Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

MİSYONERLERİN GAYESİ

Posted by Site - Yönetici Şubat 13, 2009

Misyonerlik

Misyonerlik

MİSYONERLERİN  GAYESİ

Osmanlı Devleti’in yıkılış devrinde, misyonerler Osmanlı Devleti’in çeşitli bölgelerinde yaşayan Ermeni,Rum,Bulgar vs. gibi gayr-i Müslim unsurların çocuklarını, açtıkları mekteplerde okutmuşlar ve onlara milliyetçilik aşılayarak, Osmanlı Devleti’ne karşı isyanlara sebep olmuşlardı. Bir taraftan memleket içindeki çeşitli unsurların arasına tefrika ve nifak tohumları ekerken; öte yandan Avrupa ve Amerika’yı , Türkiye’nin aleyhine kışkırtıyor; kendi tahrikleriyle çıkan isyanların bastırılmasını, ‘’ Türkler Hristiyan ahaliyi kesiyor!’’ şeklinde propaganda yaparak, Batı alemini aleyhimize geçirmeye çalışıyorlardı.

Bundan bir asır öncesine kadar, Türk nüfusunun ekseriyette bulundugu Tuna vilayetimizde, Bulgarların isyan etmelerine ve Avrupa devletlerinin yardımıyla muhtariyet ve bilahere istiklal kazanmalarını temin eden, İstanbul’da Protestan misyonerleri tarafından işletilen Robert koleji  isimli mektepti. Rumeli’nin elimizden çıkması ve oradaki Müslümanların barbarca katledilmesi,geride kalanlarına da,zulüm edilmesi,  Bulgar yapılmak için zorlanmaları, hep misyonerlerin faaliyetlerinin neticesidir.

Osmanlı Devleti’ne baglı Arap memleketlerinde yaşayan Hristiyan Arap azınlıklara da, Beyrut’taki Katolik Fransız ve Protestan-Amerikan üniversitelerindeki misyonerler, Arap milliyetçiligi aşılayarak, Araplar arasında da ayrılma ve parçalanma temayüllerini körüklemişlerdi.Yemen’de 1905’te ve daha sonra çıkan isyan hareketlerinde de mühim bir rol oynamışlardı.

Misyonerler ilk hamlede Müslüman Türkleri dogrudan dogruya Hristiyan yapamıyacaklarını bildklerinden, onların genç nesillerini dinsiz olarak yetiştirmek, bundan dogan maneviyat buhranına çare olarak Hristiyanlıgı takdim etmek istiyorlar. Onların nazarında ideal Türk münevveri, ‘’ Tevfik Fikret’in oglu Haluk’tur. Tahsilini bir misyoner mektebinde yapan Haluk, Dinini ve tabiiyetini degiştirerek bir Protestan papazı olmuş, Amerika’ya yerleşmiş, milliyetini ve vatanını inkar etmiştir’’.

 

Bir Hadis ; ‘’ Çocuklarınız konuşmaya başladıgı zaman onlara ‘ La ilahe illallah’ı ögretiniz.’’

( Hadis-i Şerif, Kenzü’l Ummal )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: