Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

SIRAT NE DEMEK? NASIL GEÇİLİR?

Posted by Site - Yönetici Ocak 20, 2010

SIRAT NE DEMEK? NASIL GEÇİLİR?

SIRAT NE DEMEK? NASIL GEÇİLİR?

SIRAT NE DEMEK? NASIL GEÇİLİR?

SIRAT
Sırat, cehennem üzerinden cennete doğru bir köprüdür. Sırat hakkında birçok sahih hadis-i şerif vardır. Ashab-ı Kiram sıratın mevcudiyeti hususunda icma’ ve ittifak etmişlerdir.

Şeriatta vuku’u böyle sabit ve ashab-ı kiramın ittifak eylediği şeyleri inkâr ve te’vil eylemek, İslam dinini hafife almaktır. Bundan Allahü Teâlâ’ya sığınırız.

Ehl-i sünnet âlimleri; Meryem süresinin Hem içinizden hiçbiri yoktur ki, mutlak ona varacak olmasın...” ayet-i kerimesini, Sırat üzerine uğramak ile tefsir etmişlerdir.
Birçok hadis-i şeriflerde (sırat köprüsü kıldan ince, kılıçtan keskindir. Cehennemin üzerine kurulur) diye bildirilmiştir. İmam Müslim’in bildirdiği hadis-i şerifte
: Herkesten önce ben ve benim ümmetim sırat köprüsünden geçeriz. Sırat üzerinden geçerken peygamberlerden başkası bir şey söyleyemez. Onlar da, ya Rabbi, ümmetlerimize selamet ihsan eyle! derler. buyuruldu.


Mükellef olan bütün insanlar sırat üzerinden geçeceklerdir. Kimi göz açıp kapayıncaya kadarlık zamanda, kimi yıldırım gibi geçer. Kimi rüzgâr gibi, kimi kuş gibi, kimi koşan at gibi, kimi yürüyen at gibi, kimi emekleyerek; arkasına günahı yüklenmiş olduğu halde geçer. Kimi de geçemeyip cehenneme düşer.

Kafirler sırat üzerinde cehenneme düşerler. Münafıklar, mü’minlerle beraber bir miktar giderler, Allahü Teala onlara bir karanlık verir. Mü’minlerin önlerinde ve sağ taraflarında olan nurlarının ziyalarından kendilerine aydınlık olması için, mü’minlere seslenip: Ey mü’minler, bize bakınız, nurunuzdan alalım...derler.

Kaynak: Fazilet Takvimi – 25 Ağustos 2008 Salı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: