Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

TAZİYE

Posted by Site - Yönetici Mayıs 4, 2009

TAZİYE

TAZİYE

TAZİYE

 
Taziye; mevtanın (ölünün) yakınlarına ve musibete uğrayana İnna lillahi ve inna ileyhi raci’ün” “Cenab-ı Hak size sabr-ı cemil versin gibi sözler söylemek ve tesellide bulunmaktır.

Taziye, erkek ve kadınlara müstehabdır. Mevtanın bütün akrabaları taziye olunur. Hadis-i şeritte; Din kardeşi bir musibete uğradığında onu taziye edene Allah Teala kıyamet günü keramet elbiseleri giydirir buyurmuşlardır.
Defin öncesi mevtanın yakınları cenazenin defni ile meşgullerdir. Onların hüznü definden sonra artacağından taziyenin definden sonra olması efdaldir. Definden önce de taziye olunabilir. Taziyenin kabir yanında olması mekruhtur. Bir kere taziye edenin bir daha taziye etmesi doğru değildir.

Mevtanın velisinin (ölünün oğlu, babası, kardeşi… gibi kimseler) definden sonra ilk gece geçmeden az da olsa bir sadaka vermesi sünnettir. Bir şey bulamaz ise iki rek’at namaz kılıp sevabını mevtanın ruhuna hediye eyler. Yedinci güne kadar her gün ruhu için sadaka vermek müstehabdır.

Mevta sahibinin yemekler yapıp ziyafet vermesi (helva yapması) mekruhtur. Mevtanın komşularına ve uzakta dahi olsa akrabalarına müstehab olan o gün ve gece yemek hazırlayıp cenaze sahibini doyurmaktır.

Hz. Hamza’nın (r.a.) ve Hz. Cafer-i Tayyar (r.a.)’ın şehadetlerinde Resul-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz ehl-i beytine al-i Hamza ve al-i cafer için yemek hazırlamalarını emretmiş ve “Zira onlara kendilerine bakamayacak hal hasıl oldu.” buyurmuşlardır.

 

Fazilet Takvimi – 20 Şubat 2008 Çarşamba wwwçbılgıcagıçnet

Bir Yanıt to “TAZİYE”

  1. aybüşş a said

    hiç bisey bulamadımmmm

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: