Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Vefât eden anne-baba adına iyilikte bulunmak

Posted by Site - Yönetici Mayıs 18, 2008

Namaz,,Vefât eden anne-baba adına iyilikte bulunmak,,

Vefât eden anne-baba adına iyilikte bulunmak

Ebû Übeyd Mâlik bin Rebîa es-Saîdî (r.a.) bir gün, “Ey Allâh’ın Resûlü, anne ve babamın vefâtlarından sonra da onlara iyilik yapma imkânı var mı, ne ile onlara iyilik yapabilirim?” diye sormuştu. Bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz, “Evet vardır. Onlara duâ, onlar için Allâh’tan istiğfar (günahlarının affedilmesini) talep etmek, onlardan sonra vasiyetlerini yerine getirmek, anne ve babanın akrabalarına karşı da sıla-i rahmi îfa etmek, anne ve babanın dostlarına ikramda bulunmak” (1) cevabını vermiştir.

İbn Abbas’tan (r.a.) rivâyet olunan bir hâdis-i şerifte şöyle buyrulmuştur: “Bir adam gelerek, ‘Ey Allâh’ın Resûlü! Annem vefât etti. Ben onun için tasaddukta bulunsam ona faydası olur mu?’ diye sordu. Resûlüllah Efendimiz (s.a.v.), ‘Evet’ buyurunca, adam; ‘Benim meyveliğim var. Sizi şâhit kılıyor ve onu annem için tasadduk ediyorum’ dedi.” (2)

Sa’d bin Ubâde (r.a.) hadîsinde ise, ölünün arkasından yapılacak sadakanın hangisinin daha efdâl olduğu beyan edilmektedir. Hz. Sa’d (r.a.) şöyle anlatıyor: ‘Ey Allâh’ın Resûlü, dedim. Annem vefat etti. (Onun adına) yapacağım sadakanın hangisi faziletlidir?’ Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz, ‘SU’ buyurdular. Bu cevap üzerine Sa’d bir kuyu kazdı ve, ‘Bu kuyu Sa’d’ın annesi için’ dedi.” (3)

Dünyaya gelmemize vesîle olan, bizleri büyüten, yetiştirip adam eden, üzerimizde çok büyük hakları olan anne – babalarımıza; hayatta iken hizmet edip itaatte bulunmak, öf bile demeyip gönüllerini kırmamaya gayret göstermekle mükellef/yükümlü olduğumuz gibi, vefatlarından sonra da unutmamak boynumuzun borcudur. Onlar için Kur’an okumalı, duâ, istiğfar, hayır ve hasenâtlar yapıp ruhlarına hediye etmeliyiz. Mü’mine yakışan budur. Hayırlı evlat buna denir.

* * *

VEFAT EDEN ANNE-BABA HAKLARININ ÖDENMESİ İÇİN BİR BAŞKA USÛL

Anne-babanın haklarının ödenmesi için, çarşambayı perşembeye bağlayan gece, akşamla yatsı arasında, 2 rek’at namaz kılınır. Her rek’atte:

7 Fâtiha-i şerife, 7 Âyetü’l-Kürsî, 5 İhlâs-ı şerif, 5 Felak sûresi, 5 Nâs sûreleri okunur. Bu namazın sevabı anne-babaya gönderilir. (4)

Halis Ece

DİPNOTLAR
(1) Ebî Dâvud, Sünen, Edep 12
(2) Buhârî, Sahîh, Vesâyâ, 15
(3) Ebû Dâvud, Sünen, Zekât 42
(4) Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neştiyat, İstanbul, 1983, s. 57

5 Yanıt “Vefât eden anne-baba adına iyilikte bulunmak”

 1. hasan said

  evet anne ve baba hakkı çok önemlidir.kişi isterse evliya olsun.anne ve babası ondan razı değilse,cennete giremez.mekkenin fethinde sahabelerimizden”ra” biri..ya.rasülallah.mekke fethedilince,kabenin eşiğini öpeceğim diye vaad etmiştim.dediğinde…şanlı peygamberimiz,efendimiz.”asm”.buyurdularki,git annenin ayağını öp..yapacağımız her hayırları,anne ve babamız için yapalım.kuran-ı kerimimizde,allahımız.anne ve babalarımız için.”üüff”bile demeyiniz buyuruyor.aslında bu .üffün.yeter yeter de artar.selamlar.

  Beğen

 2. abdullah said

  selamın aleyküm

  babam ben askerdeyken vefat etti

  10 ay goremedim usta birliğim boyunca,izine cıktıgımda ogrendim,cenazesinde bile olamadım.

  Onu okadar ozluyorum ki anlatamam.

  onu nekadar sevdiğimi kimse bilemez.

  onun kabrinde rahat etmesi icin herşeyi yaparım.

  Allâh’ım onun tum gunahlarını affet.topragı bol olsun.huzurla yatsın…

  Beğen

 3. Abdullah kardesim, Allah size ve ailenize sabirlar versinAllah rahmet eylesin,Anne ve babanin yeri doldurulamaz, sizi anliyorum.

  Beğen

 4. Şiir said

  Anne Ve Baba heryerde bulunamaz..

  Şiir

  Beğen

 5. aleyna said

  Selamun Aleykum butun musliman alemine,

  olum herkesin kapisinda bunu kendimiz taddimizda daha cok anliyoruz. insanin hayatini cok degistiriyor olumu yasayinca helede annen veya baban olunca inanilmaz cooook kotu duygu kendimizde olup diriliyoruz bu aciyla, ama iste hayat devam oluyle olunmez derler ama o aci duygu yurekte kalan birsey vede cok buyuk. kendimiz cok sukur hayirlar yapmaya gayret gosteriyoruz hayirli bi evlat olmaya devam ediyoruz vede dualarimizda hic eksik etmiyoruz cok sukur Allahimiza!
  Olenlerin makami cennet ve kabri genis olsun.Cenabi Allah herkesi Cennete nasip etsin.
  Allaha emanet olun hayat devam ediyor istesende istemesende….

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: