Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

ASHAB-I SUFFE

Posted by Site - Yönetici Nisan 8, 2010

ASHAB-I  SUFFE

ASHAB-I SUFFE

ASHAB-I  SUFFE

Ashab-ı Suffe,muhacirlerin fakirlerinden sayıları dört yüz kadar olan sahabe cemeatıdır.

Medine-i Münevvere’de ne bir meskenleri, ne aşiret veakrabaları, hiçbir şeyleri yoktu.Daima Mescid-i Nebevi’de bulunurlar ve mescidin sofasında ikamet ederlerdi. Kur’an-ı Kerim ilmini tahsil ederler, daima Resülullah ( s.a.v. ) Efendimiz’in  va’z ve nasihatlarını dinleyerek istifade ederler, hep oruçlu bulunurlar, hasılı bütün vakitlerini ilim ve ibadete ayırırlar, ne zaman bir gaza olsa giderlerdi.Bu mübarek zatlar, Peygamberimizin medresesinin kendilerini Allah yoluna vakfetmiş talebesi idiler.

Bunun içindir ki İslam’da medreseler, cami-i şeriflerin etrafına yapılırve Medresede ilim tahsil eden talebelerdende  Ashab-ı Suffe’nin yolundan gitmesi beklenirdi.İlim tahsili,ibadet, din ugrunda her türlü meşakkata tahammül ile iffeti muhafaza ve dini yayma hizmeti, icabında cihad……..

Resülullah ( s.a.v. ) Ashab-ı Suffe’nin hallerini, fakirliklerini çekmekte oldukları zahmetleri gördüve kalplerini hoşnut edip buyurdu ki ‘’ Ey ashab-ı Suffe! Size mujdeler olsun ki her kim şu sizin bulundugunuz hal ve sıfatta ve bulundugu halden razı olarak bana kavuşursa o benim arkadaş ( yoldaş ) larımdır.’’

İşte,Bakara suresindeki ‘’Verin o fakirlere ki Allah yolunda kapanmışlardır, şuraya buraya dolaşamazlar.İstemekten çekindikleri için bilmeyen onları zengin zanneder, onları simalarından tanırsın.Hakkı bizar etmezler, hem işe yarar her ne verirseniz hiç şüphesiz Allah onu bilir. ’’ mealindeki 273.ayet-i kerime bu zatlar hakkında inmiştir.Fakat hüküm umumidir.Allah rızası için düşmana karşı nöbet bekleyen veya Allah rızası için ilim tahsil eden veya kendisini Allah rızası için ümmet-i Muhammed’e hizmet ugruna vakfeden ve bu haller içinde malı mülkü yok, muhtaç olmakla beraber nafakasını kazanmaya vakit bulamayan fakir müminler de bu ayetin hükmüne dahildirler.Bunlar sadakaların infak edilecegi,verilecegi, en güzel yeri teşkil ederler.

Bir Hadis :

‘’ Kim duha ( kuşluk ) namazını iki rek’at kılarsa, gafillerden yazılmaz. Kim dört rek’at kılarsa, abidlerden yazılır.Kim de altı rek’at kılarsa, o günde ona günah erişmez.’’ ( Hadis-i Şerif, Teberani, el-Mu’cemu’s-Sagir )

Kaynak : Fazilet Takvimi 7 Nisan 2010

Bir Yanıt “ASHAB-I SUFFE”

  1. buralardan said

    Allah sizden razı olsun.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: