Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

O Gördükleriniz, Osmanlı Sigorta Şirketinin Levhalarıdır.

Posted by Site - Yönetici Kasım 19, 2008

ESHAB-I KEHF VE ESHAB-I KEHF’İN İSİMLERİ

ESHAB-I KEHF VE ESHAB-I KEHF’İN İSİMLERİ

Peygamber Efendimiz buyuruyorlar ki: “Evlatlarınıza Eshab-ı Kehf’in isimlerini öğretiniz.” Çünkü onların isimleri bir binada bulunursa, o bina yanmaz; bir eşya üzerine yazılırsa, o eşya çalınmaz; bir hayvan üzerinde bulundurulursa o hayvan kaçıp gitmez.
Yangında bir bez parçası üzerine Eshab-ı Kehf’in isimleri yazılıp ateşin ortasına atılsa, yangın söner.
Çok ağlayan çocuğun beşiğinde başının altına konulsa, çocuk ağlamaz.
Çekirge için, bir kâğıt üzerine yazılıp bir ağaca takılıp tarla ortasına dikilirse çekirgeler gider. Hamile kadının sol oyluğuna bağlanırsa, doğum kolay olur.
Ayrıca; Uyuyamayan bir kimseye, Haşir Suresinin sonunda Lev enzelnâ’dan başlayarak 4 ayet, arkasından da Eshab-ı Kehf’in isimleri okunursa, o kimse uyur.

ESHAB-I KEHF’İN İSİMLERİ

Mernûş, Mekselînâ, Mislînâ, Yemlîhâ,

Kefeştatayyûş, Şâzenûş, Debernûş,

Kıtmîr .( Køpeklerinin ismi dir )

OSMANLI SİGORTA ŞİRKETİ

İngiliz Büyükelçisi, eski Müslüman-Türk evlerinin dış duvarlarına asılan, “Eshabı Kehf ve Yâ Hâfız Ey Muhâfaza eden, koruyan Rabbimiz” levhalarını görünce dayanamamış ve Keçecizâde Fuad Paşa’ya bunların ne olduğunu sormuş. Fuad Paşa, İngiliz’in tam anlayacağı dille cevap vermiş:
O gördükleriniz, Osmanlı sigorta şirketinin levhalarıdır.

Kaynaklar:
1) Hazînet-ül Esrar, sahife 84–85
2) Ruh-ul Beyan 5.cilt, sahife 233

Bir Yanıt “O Gördükleriniz, Osmanlı Sigorta Şirketinin Levhalarıdır.”

  1. Merhaba sevgili din kardeşlerim.bilindiği üzere.yerzüne çok sayıda peygamber,nebi,salih kişiler telafuz etmiş ziyarette bulunmuşlardır.eshab-ı kehf adıyla bilinen salih kişilerde,allah,ın seçtiği inançlı kişilerdendir.ahir zamanda dinsizliğin yayılmasıyla başlayan savaşların katliamların yüksek miktarda alınan vergilerin,var ettiği yaşam şeklini hepimiz biliyoruz.ve yaşıyoruz.allah kıyamet saatine bir gün kalsa bile yer yüzüne getireceği ehli kitap kişilere göstermesi için vadeddiği günü bize hepimize yaşamayı nasip etsin derim.hz. muhammed sav. efendimizin ecdadından olan fatmanın çocuklarından hz. medhiyi bize görmeyi nasip etsin.isa mesih,in 12 havarisi vardı.hz. mehdi,ninde 7 havarisi olacaktır.bu havariler esha-bı keh,in kendileridir.mehdinin yardımcıları olmayı aqllah bize nasip etsin allah bize azizlerin yüzünü görmeyi nasip etsin.allah kalbinde fesat olmayan,verdiği sözü tutan,çevresinde dürüst tanınan kişiler vaadedmiştir.tüm dünyayı bir günlüğüne yönetme gücünü,salih kişlere cenabı allah vadeder.yetki verir.allah hepimizi bu nimetle mazhar eylesin.allaha emenaet olun kardeşlerim

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: