Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

SELAMIN ADABI

Posted by Site - Yönetici Mayıs 21, 2009

Selamın adabı,Esselamü aleyküm

SELAMIN ADABI 

Selam, Cenab-ı Hakk’ın mukaddes isimlerinden biridir. “Esselamü aleyküm” tabiri “Sen Cenab-ı Hakk’ın koruması ve himayesinde ol.” demektir.
İki Müslüman karşılaşınca birinin diğerine selam vermesi bir sünnettir. Diğer müslümanın buna karşılık vermesi de farzdır.

Allah Teala, Nisa Süresi’nin 86. ayet-i kerimesinde “Size bir selam verildiği vakit ondan daha güzeli ile selamı alın veya -aynı ile- karşılık verin. Şüphesiz, Allahü Teala her şeyin hesabını görendir.” buyurmaktadır.
Selam verirken (aleyküm)den sonraki her kelime için on sevap olduğunu Resulüllah Efendimiz (s.a.v.), İmran bin Huseyn’in (r.a.) rivayet ettiği şu hadis-i şerifinde beyan etmiştir:

“Bir kişi Resulüllah’ın huzuruna geldi ve “Esselamü aleyküm” diyerek selam verdi. Resulüllah selamını aldı. Resulüllah “on (sevap)” buyurdu. Sonra başka birisi geldi ve “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek selam verdi ve oturdu. Resülullah onun selamını da aldı ve “Yirmi (sevap)” buyurdu. Sonra başka birisi geldi ve o da “Esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berakatüh” diyerek selam verdi ve oturdu. Resulüllah onun selamını da aldı. Resulüllah (s.a.v.) “Otuz (sevap)” buyurdu.”

Sünnet olan, yürüyenin oturana, binekli olanın yaya olana, atlının merkepliye, küçüğün büyüğe, azın çoğa selam vermesidir. Iki kişi karşılaşınca ikisi de selam vermek için teşebbüste bulunurlar.
Hadis-i şerifte önce selam vermenin faziletiyle alakalı olarak Rescılullah (s.a.v.) “İnsanların Allah Teala’ya en yakın olanı önce selam verendir.” buyurmuştur.

Selam alan sesini yükseltmez.

Hulasa, her kim tarafından olursa olsun verilen selam, en az misliyle olsun alınmalıdır.

Fazilet Takvimi

Bir Yanıt “SELAMIN ADABI”

  1. I was just looking for info about this when I stumbled on your blog post. I’m only stopping by to say that I truly liked seeing this post, it’s very well written. Are you thinking of writing more about this? It seems like there’s more depth here for future posts.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: