Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Neden tavuk yemiyoruz?

Posted by Site - Yönetici Eylül 29, 2009

tavuktavuk-harammitavuk-nasil-tavuk-kaynatilirmi-haramtavuk-haramtc3bcylerinin-kolay-yolunmasc4b1-ic3a7in-kesilen-tavuklar-sc4b1cak-suya-bc4b1rakc4b1lc4b1yor-bc3b6yle-tavuklar

Neden tavuk yemiyoruz?

Sık sık ‘neden tavuk yemiyorsunuz?’ sualine muhatap olanlardan biri olarak, gerekçelerimizi izaha gayret edelim.

Çoğu kez, günümüzde tercih edilen –sulu veya modern – kesim yöntemini İslamî bulmadığımız için yemediğimiz zannedilerek, bu yöntemle kesilmiş tavuklar için x,w,q’lerden ‘yenilebilir fetvası’ aldıklarını izaha çalışmaktalar. Daha hassas olan kimseler ise bu yöntemi doğru bulup bulmadığımızı da sormaktalar.

Sanıldığının aksine tek neden ‘kesim’ sorunu değil…

“Tavuk” ve ürünlerini tüketmememizin elbette birçok nedeni var!

Kesim son aşamalardan biri ve fetvalardan birine tabi olunarak çözülebilecek bir mesele…

Kesim tartışmalarına taraf olmadan önce, çok daha önemli ve üzerinde yoğun çalışma yapılması gereken o kadar sorun var ki!

Önce “tavuk’ diye satılan ürünler gerçekten tavuk mu?” sorusunu yöneltmemiz gerekiyor!

‘Bu nasıl bir soru’ diyebilirsiniz…

Hatta ‘ne münasebet, elbette tavuk’ diyenlerden de olabilirsiniz…

Ama biz sizinle aynı kanaatte değiliz…

Et ve yumurta tavukçuluğu şeklinde sınıflandırılan endüstriyel sektörde 40 gramlık civciv geçmişte 6 ayda 1 kğ’a ulaşabilirken, bugün sadece 40 günde 2 kg’a ulaşıyor.

Dilleri olsa ya da onun ifade edişini bizler anlayabilsek bu zulüm için kim bilir neler neler söylerlerdi…

Zaten bu hızlı ağırlık artışına ayak uyduramayan tavukların stres sonucu kalp krizi geçirip öldüğü de biliniyor.

Ölenler zayi oldu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bazen et olarak sofralara bazen de yem olarak tavukların midelerine…

Hakeza aynı artış bu büyüklükte olmasa bile yumurta tavukları içinde geçerli.

Çünkü ‘gerçek tavuk’ artık neredeyse köylerde bile kalmadı! Köylülerin önemli bir kısmı bile yumurtadan civciv elde etmek için uğraşmak yerine ‘hazır endüstriyel kuluçka civcivlerini’ alarak tavuk hale getiriyor! -Zaten endüstriyel bir virüs olan “kuş gribi” de doğal türlerin tümüyle ortadan kaldırılması gibi amaçlarla geliştirilmiş bir oyundu-

‘Hazır civciv yumurtadan değil mi?’ diyebilirsiniz. Haksız değilsiniz ve elbette yumurtadan fakat…

Bir: Artık adına tavuk dememiz bile imkânsızlaşan günümüzün sözde tavuklarının ezici çoğunluğunun genetik değişikliğe uğratılmış yamyam türler olduğunu belirtelim. -Kimi çevreler tavuklarda genetik değişiklik yapılmıyor gibi gayri ciddi beyanlarda bulunsalar da Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü(ATAE), ‘safhat tavuklar’ denilen ve ‘Atabey, Atak ve Atak-S’ isimleri ile tescil ettirdiği tavuklar bile bunun aksini ispat için yeterli-

Tavuklar ot obur türlerken, yemlerine kan ve mezbaha atığı tavuk ürünleri eklenerek, kendi türünü tüketen et obur yamyam hayvanlar ortaya çıkarılmış durumda.

Genetik yapısı değiştirilerek yamyamlaştırılan bir hayvan yahut yumurtlama makinesine dönüştürülen tavuk, aç kalması vb durumların yanı sıra beklenmedik anlarda yanındaki başka canlı bir tavuğu yediği artık sık sık görülmekte.

Kişilik, mideye giren gıdalarla oluşuyorsa, yamyam kümes hayvanlarını yemek insan nesli üzerinde nasıl bir etki yapar, hiç düşündünüz mü?

İki: Yemlere, ezici çoğunluğu birkaç kişi tarafından ithal edilen ve kısırlaştırıcı etkiye sahip genetiği değiştirilmiş (GDO’lu) mısır başta olmak üzere tehlikeli bitkisel ürünler eklenmekte.

Üç: Yine birçok gerekçe üretilerek, çeşitli aşamalarda muhtelif ‘antibiyotik’ ilavesi yapılmakta, hayvanlar ise bu antibiyotikleri tüketicisine aktararak bağışıklık sistemini bozmakta yahut da kalıcı hasarlara neden olabilmekte.

Dört: Kesimdeki Besmele’nin bir kez çekilmesi, o anki kesimdeki tüm hayvanlar için yeterli sayan görüşler olmakla beraber, aksini savunanlar da yani tek tek besleme çekilmeli diyenlerde mevcut.

Beş: Kendisinize ait gerçek bir tavuğu yahut -şeklen tavuğa benzediği halde fizyolojik ve genetik yapı itibari ile değiştirilmiş bir hayvan olan- sözde tavuğunuzu kestiğinizde yaptığınız yolum ile makinelerle yolum konusunda da ihtilaf mevcut.

Sorunlar elbette bunlarla da sınırlı değil. GDO’lu mısırla beslenen, antibiyotik ve diğer kimyasal ilaçlarla şişmanlatılan hayvanlar, etiketine yazılan ‘doğal’ ya da ‘natürel’ gibi gerçekle bağdaşmayan ifadelerle gözü kararmış tüketiciye sunulmakta.

Bazı sözde uzmanların kırmızı et yerine beyaz tavuk eti, bazılarının ise beyaz et yerine kırmızı et önerdiklerini görürüz. Aynı kişiler bir müddet sonra söylediklerinin tam tersini de ifade edebiliyorlar. Görüş değişimini ise bilimdeki sözde yeniliklere bağlayarak biz tüketicileri ellerinde oynatıyorlar.

Hâlbuki bunların ezici çoğunluğu, belirli lobilerin sözcüleri olup söylediklerinin ne bilimle ne de ahlakla uzaktan yakından ilgisi vardır. Konuşan ve konuşturanlar paranın, tüketenler ise hazzın köleleri olmaktan öteye geçmezler.

Günümüz fıkıhçılarının bazılarının nano gıda, GDO ve katkı maddeleri ile ilgili meselelerde verdikleri fetvaların isabet oranındaki zayıflık nedeniyle toplumsal etki yapsa da ehlince itibar görmemekte! Çünkü bu fetvalarına veri oluşturacak bilgiler, meseleye derinlemesine vakıf endişeli kimselerden edinmek yerine, ‘adı Müslim hâli tartışmalı’ kimselerin sözde bilimsel sunularına dayandırılabilmekte.

GDO konusunda İKÖ uzmanlarının “GDO helâl değildir” şeklindeki kanaatini, devamlı okurlarımız geçmiş yazılarımızdan hatırlayacaklardır.

Bunların yanı sıra, kan konusunda İslam Fıkhı Ansiklopedisi’nin yem bahsindeki; “Âlimler; hayvan boğazlandığında akıtılan kanın murdar olduğu, yenmeyeceği ve ondan herhangi bir yolla yararlanılamayacağı konusunda ittifak etmişlerdir. (İbn-i Arabî, Ahkâmül-Kur`ân, I/53) Bu ittifakın icma halinde olduğu ifade edilmiştir. (bk. Sabûnî, Ahkâmü`l-Kuran, I/160,163) O kadar ki, meşhur Hanefi fıkıhçısı Cessâs, bu maddelerin haram kılınışının her türlü yararlanmaya şamil olduğunu, binanaleyh ölmüş hayvan etinden hiç bir suretle yararlanılamayacağını, hatta köpeklere ve diğer et yiyenlere dahi yedirilemeyeceğini, çünkü bunun da bir nev`i yararlanma olduğunu söyler. (Sabunî, age, I/160)” cümleleri calibi dikkattir.

Son dönem âlimlerimizden rahmetli Ömer Nasûhi Bilmen hoca ilmihalinde mezbaha atıklarının hayvan yemi olarak kullanılması konusunda “Pak olmayan şeyleri, meselâ bozulup temizliğini kaybeden kolamış etleri vesaireyi, etleri yenilebilen hayvanlara yedirmek caiz değildir” demekte.

Netice itibari ile kaç yıla vardı bilmiyorum ama uzun yıllardır tavuk ürünlerini yemiyorum.

Çünkü tavuk meselesi eldeki veriler ışığında –hiçbir otorite olmadığımız halde– bizim açımızdan ‘şüphenin ötesinde’ olsa bile “…Haram veya helal olduğu şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmezler. Her kim bu şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, şerefini de korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere yönelirse harama düşmüş olur…” Hadis-i Şerifi’nin muhatabı olarak günümüz tavuklarını yemememiz gerekiyor.

Çözüm yine bizim elimizde.

Kazancı kadar yiyip içtiklerinden de hesaba çekilecek olan insanlar, kendisine sunulan her şeyi tüketmez, tüketmemeli…

Tüketebileceğimiz koşulları ortaya koyar ve uyarsak; üreticiler, yaşamak için bizim tercihlerimize saygı duymak zorunda kalırlar!

Mevcut sistemde ruh ve beden sağlımız ile yaşamımız maalesef kapitalist, materyalist ve makyavelist sistemin elinde.

Hâlbuki olması gereken, onların ekonomik yaşamının bizim elimizde olması ve bizim sağlık ve inancımız açısından tüketim tercihlerimize saygılı üretimler yapmalarıdır. Lakin bizim acınası halimiz onların yaşam pınarına dönüşmüş.

Kemal Özer – Timeturk

5 Yanıt “Neden tavuk yemiyoruz?”

 1. Faruk said

  Peki yumurta? Ayrıca hazır satılan pek çok üründe yumurta ve tavuk katkısı var. Yüzde yüz dana etinden imal edilen pek bir ürün yok gibi. Yumurta zaten herşeyde mevcut. Bütün pastane ürünlerinde, çikolata ve bisküvilerde.

  Beğen

 2. aynur said

  Donmuş hazır tavukların ne şekilde kesildiğini tam bilmiyoruz. Makinelerde kesim yapılıyormuş vebesmelesiz kesilen hayvanın eti haram olduğu halde satılıyor.Tüketmek caiz midir?
  10-Ekim-2006 – 16:11:13
  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Besmeleyi bilerek ve kasden terk eden adamın kestiği yenmez. Yoksa unutarak veya gafletle besmele çekilmese de yenir. Ayrıca o gibi yerlerde kesim aletini çalıştıran insanların besmele çektikleri ifade ediliyor.

  Diğer taraftan yahudi ve hıristiyanların kestikleri bile yenildiğine göre bir müslümanın kestiği şüphesiz helaldir ve yenilir. Şüpheden dolayı helal bir şey haram olmaz. Bizim şüphemiz yersizdir.

  Bir çok tavuğun birden kesilmesine gelince; bir avcı bir silahla onlarca kuşu öldürse her biri için ayrı ayrı besmele çekmesi gerekmiyor. Hatta besmeleyi unutsa bile yine de helaldir. Bu nedenle aynı anda yüzlerce tavuğun kesilmesinin bir sakıncası yoktur.

  Memleketimiz islam diyarı olduğu için şüpheye girmeden kesilen tavukları yiyebiliriz.
  Selam ve dua ile…
  Sorularla İslamiyet Editör

  Beğen

 3. Aynur hanim , yorumunuz icin tesekkur ederiz, Konu sadece besmele ile veya besmelesiz kesilme konusu degil, bu tavuklarin yedigi yemler ne ihtiva ediyor, bu tavuklar kesimhanelerde nasil tuyleri yolunuyor ? mesela kesimhanelerde tavuklarin tuylerini kolay yolmak icin o tavuklarin icindeki sakatatlari ve iskembe kismini temizlemeden tavugu oldugu gibi kaynar suya atiyorlar o kaynar sudaki tavugun icindeki iskembe vs deki pislikler ete sirayet ediyor ve o et murdar oluyor diye fetvalar var.dolayisiyle bu tavuk konusu suphelidir,yukarida hadisi serifte supheli seyler hakkinda guzel bir sekilde ifade edilmistir.
  selam ve dua ile

  Beğen

 4. turgay said

  LÜTFEN OKUYUNUZ,,HİÇBİR TAVUK EL İLE VE BESMELE İ ŞERİF İLE KESİLMEZ-
  TAVUKLARIN İÇ ORGANLARI-ÖDÜ-KANI-TÜYLERİ-KAFA-AYAK-VB ATILLAR,MISIR-
  BUĞDAĞ VS HUBUBATA KATITIR,BU KARIŞIMA BAZI KİMYASAL İLAÇLAR KATILA-
  RAK YEM FABRİKALARINDA,BOZUK YUMURTALAR-ÇIKMAMIŞ OLGUNLAŞMAMIŞ YURMURTALAR-
  CİVCİVLER VE KABUKLARI İLE BERABER,MİX EDİLEREK TEKRAR TAVUKLARA –
  YEDİRİLİR,KESİMHANELERİN ARITMA TESİSSİNİN ÇÖKELTİ ÇAMURU DAHİ VE
  O ÇÖKELTİ ÇAMURUNDA NELER VAR NELER HİÇBİR KESİMHANENİN WC LERİ DIŞA-
  SALGILANMAZ,HER TÜRLÜ İSPAT EDEBİLİRİM,YEDİĞİNİZ ÇOĞU KAŞAR PEYNİRİ-
  3Ü 4Ü BİR ARADA TABİRLENEN KAHVE VE BENZERİ ÜRÜNLER-ÇOCUKLARA YEDİRİLEN-
  ÇİLEKLİ MİLEKLİ YOĞURTLAR,MİSAFİRİNİZE İKRAM ETTİĞİNİZ ÇİKOLATALAR,
  HEMDE MARKALI OLANLAR,BUNLARIN HEPSİNİ İSPAT EDERİM,BİR ŞARTLA
  BU DELİLLERİ SADECE DEVLET YETKİLİLERİNE TEMİN EDEREK,TARIM KÖY İŞ –
  LERİNE VE BENZERİ KURUMLARA DEĞİL,ÇÜNKİ CEPLERİNE BİR YEMEK PARASI –
  KONUNCA BABALARINA BİLE RUHSAT VE İZİN VERİYORLAR,

  Beğen

 5. rambo said

  sizin bu dediklerinize inanmaya calısıyorum fakat inanamıyorum cünkü tavuklar modern tesislerde veteriner kontrolünde belgelerle soframıza geliyor yorum yapan bu turgay beye bir soru sormak istiyorum siz yemek parası verince size ruhsat mı verdiler sorusunu aklımdan cıkatramıyorum siz simdi diyeceksiniz ne alakası var fakat
  sizin yorumunuzla bu anlasılıyor onun için bu bilginin düzeltilmesini site yönetimine arz ederim

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: