Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

ÖFKEYİ DİNDİREN SÖZ

Posted by Site - Yönetici Nisan 3, 2008

Fatih sultan mehmet hazretleri

ÖFKEYİ DİNDİREN SÖZ

Ashab-ı kiramdan Süleyman bin sured r.a. buyuruyor ki;
Rasulullah .sa.v. ile beraber oturuyordum. O sırada iki adam birbirlerine öfkeyle kötü söz söylüyorlardı.Bunlardan birinin yüzü kıpkırmızi olmuş,şah damarları şişmişti.
Bunun üzerine Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu;
Ben bir kelime biliyorum,şayet o adam onu söylemiş olsa kanedinde bulduğu bu hal (öfke) ondan giderdi.Eğer euzü billahi mineş-şeydanirracim derse bu hal ondan gidecektir.”buyurdu.

FATİH SULTAN MEHMED HANIN DOĞUMU

ikinci sulan Murad hanın oğlu Sultan ikinci Mehmed han 1429 senesinde edirnede eski sarayda sabaha karşı Hüma hatundan dünyaya geldi.
Sultan ikinci Murad K. kerimde sure-i fethin ilk ayetlerine başlarken şehzadesinin dünyaya geldiğini müjdelediler.Şair padişah “Ya öyle mi,elhamdülillah ravzayı muradda bir gül-i Muhammedi açtı.” dedi.Böylece şehzadenin isminide koymuş oldu.Cuma günü vezirlerin ,emirlerin ve alimlerin hazır bulunduğu bir toplantıda iki rekat şükür namazı kıldıktan sonra kucağına verilen kundaklı bebeğin kulaklarına tekbir ve ezanla 3 defa Mehmed bin Murad diye seslendi.
Hoca Sadeddin Tacut-teravihde diyoru ki:
Fatih sultan mehmed hanın doğduğu sene yeryüzünde fevkaladelikler meydana gelmiştir.Doğduğu günlerde gündüz vakti gökyüzünde yıldızlar gecedeki gibi göründü.Büyük bir kuyruklu yıldı doğdu ve İstanbulun ucundan diğer ucuna uzanmış gibi seyredildi.O sene doğan çocukların çoğu erkekti.Hayvanlar ikiz yavruladılar.Atların yavruları erkek,ahır hayvanlarının dişi oldu.Tarlalarda ki hububat taneleri çok iri olup,bağ ve bahçeler meyva bolluğuna ğark oldu.Tarihçi Hmmer de benzerini yazmıştır.

(Osmanlı Tarihi)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: