Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

YAŞAYAN SELÇUKLU ÇARŞISI EŞREFOGLU BEYŞEHİR

Posted by Site - Yönetici Eylül 9, 2009

En büyük Ramazan etkinliği Beyşehirde

Beyşehir Ramazan’da Selçuklu’yu yaşıyor

Beyşehir Belediyesi, düzenlediği Ramazan programları ile beğeni topladı. Yaşayan Selçuklu Çarşısı bölge halkının büyük ilgisini çekiyor

Ramazan ayına özel olarak belediyelerin yaptığı kültür çalışmalarından bir tanesi de Beyşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Beyşehir Belediyesi, Ramazan etkinlikleri kapsamında aralarında Eşrefoğlu Camii, Eşrefoğlu Türbesi ve Eşrefoğlu Hamamı’nın da bulunduğu tarihi Eşrefoğlu Mahallesi’nde “Yaşayan Selçuklu Çarşısı” oluşturdu.

YAŞAYAN SELÇUKLU ÇARŞISI

Hacivat ile Karagöz, Keloğlan ve Nasreddin Hoca tiplemelerinin halkla iç içe olduğu, davullar dövdürülüp zurnaların çalındığı etkinlik alanı ve geleneksel Türk el sanatı eserlerinin sergilendiği bedesteni ile Yaşayan Selçuklu Çarşısı büyük ilgi görüyor. Tarihi eserlerin yoğunlukla bulunduğu bu bölgede kültürü yaşatmak ve halkı Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yaşanan Ramazan gecelerine götürmek için böyle bir çalışma yaptıklarını dile getiren Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı, bu yıl ilk olarak düzenlenen çalışmaya katılımın beklediklerinden fazla olduğunu ve bu durumun önümüzdeki yıllarda yapılacak olan kültür ve turizm faaliyetleri için kendilerini umutlandırdığını ifade etti. Halkı yaklaşık bin yıllık tarihi bir yolculuğa çıkaran etkinlik alanının Ramazan ayı sonuna kadar açık kalacağı, ilginin devam etmesi halinde Yaşayan Selçuklu Çarşısı’nın yılın 365 günü faal durumda kalacağını dile getirdi.

BEYŞEHİR BURAM BURAM TARİH

Yapılan turistik ve kültürel etkinliklere Beyşehir halkının yanı sıra çevre illerden de katılım olduğunu bildiren Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı, bölgenin en büyük sorununun sahip olduğu değerleri yeterince tanıtamaması olduğuna vurgu yaptı. Beyşehir’in her yerinin buram buram tarih koktuğunu anlatan Taşçı, böylesine önemli olan tarihi bir merkezin ülke turizminde daha iyi konumlara getirilmesi ve daha çok turist çekmesi için önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Osmanlı Devleti’nin ilk sulama projesi olan Taş Köprü’sü, Eşrefoğlu Camii, Eşrefoğlu Türbesi, Eşrefoğlu Hamamı ve tarihe ışık tutan sokakları ile kültür turizminin önemli merkezlerinden biri olan Beyşehir’in sahip olduğu Beyşehir Gölü ile avlanma turizmine, doğal güzellikleri ile doğa turizmine ve yine sahip olduğu dini değerleri ile inanç turizmine büyük katkılar sağladığını aktaran Beyşehir Belediye Başkanı Taşçı, bölge turizminin gelişmesi için arka planda kalmış, unutulmaya yüz tutmuş güzellikleri de ön plana çıkarmaya çalıştıklarını dile getirdi.

….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: