Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Osmanlı üç kıtaya nasıl hakim oldu?

Posted by Site - Yönetici Mayıs 9, 2010

Osmanlı üç kıtaya nasıl hakim oldu,Kusatma_Zonaro copy

Osmanlı üç kıtaya nasıl hakim oldu?

Atalarımız, Osmanlı Üç Kıta’ya nasıl hâkim oldu? O memleketler de fetihten sonra devamlılığı nasıl sürdü? Hâkim derken küçük düşünmemek lazım, sadece bir memleketi fethetmek manasında değil, o yoldaki olağanüstü sırları da düşünmek lazım.

Sadakat, yüksek anlayış ve kulun kuldan ayrı tutulmadığı bir medeniyet oluşturmaktan ibaretti. Diğer medeniyetlerinde bu anlayış ve sadakatten faydalanması Osmanlı Devleti’nin mevcut sınırları içerisinde olmasını da gerektirmiyordu. Hedef bütün cihana ulaşmak ve Kelamullah’ı en uzak sınırlara götürmek olurdu da ayrımcılık olur muydu hiç?

Osmanlı Ordusu Damat İbrahim Paşa komutasında Avustralya üzerine sefere çıkmıştı. Viyana yakınlarına varılmasına rağmen düşman devamlı geriye çekilmekte idi. Bu sefere iştirak eden tarihçi İbrahim Peçevi başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor:

Bir akşamüzeri Serdar’ın Otağ’ının yakınından geçiyordum ki; bir tarafta Tuna Nehri, bir tarafta ise ekili tarlalar vardı. Otağ’a rastlamamak için tarla kenarından gidiyordum. Aniden bir Otağ çavuşunun gür sesi yükseldi:

Bre hey adam! Tarlaya girme!

Ve diğer nöbetçilerde gelip beni yakaladılar.

Serdar-ı Ekrem’in emri vardır. Sen ne cesaret ile ekili araziye girersin? Biz seni huzuruna götüreceğiz. Canına acımadın mı? Serdar’ın ayaklarına kapan “dediler.”Ekin olduğunu bilmezdim de, belki kurtulursun.”

Meğer çavuşlar böyle tembih ederek birçok kimsenin hayatını kurtarmışlar. Beni de affettirmek istemişler. Onlar benim Serdar’ı tanıdığımı bilmiyorlardı. Serdar’ın Otağ’ına girip

Yanına yaklaşınca kendisini defterdar ile konuşurken buldum. Beni görünce yüzünde bir tebessüm belirdi:

Vay sen misin? Nasıl oldu da ekin tarlasına girersin?”dedi.

Sultanım, kulun buralıdır. Ekin olduğunu bilirim amma, ekin içinde astaze vardır, oradan giderim dedim.”

Merakla sordu:

Ya astaze dediğün nedir?

Ekin içindeki yaya yoludur Sultan’ım. Buranın halkı ekin içindeki yaya için yol bırakır…”Paşa Efendimiz defterdara döndü:

Hele bak… İçim rahat eyledi. Cümle askere söyleyin. Zorda kalır ise ancak astazelerden geçsinler. Sakın ekili yere basılmaya. Allah indinde mes’ul oluruz.”buyurdu.

Ecdadı ecdad yapan buydu. Ecdadı bu günlere getiren ve her daim dua ile anımsatan da bu ince davranışlardı. Daha ekili olan tarlaya bile girilmesine müsaade etmeyen, Allah indinde mes’ul olarak çıkmaktan korkan bir ecdadımız vardı. Mevlam cümlesinden razı olsun ve mekânlarını cennet eylesin. Bizleride torunları olarak onların güzel yolundan ayırmasın.

Adem İlhan

..

2 Yanıt to “Osmanlı üç kıtaya nasıl hakim oldu?”

  1. şükran said

    Çok güzel…Allah razı olsun paylaşım için..

    Beğen

  2. cemil alay said

    değerli kardeşim ne güzel ejdadımız vardı şimdi ne hale geldi ümmeti muhammet s.a.v evladı bu eğitim sistemi bizleri perişan edip bırakıyor sokağa allahın kelamın dan mahrum bir eğitim nesilleri perişan eyli yor peygamber efendimizin sünnetin den mahrum nesillerin düzelmesi çok zor bizler kurslarımızı bulabilmişiz hazreti ustazımız sületman efendi hazretlerine evlat olabilmeyi mevlam doslarının yüzü suyu hürmetine nasib eylesin amin nekadar şükretsek azdır mevlam sımsıkı sarılmayı nasib eylesin bütün ümmeti muhammet s.a.v evladına amin

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: