Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

İstibra Usulü

Posted by Site - Yönetici Aralık 12, 2008

Abdest Nasıl Alınır,İstibra Usulü, ibrik legen

İstibra Usulü

(Müslüman Erkegin Dikkatine)

Büyük ve küçük abdest yaptıktan sonra temizlenmektir. İdrardan ve necasetten temiz olma kurulanma demektir.

İDRARDAN KORUNMAK :İdrarın sıçramasına mani olmak için gereken her türlü tedbir alınmalıdır. Peygamber Efendimiz (SAV) : ‘ Sizden biriniz idrar yapmak istedigi zaman , idrar için ( yumuşak ve müsaid ) bir yer bulsun . ’ buyurmuşlardır

AYAKTA İDRAR YAPMAMALIDIR .Özürsüz olarak ayakta idrar yapmak mekruhtur . Peygamberimiz (SAV) mutlaka çömelerek abdest bozardı.

ÇÖMELEREK İDRAR YAPMANIN TIBBİ YÖNÜ: Çömelince karın kasları kasılır, dizler karına tazyik yaparlar .Dolayısıyla mesane baskı altında kalarak tam boşaldıgından , idrar artıgı kalmaz. Bu ise idrar yollarında taşların oluşmasını önledigi gibi , prostat hastalıgı olanlarda da şikayetlerin azalmasını saglar . Çömelerek idrar yaparken hafif sol tarafa meyletmelidir . İdrar yollarının anatomisine (yapısına) uygun olan bu pozisyonda idrar yollarının ve mesanenin tam boşalması mümkün olmaktadır.
Ayakta yapılınca , mesanede bir miktar idrar kalır . Bu kalan idrar , başta taş ve iltihap olmak üzere , birçok idrar yolu hastalıklarının ana sebeplerinden biridir .Bilhassa yaşlıların mesane adeleleri gevşektir ve mesanenin tam boşalmasını saglayamaz. Şayet Prostat büyümesi de mevcut ise durum daha da vahim olur ve mikropların üremesine uygun bir zemin hazırlar . Bu hastalıklardan korunma recetesini Peygamber Efendimiz (sav) l400 sene evvel vermiştir .

Abdestini titizlikle alıp Namazını huşu içerisinde kılmak istiyen müslümanın bu konuya çok dikkat etmesi gerekmektedir..Bu hususlarda Pergamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuşlardır.: “İdrardan çok iyi korununuz .Çünkü kulun kabirde en önce hesaba çekilecegi şey odur. Kabir azabının çogu ondandır ” (Cami-i Sagir ve Şerh-i Münir ) buyurmuşlardır .

19.11.2004 Fazilet Takvimi

Erkegin istibra yapması farzdır .Kadında istibra icap etmez. İstibra yapmadan alınan bir abdestten sonra veya abdest alma esnasında çok azda olsa idrar damlası çıksa veya idrar mahallinde bir yaşlık görülürse abdest bozulur . Bu şekilde alınan abdestle yapılacak ibadetler geçersiz olur . Müslümanlar istibraya dikkat etmelidir. Bilhassa İMAMLAR bu duruma daha fazla ehemmiyet vermeli ; hem kendi , hem de cemaatin namazını ifsad etmemelidir .

Hz.Aişe (r.a) validemiz : “ Size Nebiyy-i A’zam (sav) ‘ın ayakta bevlettigini kim haber verirse ona inanmayın . Mutlaka oturarak abdest bozardı ( Süneni Tirmizi. C 1.Sh.1.12 ) buyurmuşlardır .

Hz.Cabir (ra) ‘dan “ Resulullah (sav) ayakta idrar yapmayı yasakladı ” (Süneni Tirmizi. C.1.Sh.19/20 ) buyurmuşlardır .

Çünkü kişi idrardan korunmazsa namazı batıl olur .

İstibraya önem vermiyen namazına önem vermemiştir.

Bu lakayıtlık da kişiyi cehenneme sürükler.

(KAYNAK : İstibra Usülü – Gonca Yayınevi –
Uz.Dr.Ali HATAY- Bevliye Uzmanı )

Bir Yanıt “İstibra Usulü”

  1. ramazan aydoğdu said

    istibrada gelen idrar damlası iç çamaşırına bulaşşa. o namaza manimidir

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: