Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Müslüman’a beddua değil, hayır-dua etmelidir

Posted by Site - Yönetici Mart 16, 2008

beddua,Müslüman’a beddua değil, hayır-dua etmelidir

Müslüman’a beddua değil, hayır-dua etmelidir

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz‘in mübârek ashâbından İbn Mes’ûd’un (r.a.) bir değerlendirmesi şöyle:

“Bir kardeşinizin günah işlediğini gördüğünüz zaman, ‘Allâh’ım, onu rüsvay et, Allâh”ım onu kapından kov!’ diye ona karşı şeytana yardımcı olmayın. Fakat, sizi de onun durumuna düşürmemesini Allah’tan niyâz edin. Zira biz, Muhammed (s.a.v.) ashâbı, herhangi bir kimse hakkında, onun ne hâl üzere öldüğünü öğrenmedikçe bir şey demezdik. Ancak, ömrü iyilikle son bulana, ‘Kazandı’ derdik. Ömrü kötülükle son bulan kimse için de korkardık.”

Şimdi İbn Mes’ûd‘un (r.a.) bu değerlendirmesini gözümüzün önüne getirelim… Birilerinin bizim için, “Allâh’ım, onu rüsvay et, Allâh’ım onu kapından kov!” diye bedduâ ettiğini düşünelim… O dehşet içerisinde kendimize dönelim… Bu hâlin yanlışlığını ve çirkinliğini görüp, hatalı ve kusurlu olan kardeşimize karşı, birazcık olsun nefsimizi insafa dâvet edelim…

Kötü niyet ve bedduâlarımızı, “Allâh’ım, ona hidâyet et, sırât-ı müstakîminden/doğru yolundan ayırma, onun hoşa gitmeyen fiillerini izâle et ve onu kapından kovma, huzuruna kabul et” mealinde hayır duâlara tebdil edelim. Zira bir mü”min için; doğru olan da, yapılması gereken de budur. Hakk”ın rızâsı da bu yöndedir.

NÜKTE: SONRADAN GÖRME

İbn Asâkîr‘in (rh.) Ebû Hüreyre‘den (r.a.) rivâyet ettiği bir hadîs-i kudsîde, Dâvud aleyhisselâmın şöyle söylediği haber verilmiştir:

“Elini, dirseğine kadar büyük bir yılanın ağzına sokup, yılanın bütün kolunu ısırması; evvelce fakir olup da sonradan zenginliğe kavuşan insandan (bir şey) istemekten daha iyidir.”

***

Evet, genellikle bu tiplerden hayır gelmez. İsteyene vermedikleri gibi, iyi muâmelede de bulunmazlar. Böylelerinden uzak durup, onlara ihtiyaç arz etmemeğe gayret etmelidir.

.

3 Yanıt to “Müslüman’a beddua değil, hayır-dua etmelidir”

 1. tertip said

  Ah ah nerde o gunler keske oyle olsaydi

  Beğen

 2. Adem YAKUT said

  Burada da yazının yazarına dair bir bilgi göremiyorum. Paylaşım güzel ama umarım yazılan alıntılandığı site, yazar ismi vs. gibi hususları bildirmekte itina gösteriyorsunuzdur. Malum, yazarının ismini yazmamak doğru bir davranış olmaz.

  Selamlar…

  Beğen

 3. Bazen alinti yazmayi unutuyoruz hocam, uyardiginiz icin sagolun.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: