Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

NİKÂHIN HİKMETİ

Posted by Site - Yönetici Ekim 13, 2009

 

NİKÂHIN HİKMETİ

NİKÂHIN HİKMETİ

NİKÂHIN HİKMETİ 

    Dünyanın, Allah Teâlâ’nın takdir ettiği vakte kadar insan neslinin bir intizam dairesinde devamı ise ancak nikâh ile temin edilebilir. 

   Gayr-i meşru’ mukarenet(birleşme)ler, insanların birbirine zulmetmelerine, kanların dökülmesine, neseplerin kaybolmasına, beşeriyetin manevi helakine sebep olur, birçok şahsi, ictimai fesatlıkları celbeder. Bunlar şu şekilde hülasa edilebilir: 

   • Neseplerin bozulmasına ve yozlaşmasına sebep olur. Gayr-i meşru’ bir çocuk, şefkatli bir ana babanın himayesinden, terbiyesinden mahrum bulunur. Bunun neticesinde çocuklar zayi’, nesiller kesilmiş olur. 

   • Böyle kadınlar birer erkeğe ait olamaz. Bu durumda anlaşmazlıklar çıkar, güçlü ve kuvvetli olanlar, istedikleri kadınları elde ederler. Bunun neticesinde insanlık umumi bir karışıklık içinde kalır. 

   • Böyle kadınları her selim tabiatlı insan, çirkin görür, böyle kadınlar ile aile teşkil etmek istemez ve kadının hayatı mahvolur. 

   • Gayr-i meşru münasebetler, kadınlar ve erkekler için bir felakettir. Kadınlar, erkeklerin yalnız nefislerini tatmin için yaratılmış değildir. Bu latif cinsin kendisine has birtakım vazifeleri, hakları vardır. Bu vazifeler ve haklar ise ancak meşru’ surette birer aile teşkil etmeleri ile vücuda gelir.
 
   • Kadınlar ile erkekler arasında nikâhtan başka bir yol ile cinsi yakınlaşma, kadın ve erkeği aşağılar, birtakım hastalıkların çıkmasına, yayılmasına meydan verir ve neticede ictimai bozulmaya yol açar. Hâlbuki Allah Teâlâ’nın meşru kıldığı yollar, bu gibi ictimai afetlerin zuhuruna mani’ olmak, insaniyetin değerini yükseltmek içindir. 

    Hâsılı nikâh; Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) sünnetidir. Bir kadınla nikâhlanıldığında yaratılış olarak zayıf olan kadınlar koruma altına alınmış olur. Nikâh, aileler arasında yakınlık meydana getirerek yardımlaşmayı artırır; neticede ahlaklı, terbiyeli neslin yetişmesine, güzel ülfet ve muaşerete, vatana daha ziyade bağlılığa vesile olur. 

 

 – Fazilet Takvimi – 9 Temmuz 2008 Çarşamba – 

4 Yanıt “NİKÂHIN HİKMETİ”

 1. AYŞE said

  Nikah akdi ile tanıdığım(tanımaya başladığım) bir grup olan Süleymancıları daha yakınen tanımayı çok istiyorum.

  Bazı yönlerden eşim bana gerekli açıklamalar yapamıyor. Yetersiz kalıyor.

  Daha da önemlisi ben bu grup ya da cemaat ile ilgili olumsuz bir yargıya sahibim.
  Süleyman Efendi nin mübarekliği adına bile olsa içimdeki bu kötü düşüncelerden kurtulup hiç değilse nötr olmayı çok istiyorum.

  Gerekli bilgiyi nasıl elde edbilirim?
  Ya da sorularımı kime iletmeliyim?

  Beğen

 2. Ayse hanim, gercek mailinizi yazin, cunku burdan mailiniz diger ziyaretcilere gøzukmez,
  Suleyman efendi hakkinda bildigimiz kadariyla yardimci olmaya calisiriz insaallah,Bilemediklerimizide siteyi ziyaret eden degerli kardeslerimiz anlatirlar.

  Yazacaginiz yorumlarda gercek mail adresinizi kullanin, degilse yazdiginiz yorumlar “spam” olarak biz gørmeden cøpe gidebilir,

  Selam ve dua ile.

  Beğen

 3. Aciz said

  Sevgili Ayşe hanım;
  Önyargılı olmadan olaylara yaklaşmanız gerekiyor. Bir kişiyi sevmek ya da tanımak için evvelâ o kişi hakkında çokça bilgilere vakıf olmanız lazım. Meselâ Peygamber efendimizi bizlere anlatırlar, okuruz, araştırır iyiliklerini gördükçe daha çok bağlanırız. He kezâ Allah (c.c.) dostlarıda aynı şekilde olur. Onların hayatını okudukça, malumatlarını dinledikçe daha çok bağlanırız. Ki, Hazretimizin Kur’ân-ı Kerime hizmetleri talebe yetiştirmek için girdiği sıkıntıları, yine bunlar için mahkum olduğu yılları incelerseniz, nasıl mubarek bir zât olduğunu gözardı edemezsiniz.
  Ayrıca bir cemaatte iyiler olduğu gibi kötülerde çıkabilir. Yani Süleymancı oldu diye her işi 4/4’lük olmayabilir. Zira onlarda da nefis vardır neticede beşerdir, nasıl ki normal bir mü’min yanılıp hata veya kusur işleyebiliyorsa bu kişilerde işleyebilir. Zaten tasavvuftaki amaç bu gibi fiileri terbiye edip, belli bir noktaya gelmektir. Kısaca bir cemaatten bir kişi kötülük yaptı diye hepsi kötü değildir. Size acizane tavsiyem:
  Onları en iyi şekilde tanımaya çalışın, önyargıyı bırakıp, size bu kötü düşünceyi aşılayan kimsenin fiilerini bir kenara bırakarak. Tanıdıkça sevecek, sevdikçede kalbi bir muhabbet hissedeceksiniz. Amaçlarını öğrendiğinizde daha da ısınacaksınız.
  Saygılar..

  Beğen

 4. oguz said

  Sayın yönetici çok önemli bir şey danışmak istiyorum gerçekten yardımcı olacagınıza inanıyorum

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: