Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

HACERU’L-ESVED’E DAİR

Posted by Site - Yönetici Kasım 15, 2009

Hacerü’l-Esved,haveri esvet,haverul esvet,

HACERU’L-ESVED’E DAİR

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: “Hacerü’l-Esved, cennet yakutlarından bir yakuttur. Kıyamet gününde dili ve iki gözü olduğu halde haşrolunur ve kendisine hakkıyla ve sadakatle istilam edenlerin (selamlayanların) lehine şehadet eder.”

Hz. Ömer (r.a.) Hacerü’l-Esved’i öptü ve sonra; “Ben senin, kárı ve zararı olmayan bir taş olduğunu biliyorum. Ancak Resul-i Ekrem (s.a.v.)’in seni öptüğünü görmeyeydim, ben seni öpmezdim” dedi ve ağladı, hatta inilti ve hıçkırığı duyuldu. Sonra arkasına baktı, Hz. Ali’yi (k.v.) gördü ve “Ya Ebe’l-Hasen! İşte burada gözyaşları dökülür ve burada dualar kabul olur” dedi. Bunun üzerine Hz. Ali (k.v.): “Ya Emire’l-Mü’minin! (Bu taşın) hem zararı ve hem de faydası olur”, dedi. Hz. Ömer “Nasıl olur?” deyince Hz. Ali: “Allahü Teâlâ Âdem’in zürriyetinden ahd u misak aldığı vakit onu yazdı ve bu taşın içine koydu. İşte bu taş, mü’minlerin; vefa edip sözlerinde durduklarına, kâfirlerin de inkâr ettiklerine, şehadet edecektir” dedi.
İşte, Hacer-i Esved’i istilam esnasında okunan: “Allahım! Sana iman eder, kitabını tasdik eder ve ahdimizde dururuz” manasındaki “Allahümme imanen bike tasdikan bi-kitabike ve vefaen bi-ahdike” duasının hikmeti budur.

18 Kasım 2008 Fazilet takvim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: