Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Ezan duâsı

Posted by Site - Yönetici Şubat 11, 2009

Ezan duâsı

Ezan duâsı

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki:”“Ey benim ümmetim: Ezan bitince şu duâyı okuyunuz.” buyurulmuştur: “Allahümme rabbe hâ zihi`d-dâ`veti`t-tâmmeti ves-salâtil-kâaimeti âti Muhammeden`il-vesîlete vel fazîlete veb’ashü mekâamen mahmûdenillezî veadtehü inneke lâ tuhlifül-mîâd. Lâ havle velâ kuvvete illâ billahil’aliyyil’azîm”. 

Resûlullah bir hadis-i şerifinde, “Her kim ezan sesi işittiği zaman, müezzin ile beraber hafifçe okusa, her harfine bin sevap verilir, bin günahı mahvolur” buyurdu.

(Hayye alâ)ları duyunca bunları söylemeyip, (lâ havle velâ kuvvete illâ billâh) der. Ezandan sonra salevât getirilir. Sonra ezan duâsı okunur. İkinci (Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah) söyleyince, iki baş parmağının tırnaklarını öptükten sonra, iki göz üzerine sürmek müstehabdır.

Hâlid bin Zeyd câmi’inin müezzinleri her nemâzdan sonra şu duâyı okurlardı: “Rabbenâ amennâ bi mâ enzelte vetteba’ nerresûle fektübnâ ma’aşşâhidîn”.

Günahların keffareti için

Resûlullah efendimiz buyurdu ki: “Ey ümmet-ü eshâbım, sizler sabahları kalkarken şu duâyı okuyun: Sübhânellahi ve bihamdihi sübhânellahil azîm.

Bu duâ, okuyanın o günkü günahlarına kefaret olur.

Yine buyurdu ki, “Her kim bu duâyı günde on kere okursa, Hak teâlâ o kimseye kırkbin sevap ihsân eder: Eşhedü en lâilâhe illallahü vahdehü lâ şerîke lehû ilâhen vâhiden sameden lem yettehiz sâhibeten velâ veleden velem yekün lehû küfüven ehad.”

Sohbetten dağılırken

Bir toplantıdan kalkıldığı zaman şu duâ okunmalıdır: “Sübhânek-allahümme ve bi hamdike, eşhedü en lâilâhe illâ ente vahdeke lâ şerîke leke ve estağfirüke ve etûbü ileyke.

Kaynak : 365 gun dua – Mehmet Oruc

3 Yanıt “Ezan duâsı”

 1. ledeyna said

  Selamün Aleyküm

  Her ezan okunduğunda allah ın izniyle
  ezan duasını okuyorum.Ezbere bildiğim için çok mutluyum.

  Beğen

 2. malik said

  Bu ezan duası neden heryerde farklı… İnternet ortamında hadis ve dualara kaynaksız güvenmek gelmiyor içimde;

  Şimdi size soruyorum “http://www.namazzamani.net/turkce/ezan_duasi.htm” sitedeki mi sizin kimi yada her ikiside yanlış mı ve sizdeki yazı kime ait ?

  Beğen

 3. ömer faruk said

  Selamunaleyküm hocam. Ezan duasıyla ilgili hadiste “vedderecetel rafiatel aliyeh” kısmı olmadığı halde bunu eklemek caiz midir? Neden Türkiyede bu eklenmiş . Bir kaynağı var mı ? Ben orjinal hadislerde “vedderecetel rafiatel aliyeh” kısmını göremedim. Bir bakıp sorumu cevaplayabilir misiniz. Allah razı olsun.

  Aleykumselam
  Câbir radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Allahumme Rebbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete, vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh.”

  Kim ezanı işittiği zaman: “Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allah’ım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır.” diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur.” [Buhârî, Ezân 8]

  Ezan duasındaki “vedderecetel rafiatel aliyeh”

  “Yüksek Derecelere” : [ Keşfül hafa-Acluni-sy.483 hd.no(1289) Makasıd-Sehavi-sy.254 hd.no(484) Masnu Aliyyul kari-sy.100-hd.no(132) Mevzuat-Aliyyul kari-sy.198-hd.no(202) Muhtasarı Makasıd-Zerkani-sy.142-hd.no(467) Temyiz-Deyba’-sy.95]

  Ezan Duasındaki “Edderecetürrafia” (yüksek Dereceye) ibaresi ezan dualarının rivayetleri içinde mevcut değildir.

  Hadis Ulemasından;
  İmamı Abdul Fettah Ebu Gudde,Acluni,Aliyyul kari,Deyba’,Sehavi,veZerkani ezan duasının rivayetleri içinde böyle bir ibarenin bulunmadığını söylerler. Buhari, İmamı Ahmet veSünenlerdeki rivayetlerde;
  “Allahümme rabbe hazihid-da’veti’t tamme ve’s-salatil kaime atiMuhammeden el-vesilete vel fazilete veb’a’shu makamen mahmudenillezi ve adteh”

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: