Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

ALMANYADA DOMUZLU DÖNER SKANDALI..

Posted by Site - Yönetici Mart 24, 2008

ALMANYADA DOMUZLU DÖNER SKANDALI..


DİKKAT!….
ALMANYADA DOMUZLU DÖNER SKANDALI…

Son aylarda yaşanan bozuk et skandalından sonra şimdi de dönerde domuz eti bulundu. Bağımsız kontol laboratuvarları derneği (Verband Unabhängiger Prüflaboratorien) başkanı Gero Beckmann Hessen, Thüringen ve Bayern eyaletlerinde döner satan dükkanlardan alınan numunelerde yapılan analizler sonucunda 13 Imbisste satılan dönerlerde domuz eti bulunduğunu söyledi.

Beckman kontrol edilen her üç dönerden birinde domuz eti kalıntılarına rastlandığını belirti. Beckmann, dönerde domuz eti analizinin yaklaşık 200 Euroluk bir maliyeti olduğu için ancak bu kadar analiz yapıldığını söyledi. Maalesef Berlin gibi şehirlerde 1 euroya döner satılmaktadır. Hiç bir fast food zincirinde 1 euroya bir yemek yemek mümkün değilken dönerciler nasıl oluyor da 1 Euroya döner satabiliyorlar? Ucuz döner üretmenin tek yolu ucuz et bulmak bu da bozulmuş veya bozulmaya yakın etler ve domuz eti gibi etleri kullanmaktan başka bir şekilde açıklanamıyor. Domuz etinin kilosunun 50 cente alınabildiği düşünülürse durumun vehameti ortadadır.

Daha ucuza üretmek adına hem kalite düşürülmekte, müslümanların güveni sarsılmakta, hem de döner piyasasının adı lekelenmiş olmaktadır. Bozuk et ve domuz eti skandalları tüketicinin midesini bulandırıyor ve et yeme isteğini de azaltıyor. Bu tip üreticiler ve dönerciler kendilerine zarar verdikleri gibi helal yoldan üretim yapan dönercileri de etkilemektedir. Yapılması gereken bu tip döner üretimi yapan ve satan imbislerin deşifre edilmesi ve halka duyurulmasıdır. Eğer tüketici 1-2 Euroya döner yemek istiyorsa içinde domuz eti olabilme riskini de gözönünde bulundurması gerekiyor.

Benzer durum, Türkiye için de geçerli olabilir. Denetlemekle görevli Resmi Makamlar Türkiye’de de benzer bir skandalın patlamasına fırsat vermeden gerekli denetimleri yapmalıdırlar. Ayrıca namusu ile çalışmak isteyen döner üreticileri ve döner satıcıları sektörlerine leke getirebilecek, bu gibi yolsuz çalışan meslektaşlarını oto kontrol yaparak aralarından tasfiye etmelidirler. Sağlığına ve inancına dikkatli tüketiciler de bu olumsuzluklarla her an karşılaşabilecekleri cihetle döner yemede çok dikkatli olmalıdırlar.

Kaynak: http://www.canfm.info/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: