Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

İMAM-I BİRGİVİ KİMDİR

Posted by Site - Yönetici Ocak 24, 2008

imam birgivi,birgi,izmir,imami birgivi kimdir,imamc4b1-birgivi-hazretleri-kimdir-birgivi-mehmet-efendi-medresesi-copy

İmamı Birgivi Hazretleri Kimdir ?

İmamı Birgivi Hazretleri 16. asırda yaşamış büyük bir Türk İslam âlimidir. İsmi Muhammed bin Pir Ali’dir. 1522 senesinde Balıkesir’de doğmuştur. Babası müderris Ali efendi isminde âlim ve fâdıl bir zattır.

İlk tahsilini babasının yanında yaptıktan sonra, İstanbul’a gelerek, önce zamanın tanınmış âlimlerinden Âhizade Mehmed Efendi’nin derslerine devam etmiş, bilâhare Kazasker Abdurrahman Efendi’ye intisab etmiştir.

Tahsilini ikmâl ettikten sonra, bazı medreselerde hocalık vazifesinde bulunmuştur. Bu arada Bayramiye şeyhlerinden Abdurrahman Karamani Hazretlerinden inâbe alarak (bir mürşide muracaat ederek tarikata dahil olmak) tasavvuf yoluna girmiştir. Hocası Kazasker Abdurrahman Efendi’nin delâleti ile Edirne’ye “kassam-ı askeri” (varisler arasında terekeyi taksim ve yetimlerin mirasını muhafaza ve idare eden şer-i mahkeme memuru, tereke hakimi) olmuştur.

Kısa bir müddet sonra, memuriyet ve tedris hayatından çekilmiş ve kendini tamamen tasavvuf hayatına vermek istemiş, fakat onda din ve şeriat ilimleri sahasında büyük bir kâbiliyet ve istidât gören şeyhi, vaaz ve tedristen tamamiyle el çekmesine razi olmamıştır. Rivayet olunurki; Edirnede’ki memuriyetten ayrıldıktan sonra “mahsul-i kısmet” ten (terekenin gelirinden) memuriyetinin meşru ücreti olarak aldığı paraları sahiplerine iâde için tekrar oraya dönmüş ve defter mucibince paraları sahiplerine teker teker geri vermiştir.

Pâdişah ikinci Selim’in hocası Âtaullah Efendi ile aralarında münasebet ve samimiyet vardı. Âtaullah Efendi, şimdi izmir vilâyetine bağlı Ödemiş kazası dahilinde bir nahiye olan Birgi kasabasında büyük bir medrese yaptırmıştı. Bu medresenin müderrisliğini Mehmed Efendi’ye vermiş ve o da ömrünün sonuna kadar burada islami ilimleri yaymıştır. Kendisine “Birgivi = Birgili” denmesinin sebebi bundan ileri gelmektedir.

İmam Birgivi, hayatının son devresinde, din ve devlet idâresinde gördüğü bazı yolsuzluklar hakkında devlet büyüklerine nasihat etmek için İstanbul’a gelmiş ve Sadrıâzam Mehmed Paşa ile görüşmüştür. Bu görüşmesinde mevki hatırı için şeriate karşı yapılan saygısızlıkları, ortaya çıkan bid’atleri ve türlü yolsuzlukları bir bir anlatarak Sadrıâzama bunların düzeltilmesini öğüt vermiştir.

1573 senesinde Birgi’de tedris, te’lif, irşad ve vaaz ile meşgulken veba (tâun) hastalığından vefat etmiştir.

Allah rahmet eylesin…

Şefeatlerine nâil eylesin…

Kaynak: Birgivi vasiyetnâmesi

6 Yanıt “İMAM-I BİRGİVİ KİMDİR”

 1. hasan ali said

  bugün allah dostu hz imam birgivi hazretlerini ziyaret ettim.ne kadar büyük bir zat olduğunu bir kez daha anlamış bulun maktayım.rabbim makamını cennet eder inşallah(AMİN)ruhun şad olsun(amin)

  Beğen

 2. ihsan kılıçaslan said

  vesselamu ale menittebeal hüda.rabbim imamı birgivi hz lerinin yolunda gidip ve yoluna hizmet eden kullardan eylesin.ve çoluk çocuğumuza böyle veciz bir vasiyyet etmemizi nasip eylesin.şefaatlerine bizleri nail eylesin.amin. sultan 1.ci ahmet hzlerinin türbedarı ihsan.selam ve dua

  Beğen

 3. hasan çoktu said

  imam birgivi hz.(allah razı olsun)hayatta iken vefatı sırasında ve sonrası için nelerin yapılması gerektiğini çok güzel beyan etmiş ders almamız gerek.hurfelerden uzaklaşmış oluruz

  Beğen

 4. İBRAHİM ÇAMYAR said

  İSKAT VE DEVİR MESELESİNİ ONA DAYANDIRANLAR VAR.O GÜNÜN ŞARTLARINDA BELKİ DOĞRU B İR FETVAYMIŞTIR.AMA GÜNÜMÜZDE YANLIŞ UYGULANIYOR.BAZILARININ GEÇİM KAYNAĞI OLMUŞ.

  Beğen

 5. gökhan çayırlı said

  bizim aciz ve günahkar kulların böyle büyük zaatların hzurunda yorumda bulunmaları ancak edepsislik olur.bırakalım daonları bu mevkilere yükselten rabbim bizleri de onların sayesinde kendilerine ancak hizmetkar eylesin.bu da bizim için tebiyeyi ziyadesiyle artrırı mı dersiniz.rabbimin selamı ve bereketi ve rahmeti ve merhameti üzerimize olsun selametle kalın.birbirni unutmayanalr ancak birbirlerine selamını ileten allah dostlarıdır.gün gelir lisan-ı dil kelam söyler kalb-i lisan sessizce dinler gün gelir lisan-ı dil susar kalb-i lisan dile gelir allah aşkıyla la ilahe illallah der ki o zamandır ki;kul yanmaktadır vesselam nar-ı aşk-ı maşukuna,sevdadır bu kime ne zaman nasıl ve nerede uğrayacağı belli midir ki,bekle gülün bülbülü beklediği gibi ey gafil dil-i kalb-i rüsva,ömür dediğin kuş kafesten uçmakta gülün hasretinden bülbülü göremeden daldığı uykuya sabahın ayazında.

  Beğen

 6. fikret kocabıyık said

  tarih dersınden konum ımamı bigiviydi bılgılerınız bana yardımcı oldu site kurucularına tesekkur ederım

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: