Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

ASLAN ve SİVRİ SİNEK

Posted by Site - Yönetici Ocak 22, 2009

Aslan ile sivri sinek hikayesi,ASLAN ve SİVRİ SİNEK

ASLAN ve SİVRİ SİNEK

Bazı alimler buyurdular : Allahu Teala Hazretleri, zayıf insanların kalplerini, zayıf cinslerinin zikirleriyle kuvvetlendirdi. Böylece halk, Allahu Teala Hazretlerinin kuvvetlı hayvanlar heyetınde zayıf varlıkları yaratmasındaki kudretini anlamış oluyor. Zira sivri sinek, küçüklügüne ragmen, filin büyüklügü heyetindedir. Hatta sivri sinegin fazladan iki kanadı bile vardır. Bu hal, Allahu Teala Hazretlerinin halkın yapmış oldugu az amele karşı, çok amelin yapmış oldugu sevabı vermesini akıldan uzak tutmamaktadır. Cüssesi küçük olan bir varlıga, cüssesi büyük olan varlıga vermiş oldugu bütün özellilkleri verdigi gibi.Yine acaibattandır ki, bu küçük varlık kendisinden çok büyük olan varlıklara zarar ve eziyet vermektedir. Fil gibi büyük hayvanlar, sivrisinegin kendilerini ısırmalarına mani olamıyor.

Sadece ‘’Rabbim Allahdır’’ dedigi için İbrahim Aleyhisselam gibi yüce bir Peygamberi ateşe atan Nemrud’u bile sivrisinek, öldürdü.

Allahu Teala Hazretlerinin lutfundandır: Aslanı gayet kuvvetli, sinek ve sivrisinegi gayet zayıf yaratması. Sonra Allahu Teala Hazretleri, sinek ve sivrisinege cesaret verdi. Böylece hiç çekinmeden ve korkmadan insanların yuzlerine ve başlarına uçuşuyorlar. Sürekli olarak bunu yapmaktan çekinmiyorlar.İnsanlar, sinek ve sivrisinegin bu hareketlerine mani olmak için mübalaga ile çalışmalarına ragmen onlara mani olamıyorlar. Allahu Teala Hazretleri ,Aslanda ise korkaklıgı yarattı. Onun bu korkaklıgı insanların meskun oldukları yerlerden ve yollarından kaçmasıyla tezahür etti. Eger aslanda sinek ve sivrisinegin cesareti bulunmuş olsaydı elbette insanlar helak olurlardı. Cenab-ı Allah’ın insanlıga büyük lutfuyla güçsüz ( ve zayıf varlıklara ) cesareti, güçlü varlıklara ise korkaklıgı verdi. Şaşılacak şey ki, Seni bu zayıf varlık karşısında güçsüz, o büyük ve güçlü varlık karşısında da güçlü kıldı.

Kaynak : Ruhü’l –Beyan Tercümesi – cilt 1 – sahife 323-324

….

Bir Yanıt “ASLAN ve SİVRİ SİNEK”

  1. gülce said

    ilginç

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: