Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Necip Fazıl ve Türkçe Kur’an meselesi

Posted by Site - Yönetici Mayıs 17, 2008

Kur`ani kerim, kuran,Necip Fazıl ve Türkçe Kur’an meselesi

Necip Fazıl ve Türkçe Kur’an meselesi

“1943 yılında, Ankara’ya gitmiştim. Ankara’da beklenmedik bir haberle karşılaştım:

-‘Diyanet İşleri Başkanı, Kur’anı türkçeye çevirip, hakiki Kur’anı ortadan kaldırmak için bir kanun çıkartmak istemektedir.’

Diyanet Reisi’yle bir iki kez görüşmüşlüğümüz vardı, fakat, Allah’ın kitabını Türkçeye çevirip onu Kur’an ismiyle resmi ibadete sokmak gayreti derecesinde açık ve muazzam bir küfründen haberim yoktu.

Bu haberi duyduktan birkaç gün sonra, bir toplantıda, Diyanet Reisiyle karşılaştık, kendisine:

‘Duyduğuma göre, Kur’anı türkçeye çevirmek ve bunu resmen ibadet dili haline getirmek şeklinde bir düşünceniz varmış. Sapıklık ve hüsranların en büyüğü olan böyle bir hadiseyi, bizzat sizin ağzınızdan duymadan inanılır şey telakki edemiyorum. Lütfen hakikati bildirir misiniz?’

Uçuk benzi bir kat daha uçarak ve soluk dudakları bir kat daha solarak bana şu cevabı verdi:

‘Evet Necip Fazıl Beyefendi! Sizin dini bakımdan imkansız gördüğünüz bu işi, Mezhep İmamlarının kabul ettiğini bilmiyor musunuz? Mezhep İmamları Kur’anın başka bir dille okunabileceği ve bununla ibadet edilebileceği hakkında görüş belirtmişlerdir.’

Bu cevabı alır almaz, bütün kanımın, beynime dolduğunu hissettim. Bu adam, sade Allah kelamının yok edilmesinden doğan küfürle iktifa etmiyor, dinin büyük şahsiyetlerine, mezhep sahiplerine, resmen ve açıkça iftira atıyordu.

Kendisine şu cevabı verdim:

‘Sadece küfürle kalmıyor, bir de küfrünüze ortak arıyorsunuz! Kur’anın Allah kelamı olduğuna inanan her fert, Allah kelamının, nazil olduğu lisan kalıbından ayrılmayacağını, ayrılacak olursa, artık onun Allah kelamı olmayacağını bir hamlede kavrayacak bir anlayışa sahiptir. Bakın, Diyanet İşleri Reisi Efendi, Ben, Necip Fazıl, sizin elinizdeki icra vasıtalarına karşı, bir kamyonu durdurtmak isteyen bir piliç kadar zayıf bir ferdim; fakat size açıkça haber veriyorum, eğer sapıklığınızın büyüsü altında şuurunu körletip sizi destekleyecek bazı fertler bulacak ve bu niyetinizi tatbik mevkiine çıkaracak olursanız, bir piliçten hiç farkı olmayan bu zayıf cüssemi, kamyonun tekerlekleri altına atmakta tereddüt göstermeyeceğim!’

Evet bütün İslam düşmanlarına parmak ısırtacak bu imansıza bunları söyledim ve çıkıp gittim.”

4 Yanıt “Necip Fazıl ve Türkçe Kur’an meselesi”

 1. hasan said

  zamanımızda bid,ad ehli,sapık görüşlü ve mezhebsiz çooook prof.lar var allahüteala onların “”yazılı ve sözlü “sesli”” şerlerinden korusun.amin.şanlı peygamberimiz sav.bir hadis-i şeriflerinde “bid,ad ehlinin sohbetlerinden aslandan kaçar gibi kaçınız.”ve sapıklar şanlı ashab-ı kiram hazeratlarınada dil uzatıyorlar “dilleri kopası” şanlı peygamberimiz sav. hadis,i şeriflerinde.”herkese şefaat edeceğim,ashabıma dil uzatan hariç.”işte bu medyatik sapık prof.lar başta hz.muaviye ra. hz.leri dahil birçok sahabemize dil uzatıyorlar.bunlar türkçe kuran meczupları.

  Beğen

 2. Ali Nihat AYAR said

  Yorum yapmaya bile değimez. Allah dan korkan bilmediği iş için susar, bildiğine konuşur. Allah dan korkmayan bildiğine de, bilmediğine de konuşur. Bu gün ne bildikleri bile meçhul olup her şeye konuşanlar çokca. Ben susmayı tercih ediyorum.

  Beğen

 3. takva_sahibi said

  Arkadaşlar Allah adına bir şeye dayanmadan konuşup cok büyük bir zan altına giriyoruz!İnsanları yanlış yönlendirenden daha zalim kim olabilir!!Lütfen bunu önyargısız okuyun..
  Din alimleri ne derse desin asıl kaynak Kuranı Kerim ve hadislerdir!
  Bunun dışındakiler sadece yorumdur!İbrahim(4)“Biz her peygamberi, kendi milletinin dili ile gönderdik,
  ta ki onlara hakikatleri iyice açıklasın.“işte tevrat ve incil ibranice inmiştir çünkü o halk ibranice konuştuğu için.
  Yemin ederim ki Allahın dili arapça değil Kuranı Kerimdir.Allah onu en düşük zümeredeki insan bile anlasın diye örneklerle anlatarak sade ve bir şekilde göndermiştir bırakın zorlaştırmayı artık!!
  Kuranı arpçadan başkda dilde okuyamazsınız diyerek Kuranı anlayan insan sayısını azaltmak mı günah,
  yoksa türkçe olarakta yaşayabilirsiniz diyerek onun ilmini genişletmekmi?Allah bizden tam tekemmül idrak etmemizi değil onu okuyup üzerinde düşünüp
  namaz kılıp iman etmemizi istiyor.Meryem(97)“Bizim, Kur’ân’ı senin dilinle indirip kolaylaştırmamızın başlıca sebebi,
  senin müttakileri müjdelemen ve inatçı kimseleri de onunla uyarmandır.“Mekke halkı arapça konuştuğu icin arapça indi Kuran iyi düşünün!
  Duhan(58)“Biz Kur’ân’ı, insanlar iyi anlayıp ibret alsınlar diye, senin dilinle indirerek anlaşılmasını kolaylaştırdık.“beni kimse ilgilendirmiyor Kur’an bana yeter!!
  Keşke herkes arapça bilseydi ama toplumun yüzde belki 3 veya 5 i biliyor tam anlamıyla.İşte türkçe okuyamssnz diyerek kalan kısmını
  uzaklaştryoruz islamdan varmı böyle bişey!!işte bu yüzden karakteri zayıf bi toplum olduk ve bilimde cığır açan dünyadan uzaklaştık.
  Şuna emin olun her nekadar değişmiş olsada kitapları mesela hristyan toplumlar kendi dillerinde yaşadkları icin başarılılar.
  Gazetelrndeki anlatım a bakın bide bzm gazetelere!Bzm hakmzda en ufak bişey cıksa btn gazeteler haber yapıyor.
  ne kadar düşmüşüz değil mi.
  Onlar yapıyormu sizce asla!
  Korkmayalım islamı anadilimzde yaşayalım hatt namazımızıda öyle cünkü onuda bilmeden anlamadan kıldık yıllarca tmm sonradan anlamına bak diyor çok bilmiş ama maliki yevmiddin derken onu o an hissetmemiz lzm!!
  Bakın bu dediklerimn zıttı bi sure veya hadis yok beni bu ilgilendirir!!Bu Allah la sizin aranızda bişeydir kimse ama kimse karışamaz!
  Eminim Türkiye dinini ana dilinde yaşasa abd nin yerini alacaktır.Yemin ediyorum bu böyledir.Bi önerimde bir meal yarışı var ortada ne kadar yanlış bence halbuki 10-15 kişilik hem dilbilgisi hemde arapça uzmanı bi heyet toplanmalı
  ve gerçeğine yakın duyguya sahip bi meal yapılmalı ve insanlar tek bir meal okumalılar.İsalm icin yapılmalı bu.Fussilet(44)
  “De ki: “O (Kitap),iman edenler için hidâyet ve şifadır.”Ama iman etmeyenlerin kulaklarında ağırlıklar vardır.Kur’ân onlara kapalı ve karanlık gelir.
  Onların,çok uzak bir yerden sesleniliyor da söyleneni hiç anlamıyorlar gibi bir halleri vardır.“Bazen Allah korusun bu hale düşmüyormuyuz!..

  Beğen

 4. bircan said

  S.a kardeslerım.bu gun sitenıze ılk gelısım ve ustadın hayatının bır anısını okumaktan memnun kaldıgımı belırtmek ısterken yorumlara goz attım.Inanılmaz sekılde bıldıklerının sındırememıs ve karnındakılerı dın ve kendı kanaatı olarak ortaya kusan bırını gordum.ve kufur ehlını tebrık etmek geldı ıcımden.ınsanların her seyını helalı haramı sıyahı beyazı hakıkatı hayalı o kadar karıstırmıslar kı dındar bırı oldugundan suphe etmedıgım bırı ortalıgı kusmukla doldurmus.azgın her millete ınen peygamberlerın elbette anlasılması ıcın o milletın dılınde konusması teblıgını yapması adetullahtır.peygamberımız ıse ıns ve cın olmak uzere ıkı turlu warlıklara mujdecı ve korkutucu olarak cıhan sumul olarak wazifelendırılmıstır..kurani dil olarakda arapca secılmesı o millete aidiyatını gostermez.bilakıs o dılın kurani lafza uygun oldugunu gosterır.yeryuzundekı tum insanlar ve cinler elınden geldıgı kadar Allah C.C nun ne ıstedıgını ogrenmek ve peygamberine bagliligını bıldırmekle yukumludur.dinin diregi olan namazda kaf ayn saad gıbı harfı mukattayı tasıyan surelerı dıger dıllerde nasıl anlatacaksın.manalarını onceden bılmekle tefsır okumakla kur ani derınlıgımızı artıracagımıza kendı sıglıgımıza KURAN ı sıgdırmaya calısıoruz.bu gun bızım anlamadıgımız pek cok sey yarının ınsanına cok seyler anlatacaktır.Onun ıcın bız KURAN ı tasıyıcı olalım sekıllendırıcı degıl.
  Unutmayın DIN=NAKILLE GELMISTIR.
  Nakledenler kendı dıllerınde bıze getırseydı kuvvİrat kelimesini bu gunku quantum anlayısıyla guneslerın omur surecını anlattıgını bılemıyecektık. milliyetcılık adı altında nakıl bozulmasına yanasmamak gerekır.alimler bıze nasıl tefsırler yazdı ıse ilmi yetende surelerden anladıgını anlatsın.namazda okuyacagım dıye ayak dıremesın.unutmayın..
  HIC BIRIMIZ SEYTAN KADAR İLİM SAHİBİ DEGİLİZ.SEYTAN ISE LANETLENENLERDENDIR..

  ALLAHA EMANET OLUN KARDESLERIM

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: