamiyorum

  Beğen

 9. İsimsiz said

  Hiç istemediğim bir şeyi bir anlık kıskançlık yada farklı düşünceler yüzünden yaptım ve çok pişman oldum ama ailem öğrenirse çok daha kötü olacak ve hastayım normalde hemde çok sırf bu korku yüzünden yaptım ama geri dönüşü de yok o yüzden intihar etmeyi düşünüyorum bu psikolojiyi nasıl düzeltcem peki.😖😕😔

  Kesinlikle ama kesinlikle ve asla intihari dusunmeyin, her ne olursa olsun yasamak guzeldir,Allahin verdigi cani ondan baskasi alamaz, eger alirsa intihar eden Allahu alem ebedi azabi bekler,ki kiskanclik yada baska seyler icin intihar edilmez,bir psikologa gidin,

  Beğen

 10. Alp said

  Ben kendimi öldürücem benim icin en hayirli olan bu

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: