Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

SÛRE

Posted by Site - Yönetici Mart 30, 2008

Ayetel kursi,sureler,kisa sureler,sure ne demektir,

SÛRE

Sûre ,lugatte derece ,yüksek rütbe ,şeref ve şan ,güzel tarzda yapılmış bina manasına gelir.Şehirlerin çevrelerine çekilen hisara da “SûR”denilir .

Sûre,Kur’an-ı Kerim ‘in ,en az üç ayet ten müteşekkil ,hususi bir ismi haiz olan bölümlerinden herbirine verilen ünvandır .Kur’an-ı Zişan ‘ın bölümlerinden herbiribüyük bir şeref ve mertebeye haiz olduğu veya her bölümü manevi surlar ile mestur ( örtülü ) ,mahfuz bulunduğu cihetle “Sûre ” denilmiştir.

Kur’an-ı Kerim ‘in sûreleri yüzondörttür.Hicretten sonra da Medine-i Münevvere ‘de yirmi sekiz Sûre-i Celile nazil olmuştur .

ÂYET

Âyet lugatte alamet ,nişane ,ibret ,delil ,her taraftan göze çarpan yüksek bina manasınadır .Hâriku’l-âde manasında da kullanılır.

Istılahımızda ” Kur’an-ı Mübin’in başlıca bir manayı ,işaret veya bir hükmü hâiz olan uzunca veya kısaca cümlelerinden herhangi biri”dir. Cem’i (çoğulu ) âyât’dır .

TEFVİZ

Tefviz ,bütün işlerini Allahü Teala’ya ısmarlamaktır .Allahü Teala ‘dan bir şey istediği zaman duasında ” Ya Rabbi ,hayırlı ise nasip et “demelidir . Kat’iyyen “Şu muradımı (isteğimi ) bana ver ” dememelidir . Çünkü sonu zarar ve ahirette kendisine azap sebebi olabilir .Böyle şeyin olması beladır .Olmaması iyidir .Çok şeyler vardır ki insan onu ister ama o şey aslında şerdir .

Çok şeyler vardır ki ,insanın hoşuna gitmez çirkin görür ;fakat aslında o hayırdır . Bunun için insan işlerini gaibleri bilen ,hakim ve rauf olan Allahü Teala’ya tefviz ve teslim edince ,Allahü Teala onun dünyasına ve ahiretine hayırlı olanları ihsan eder,zararlı olanlardan korur.( Birgivi )

Bir Hadis :

“Her iyilik sadakadır .Hayra delalet eden onu işleyen gibidir .Allahü Teala felakete düşene yardım etmeyi sever .” ( Hadis-i Şerif ,Beyhaki, Şu’abü’l-İman )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: