Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

“KİM BENİ SEVERSE CENNETTEDİR”

Posted by Site - Yönetici Nisan 12, 2008

Kim beni severse cennettedir, hz muhammed

“KİM BENİ SEVERSE CENNETTEDİR”

Enes Bin Malik (r.a.) diyor ki:Rasulullah bana şöyle buyurdular: “Yavrucuğum! Kalbinde kimseye karşı kötülük beslememeğe çalış,gücün yeterse gece ve gündüz bunu yap.Yavrucuğum! Bu benim sünnetimdir Kim benim sünnetimi hayata geçirirse ,gerçekten beni sevmiş olur.Kim de beni severse benimle cennettedir.”

MELEKLERİN YIKADIĞI ŞEHİT

Ensar’dan Hanzale bin Ebu Amir (r.a.) Peygamber Efendimizden (s.a.v.) evvel de putlara tapmayan bir zattı.Rasulullah’ın daveti üzerine hemen iman etti.Bedir gazasında bulunmuştur.Abdullah bin Selül’ün Müslüman olan kızı Cemile(r.anha) ile Uhud Gazvesi’nden bir gün önce evlendi.

Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’in Mekkeli müşriklerle harp için Uhud’a gittiğini duyunca geç kalırım korkusuyla boy abdesti almaya fırsat bulamadan İslam ordusuna katılan Hanzale (r.a.) müşrüklerin üzerine can siparane hücum etti ve şehitlik metebesine kavuşuncaya kadar durmadan çarpıştı.

Muharebe esnasında Ebu Süfyan’la karşılaştı ve onu atından yere düşürdü.Ebu Süfyan’ın çevresinden yardım istemesi üzerine Şeddad bin Esved yetişip Hanzale(r.a.)’yi mızrakla şehit etti.

Şehit olduktan sonra Ashab-ı Kiram’dan Hanzale’yi görenler başından su aktığını fark ettiler. Peygamber Efendimiz(s.a.v.) “Ben Hanzale’yi yerle gök arasında gümüş bir tepsi içinde yağmur suyu ile yıkadıklarını gördüm.”buyurdu.

Ashab-ı Kiram onun boy abdesti alamadan şehit düştüğünü ve melekler tarafından yıkandığını öğrendikleri zaman ona “Gasilü’l Melaike”(meleklerin gaslettiği,yıkadığı kimse) lakabını verdiler.

Ashab-ı Kiram içinde Evs kabilesinden olanlar ,Hazrec kabilesinden olanlara karşı “Meleklerin yıkadığı Hanzale (r.a) bizdendir.”diye iftihar ederlerdi..

Hadis-i Serif

“ Küçük iken ölen çocuklarınız ,cennet (ehlin) in küçükleridir.Onları biri (ana-) babasıyla karşılaşıp elbisesi (nin etekleri) ne yapışır ve Allah onu ve (ana-) babasını cennete sokuncaya kadar bırakmaz.” (Hadis-i Şerif, Sahih-i Müslim)

 
Fazilet Takvimi 2008

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: