Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

ŞEYTANIN ADI

Posted by Site - Yönetici Mayıs 16, 2009

ŞEYTANIN ADI

İbnü Abbas (r.a.)’nın rivayetine göre, Şeytan, Allah’a isyan ettigi zaman, lanete ugradı ve şeytan oldu.

Bu rivayet onun Allah’a isyan edip lanete ugradıktan sonra ‘’ Şeytan ‘’ diye isimlendirildigine dalalet eder.Lanetten önce şeytanın adı, Azazil veya Nail idi, İstiaze de kendisinden Allah’a sıgınılan şeyler, alay etmek , kötülük ve dedikodu yapmak, vesvese vermek gibi şeytanın zararları ve kabahatları ile kayıtta anmak ki, böylece şeytanın umumi şerlerinden sıgınılmış olsun.

‘’ Ravdatü’l-Ahbar ‘ da şöyle deniliyor: ‘’ Şeytanlar, erkek ve dişidirler. Dogarlar ölmezler, belki ( kıyamet sabahına kadar ) ebedidirler.Cinler, erkek ve dişidirler, dogarlar ve ölürler.Melekler, erkek ve dişi degiller, dogmazlar,yemezler ve içmezler.’’

Bundan şeytan ve cinlerin hakiki nesneler oldukları ve var oldukları sabit oldu.Cin ve şeytanların varlıgını felsefeciler,doktorlar ve benzerlerinden çok az bir kısım hariç, kimse inkar etmez.

Hüccetü’l-İslam İmam Gazali Hazretleri, sünneti ihya eden, insan ve cinlerin müftüsüydü.Bir gün cinlere, havadis ( dünyada olup biten garip şeyleri ) sordu. Cinler:

‘’ İmam Zemahşeri Hazretleri tefsirle alakalı bir kitap yazmaktadır. Kur’anı Kerimin yarısına yetişti,’’ dediler. İmam Gazali Hazretleri,cinlerden, Zemahşeri Hazretlerinin yazmış oldugu tefsiri kendisine getirmelerini istedi. Cinler, Zemahşeri Hazretlerinin yazmış oldugu tefsiri istinsah ettiler,hepsini yazdıler, aslını yerine koydular ,aslını yerine koydular,kopyasını getirdiler. Zemahşeri Hazretleri, Gazali Hazretlerinin yanına geldiginde, Gazali Hazretleri, o tefsiri kendisine gösterdi.Zemahşeri Hazretleri,hayret etti,şaşırdı. Şöyle dedi:

‘’ Eger bu tefsir benim ise ben onu gizledim.Gizli yazıyorum.Benden başka kimse tefsir yazdıgımı bilmiyor.Bu nereden geldi ? Yok eger bu tefsir başkasının ise, bir kitabın, lafız,mana,konuluş ve tertipte bu kadar birbirine benzemesini akıl kabul etmez. Bu mümkün degildir.’’ Bu konuşma üzerine imam Gazali Hazretleri şöyle buyurdu:

‘’ Bu tefsir (senindir) bize cinlerin eliyle ulaştı,’’ dedi. Zemahşeri Hazretleri o güne kadar  cinleri inkar ediyordu. O mecliste cinlerin varlıgını itiraf etti.

Kaynak : Ruhu’l – Beyan Tercümesi – cilt 1 – sahife 27 – 28

2 Yanıt “ŞEYTANIN ADI”

 1. ..... said

  selamunaleykum
  meselei iblis yani ALLAH in laneti ile lanetlenmis olan seytan ve onun avereleri ve evlatlari hakin da bir konuya deginmeyi
  kendime bir vazife görüyorum zira haki gizlemek batila yol acmaktir seytan kiyamet gününe kadar yasayacagi dinimizde ilim olarak ispati vardir ancak evlatlari ve avereleri amelde ve itikaden onu takip edeneler haric bu hayaten ispatim dir ve hicbir hadis de ve kurani keriymde bunun aksini görmedim duymadim ravadtü l ahbar da bu konu hakinda evlatlarinin yasacaklari yazmaktadir nice seytanalar kilincimin dan kurlulamamistir lakin bende yaniliyor olabilirim ancak bu meselei bir büyügün yani islam aliminin bizleri kitaplari ve ilmi ile aydinlatmasi ile ögrene biliriz anlaysiniza arz ederim. kuluguna kabul buyururusa ALLAH in kulu …..
  y

  Beğen

 2. Hizmet Âşığı said

  Resimden çok korktum hocam. Mevzu güzel, Ruhul beyan gerçekten güzel bir kitap, her ev de olması gereken bir kaynak. Allah razı olsun sizlerden..

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: