Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

GÜNÜMÜZ ŞARTLARINDA TELEVİZYON SEYREDİLMESİYLE ALAKALI BİR DEĞERLENDİRME

Posted by Site - Yönetici Şubat 12, 2009

old_television-photoshop

GÜNÜMÜZ ŞARTLARINDA TELEVİZYON SEYREDİLMESİYLE ALAKALI BİR DEĞERLENDİRME

BU MEVZUDAKİ AYET-İ KERİMELER

1. O müminler ki boş söz ve işlerden yüz çevirip sakınırlar. (Mûminûn 3)

2. İnsanlardan kimi de vardır ki bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve onu eğlence edinmek için (icad edilmiş) boş lafa (lehvel hadis) müşteri çıkan nice adam vardır. İşte bunlara horlayıcı (alçaltıcı) bir azap vardır. Ona ayetlerimiz okunduğu vakit kibirlenerek ensesini döner. Sanki onları işitmemiş, sanki kulaklarında bir ağırlık varmış gibi. İşte onu elim (çok acıklı) bir azab ile müjdele. (Lokman 6-7)

Merhum Elmalılı Hamdi Yazır, tefsirinde “lehvelhadis’eşu manayı veriyor “Eğlence, söz, insanı oyalayan, işinden alıkoyan sözler, asılsız hikayeler, masallar, romanlar, tarih kılıklı efsaneler, güldürücü lakırdılar, gevezelikler, teğanniler gibi eğleyici sesler…” Yani günümüzde yerli televizyonların en masum programları bile lehvelhadis oluyor. Fuhşun en iğrencini, hırsızlık, arsızlık, şiddet, ihanet ve adam öldürme vs.nin en kalleşcesini öğreten filmlere ne denir?

3. Furkan sûresinin 72 ile 77 ayeti kerimelerinde ve Kasas suresinin 55. ayeti kerimesinde de bu husus gayet düşündürücü bir şekilde beyan buyrulmaktadır. Tefsirlerden bakılması tavsiye olunur.

BU MEVZUDAKİ HADİS-İ ŞERİFLER

1. Allah-ü Teala’nın kulundan yüz çevirdiğinin alameti, onun kendisini lazım olmayan işlerle meşgul olmasıdır. (Mektubat-ı şerif c.1 123. mektub)
2. Melahi (şarkı, türkü vs.) isteği ile dinlemek günah, onun icra edildiği yerde oturmak fısk, ondan zevk almak ise küfürdür. (Berika C.4 S.60)
Şarkı türkü dinlemenin helal olduğuna inanıldıkça, imanın kemali gider diye tevil edilmiştir. Ancak kemali giden imanın zevalinin kolay olacağı malumdur.

BU MEVZUDA MEKTUBAT-I ŞERİFE’DEN TESBİTLER

1. 1. C 123. mektupta; “Kişinin farzlardan herhangi bir farzı terk etmek suretiyle nafile hacca gitmesinin dahi, Cenab-ı Hakk’ın o kulundan yüz çevirmesine sebep olacağı ifade ediliyor.Televizyon seyretmekle geçirilecek zamanın neye sebep olacağını iyi düşünmeli…
2. 1. C 266. mektubun son kısmında “
Bir kimse muğanniden teğanni (şarkı, türkü vb.) ya da haram bir fiil görse, bunu da güzel kabul etse, derhal mürted olur. Şeriat hükmünü batıl saymış olur. Bir kimse şeriat hükmünü batıl sayarsa, bütün müctehidler ındinde o mümin değildir. Allah-ü Teala onun taatını kabul etmez. Bütün hasenatını iptal eder.” Denilmektedir. Müminleri dehşete düşürecek bir tesbit ve ihtar…

İmam-ı Azam hazretlerine; – Ya imam, ziyan çoktur. Ziyanın en büyüğü nedir? Diye sorulunca; “Vakti boş geçirmektir.” Buyurmuştur.

BU MEVZUDA MUHTEREM BÜYÜĞÜMÜZÜN BEYANLARI (Kemal KACAR Beyabimiz)

 1. Bu gün televizyonu eve getirip koymak, şeytanı, iblisi bizzat kolundan tutup eve getirip koymaktır. Ancak bizim gibi idareciler tarafından Allah düşmanları ne diyor? Onlara kimler ne cevap veriyor? Bunları bilmek noktasından haber kaynağı olduğu için haberlerin takip edilmesi gerekiyor. Kanalların hepsinden rezalet akıyor. Kesinlikle ihvan ve ehavetımızın evlerine televizyon lazım değil. Çünki televizyonla hizmetlerine bir fayda gelmeyeceği gibi, çok büyük kayıp ve zararları olur. Ayrıca “O müminler ki boş söz ve işlerden yüz çevirir sakınırlar.” Ayet-i kerimesindeki lağv’dir televizyon.

Doğrusu büyüğümüzün televizyonu şeytanla tabir buyurmaları ne beliğ bir teşbihtir. Böylece, yukarıda ifade edilen maksadın dışında başka şeylere bakmak üzere evlerine televizyonu getirip koyanların, evin reisliğini şeytana teslim etmiş oldukları ve böylece cehennem ateşinden korumakla mükellef bulunduğu aile efradını şeytana teslim ederek, o kıymetli emanetlere ihanet ettikleri veciz bir şekilde anlatılmış olmaktadır.

 1. Televizyonda dizi seyredenleri kardeşliğe kabul etmiyorum ve onlara hakkımı helal etmiyorum.
  3. Televizyonda dizi seyredenler cemal-i ilahi’yi seyredemezler.
  4. Kardeşlerimiz televizyondan ateşten kaçar gibi kaçarlar.
  5. Radyodan haberleri dinlemek üzere radyoyu açtıkları sırada yayında müzik olması sebebiyle derhal radyoyu derhal kapattırarak “ Allah Allah, imanım gideyazdı” buyurmuşlardır.
  6. “Efendim çocuklar televizyon almam için ısrar ediyorlar. Alayım mı? Ne dersiniz? Diye soran bir kardeşimize
  Sen günah işlemek için izin istiyorsun. Hiç günaha izin verilir mi?Buyuruyorlar.

SORULAR VE CEVAPLAR

S. Dini yayın yapan iyi kanallar var. Bu mevzuda ne denir?
C: İyi kanal denilen kanallardan dahi devamlı seyredildiğinde, imanın nurunu söndürecek öldürücü zehirler yayınlandığından ehl-i irfanın şüphesi yoktur.
S. Dini filmler hakkında ne denir?
C: Dini filmler ayrı bir ızdırap ve elem kaynağı. Bunlardan birçoğu, bir takım yalan yanlış romanlara göre hazırlandığı yetmezmiş gibi, bir sürü ahlakı bozuk kimseler, İslam büyüklerini temsil etmeye kalkıyorlar. Havâss’ın bunlardan alacağı pek bir şey yoktur.
S. Televizyon üzerinde bu kadar durulursa, sokaklar, çarşı-yu pazardaki açık saçık manzaralar ne olacak?
C: Hiç şüphesiz Müslümanlar, Rabbimizin Nûr süresinde (Ayet 31) buyurduğu gibi, haram manzaralara gözünü kapatıp ondan yüz çevirmeye çalışacaktır. Şu kadar var ki çarşı pazarın evdeki televizyonla mukayesesi mümkin değildir. Zira sokaktaki münker ve kötülüklerin faili ve amili biz değilken, televizyonu üstelik bir sürü para ödeyerek evimize getirip koyan biziz. Sokakları temizlemeye gücümüz yetmese bile evimizi televizyon iblisinden ve onun kirlerinden temizlemeye pekâlâ gücümüz yeter.

NETİCE VE SON SÖZ

Ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerden mevcut naslara, İslam büyüklerinin tesbit ve teşhislerine ve muhterem büyüğümüzün bunca beyanlarına rağmen., “Biz fısk ve küfür pisliğine bulaşmaya, alçaltıcı ve elem verici azabı tatmaya, büyüğümüzün kardeşliğinden çıkmaya ve Cemal-i ilahiden mahrum olmaya razıyız” dercesine televizyon seyretmeye devam arzusu, cidden şaşılacak bir şey değil midir?
Bununla alakalı yukarıda beyan edilen hususları bilen hakiki ve hâs bir müminin televizyon dizileri ve filmleri ile haşır neşir olmasının bir mazereti olabilir mi?
Meselenin ciddiyet ve tehlikesini Allah ve rasülüllah aşkına düşünmek gerekmez mi?
Yüce Rabbimiz, lütuf ve keremi ile bütün kardeşlerimizi rızasına muhalif niyet ve amellerden muhafaza buyursun. ( Âmîn )

4 Yanıt “GÜNÜMÜZ ŞARTLARINDA TELEVİZYON SEYREDİLMESİYLE ALAKALI BİR DEĞERLENDİRME”

 1. ledeyna said

  Selamün Aleyküm
  Bu verdiğiniz bilgilerin çoğunu bilmiyordum. Şimdi öğrendim daha verimli geçireceğim zamanımı inşallah
  çok teşekkürler sizleri ALLAH rızası için çok seviyorum…

  Beğen

 2. Aleykumselam Ledeyna,Allah razi olsun, Cok tesekkur ediyoruz.

  Televizyon ile ilgili guzel bir siir var, bakmak isterseniz TIKLATIN :https://yukarikayalar.wordpress.com/2007/10/29/televizyonname/
  Allaha emanet olun.

  Beğen

 3. cemil alay said

  değerli kardeşim çok kıymetli bilgiler uygulama da çok zafiyetimiz var ne şekilde kendimizi muhafaza edeceğiz ya rabbi biz aciz kullarını nuru ilahiyeden mahrum etleme amin doslarının yüzü suyu hürmetine ya rabbi amin

  Beğen

 4. yusuf tan said

  ben bu derkenarın kime ve ne zaman yayınlandığını merak ediyorum

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: