Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

CEHENNEM

Posted by Site - Yönetici Ekim 21, 2008

cehennem, kafirler,İslâm dininden irtidad etti dönen mürted olan

CEHENNEM

Azab yeri cehennem yedi kattir :

1-Cehennem

2-Leza

3-Hutame

4-Sair

5-Sakar

6-Cahim

7-Haviye

Bu tabakalar birbiri altindadir. Altta olanlar usttekilerden daha siddetlidir. Cehennem denilen ust tabakaya, imanlilardan gunahkarlar girerler. Onlar ciktiktan ve Cennete girdikten sonra bu tabakada kimse kalmaz.

Diger alti tabakada imansizlar bulunur. Sonsuz olarak orada kalirlar. Yuzleri kara, gøzleri kør, ac susuz ve her biri bir seytanla beraber bogazlarinda bukagi  (Piranga), Katrandan elbiseler icinde azap olunurlar.

Tefsir-i Kebir sahibi imam Fahreddin Razi ve diger mufessirler søyle bildiriyorlar ki, ikinci tabakada yahudiler, ucuncu tabakada hristiyanlar ( Cunku Allah uctur deyip Allaha ortak kosuyorlar ), dørduncu tabakada Sabiib ( Denen, yildizlara tapan kafirler ) besinci tabakada mecusiler, altinci tabakada musrikler, yedinci tabakada munafiklar ( vemurtedler ) azap gørurler.

Cehenneme giren kafirler ve seytanlar orada kalirlar.Hic cikmazlar, Ølmezler, rahat olmazlar. Azablari az da olsa eksilmeyip, gittikce siddetlenir, artar. Cehennem atesinin te`siri dunya atesinden yetmis kat daha fazladir. Bir kafiri Cehennem atesine attiktan sonra, dunya atesine koysalar, rahata kavusup saglam kimseler gibi zevk icinde olurdu. Allahu Teala bizi bundan korusun.

Gøvdeleri ateste yanip kømur olunca, Allahu Teala tarafindan etleri yenilenir. Azablari hic tukenmez, gittikce artar. Cehennemde onlara ølum yoktur.

Cennet ve Cehennem ve iclerinde bulunanlar sonsuzdurlar.

Cehennemde ondokuz zebani vardir. Bunlar melektir.Ondokuz melek reisleridir, bunlarin emrinde cok zebani vardir. Hepsinin resisi Malik`dir.

Bir Hadis :

” Sayet Cehennem kivilcimlarindan bir kivilcim doguda olsaydi, batida olan bir kimse sicakligini hissederdi.” ( Hadis-i serif, Teberani;Mu`cemu`l –Evsat )

Fazilet takvimi 14.10.2008

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: